آزمایش خون ساده‌ای که آلزایمر را پیش‌بینی می‌کند

آزمایش خون ساده‌ای که آلزایمر را پیش‌بینی می‌کند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

محققان اروپایی بریتانیایی با آزمایش ساده خون و با استفاده از یک نشانگر زیستی در پلاسما، می‌توانند یک نوع ارثی و نادر بیماری آلزایمر را ده‌ها سال قبل از بروز علائم اولیه از دست دادن حافظه، پیش بینی کنند.

تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از کنترل بیماری داشته باشد. زوال عقل بیماری است که با طیف گسترده‌ای از علائم بروز می‌کند ولی گاهی این علائم به موقع قابل شناسایی نیستند که می‌تواند روند درمان را با مشکلاتی روبرو کند. حالا محققان اروپایی موفق شده‌اند در روند پیش بینی بیماری به موفقیت‌هایی دست پیدا کنند. البته این روش برای همه طیف‌های زوال عقل کارایی ندارد و می‌تواند تنها یکی از شکل‌های آن را پیش بینی کند.

آزمایش خون ساده و پیش بینی ابتلا به آلزایمر نوع موروثی

یکی از شکل‌های بیماری آلزایمر، نوع ارثی اتوزومال (ADAD)است که با جهش یکی از چندین ژن خاص بروز می‌کند. این وع خاص از آلزایمر، کمتر از یک درصد از تمام موارد آلزایمر را به خود اختصاص می‌دهد. در این نوع خاص آلزایمر، علائم به صورت قابل توجهی زودتر از سایر موارد در زندگی فرد ظاهر می‌شوند.

در حال حاضر سه جهش تک ژنی شناخته شده مرتبط با ADAD زودرس وجود دارد. در صورتی که یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشد، به احتمال ۵۰ درصد فرزند آنها ممکن است به این بیماری گرفتار شود. انجام آزمایش‌های ژنتیکی جهت تشخیص این بیماری هزینه‌های زیادی به دنبال دارد. همچنین انجام این کار چالش‌های زیادی نیز به دنبال دارد. در نتیجه فرزندانی که والدین آنها به ADAD مبتلا شده‌اند، معمولاً منتظر می‌مانند تا ببینند علائم بیماری چه زمانی در آنها مشاهده می‌شود.

 با روش تشخیصی پیشنهاد شده توسط محققان بریتانیایی، می‌توان امیدوار بود که با یک آزمایش خون ساده، این نوع بیماری آلزایمر ده‌ها سال زودتر از بروز علائم، تشخیص داده شود.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 2 =