آزمایش‌هایی با هدف دو برابر کردن طول عمر موش های میانسال شروع شده. آیا به زودی عمر انسان‌ها هم ۲ یا چند برابر برابر می‌شود؟

آزمایش‌هایی با هدف دو برابر کردن طول عمر موش های میانسال شروع شده. آیا به زودی عمر انسان‌ها هم ۲ یا چند برابر برابر می‌شود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

اوبری دی گری، طرفدار بحث‌برانگیز مبارزه با روند سالخوردگی، یک بنیاد به همین منظور راه‌اندازی کرده و اولین آزمایش خود را با استفاده از ترکیبی از درمان‌ها در تلاش برای افزایش قابل توجه زندگی موش‌های میانسال آغاز کرده است.

اوبری دو گری کارهای زیادی برای ترویج این ایده انجام داده. او بر این باور است که پیری و مرگ مشکلاتی قابل حل هستند و اینکه آسیب وارد شده در طول زمان توسط فرآیندهای متابولیک می‌تواند معکوس شود و این احتمال وجود دارد که اولین انسان هزار ساله، یکی از همین انسان‌های متولد شده کنونی باشد که از تحقیقات او استفاده خواهند کرد.

به عنوان بنیانگذار بنیاد Methuselah و بنیاد SENS، او میلیاردرها را متقاعد کرده است که تحقیقات ضد پیری می‌تواند چیزهای باارزشی ارزانی کند: زمان و جوانی را!

در نتیجه او صدها میلیون دلار برای تحقیقات هدفمند خود جمع آوری کرده است. طی دهه‌ها حضور صبورانه و همیشه خوش‌بینانه در رسانه‌ها، او تلاش کرده تا آگاهی عمومی را به سمت این ایده سوق دهد که پیری و مرگ نباید به عنوان یک سری مشکلات اجتناب‌ناپذیر تلقی شوند، بلکه به عنوان مجموعه‌ای از مشکلات در حال حل شدن هستند.

اما او توسط بسیاری از محققین پیری اصلا جدی گرفته نمی‌شود. ضمن اینکه مسائل حاشیه‌ای هم دارد و با اتهام‌های آزار و اذیت دو مؤسس جوان شرکت عمر طولانی در سال ۲۰۲۱، روبرو شده بود و در پی آن تعلیق و سپس از بنیاد SENS اخراج شده. دی گری به آنها گفته بود که این وظیفه‌شان است که با اهداکنندگان بالقوه ثروتمند بخوابد تا پول دربیاورند!

این بنیاد در سال ۲۰۲۲ بیانیه‌ای منتشر کرد که تصریح کرده بود در حالی که گرچه او از مرزهای اخلاقی‌ای عبور کرده، اما دکتر دو گری یک شکارچی جنسی نیست»

پس از این حاشیه‌ها، در اواخر سال گذشته، دی گری یک بنیاد جدید راه اندازی کرد: بنیاد فرار پرشتاب طولانی مدت (LEV) که این بار کاملاً تحت کنترل خودش بود.

وجه تسمیه این بنیاد این است که روزی دانش می‌تواند از مرگ پیشی بگیرد و سرعت فرار سرانجام آنچنان زیاد خواهد شد که مرگ به علل طبیعی دیگر نمی‌تواند به ما برسد!

به عنوان پیشروی آزمایش‌های انسانی، این برنامه چهار درمان امیدوارکننده ضد پیری را در نظر دارد و آنها را در ترکیب‌های مختلف بر روی گروهی از موش‌های میانسال (۱۸ ماهه) اجرا می‌کند. انتظار می‌رود این موش‌ها  به طور متوسط ​​۳۰ ماه زندگی کنند، بنابراین انتظار می رود طول عمر باقیمانده آنها حدود ۱۲ ماه باشد. تیم LEV امیدوار است که میانگین  طول عمر این موش ها را حداقل ۱۲ ماه افزایش دهد.

اما چرا با موش های میانسال شروع کنیم؟ خوب، دی گری می‌گوید که با میانسال‌ها شروع می‌کند چون اینها در جامعه انسانی کسانی هستند که رای می‌دهند، مالیات می‌پردازند و کمک‌های مالی می‌کنند و جلب نظر آنها کمک زیادی به برنامه می‌کند.


چهار مداخله ای که باید آزمایش شوند به شرح زیر است.

اول، راپامایسین

راپامایسین یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است که برای کمک به جلوگیری از رد اندام استفاده می‌شود، اما نشان داده شده که نشانگرهای زیستی روده مرتبط با پیری را در موش سرکوب می‌کند ، زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را در موش ها کاهش می دهد و طول عمر آفت کیوه و کرم‌ها را زیاد می‌کند.

دوم:  شکل تازه‌ای از ناویتوکلاکس 

ناویتوکلاکس به تازگی ساخته شده، دارویی که سلول‌های زامبی پیر را در مغز موش هدف قرار داده و حذف می‌کندیعنی سلول‌هایی که تقسیم شدن  را متوقف کرده‌اند، اما از مرگ خودداری می‌کنند. این سلول های زامبی یک هدف کلیدی برای محققان طول عمر و زوال عقل هستند. دی گری می گوید که فرمول جدید ترکیبی باید به هدف قرار دادن دقیق تر اثرات ضد پیری ناویتوکلاکس کمک کند.

سومین آزمایش: mTERT یا ترانس کریپتاز معکوس تلومراز

mTERT یک ژن درمانی است که تلومرها را هدف قرار می‌دهد، اینها کلاهک‌های محافظتی و تکرار شونده‌ای از DNAدر انتهای هر کروموزوم هستند. هر بار که سلول‌هایمان تقسیم می‌شوند، مقداری از تلومر را از دست می‌دهیم و در نهایت، پس از حدود ۵۰ تقسیم، سلول‌ها دیگر به سادگی تقسیم نمی‌شوند. LEV یک روش ژن درمانی با استفاده از سیتومگالوویروس آزمایش می‌کند. در یک کارآزمایی کوچک که نتیجه آن در ماه مه گذشته در PNAS منتشر شد، مشخص شد mTERT طول عمر متوسط ​​موش‌ها را تا ۴۱.۴ درصد افزایش می دهد.

چهارمین آزمایش: پیوند سلول‌های بنیادی خونساز (HSCT)

اینها سلول‌های بنیادی مغز استخوان را تولید می‌کند که خون و سلول‌های ایمنی را تولید می‌کنند و به عنوان درمانی برای سرطان های مختلف، و همچنین وسیله‌ای برای “راه اندازی مجدد سیستم ایمنی” و جلوگیری از ام اس اولیه و درمان بیماری کرون و نیز به عنوان یک درمان فوق العاده موثر برای HIV تا به حالا استفاده شده است.


دی گری به Lifespan می گوید که تیم LEV منتظر نتایج اولین آزمایش هزار موش قبل از شروع آزمایش بعدی و آزمایش بعدی پس از آن نخواهد بود.

«اولویت اصلی ما این است که به محض شروع این برنامه، برنامه بعدی را طراحی کنیم و پولی را که برای هر دور حدود سه میلیون دلار است، به دست بیاوریم»

من امیدوارم که بتوانیم دورهای بعدی را در عرض کمی بیشتر از یک بار در سال – شاید هر نه ماه یا بیشتر – انجام دهیم، زیرا برای تصمیم گیری در مورد نحوه انجام، نیازی نیست منتظر نتایج هر دور باشیم.

منبع: LEV Foundation و Lifespan

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 16 =