آمریکا و چین می‌خواهند در ماه پایگاه با سوخت هسته‌ای بسازند

آمریکا و چین می‌خواهند در ماه پایگاه با سوخت هسته‌ای بسازند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

آمریکا و چین در حوزه‌های مختلفی با یکدیگر رقابت دارند و به‌نظر می‌رسد که ماه هم یکی از همین حوزه‌ها خواهد بود. گزارشی تازه می‌گوید ابرقدرت آسیایی قصد دارد تا سال ۲۰۲۸ اولین پایگاه قمری خود را بسازد. ایالات متحده هم می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ انسان‌ها را دوباره به ماه برگرداند.

به‌گزارش خبرگزاری چینی SCMP، پایگاه شرقی‌ها روی ماه احتمالاً از سوخت هسته‌ای استفاده خواهد کرد. چین برای ساخت این پایگاه از یک فرودگر، مدارگرد و کاوشگر استفاده خواهد کرد و فرایند احداث را با مأموریت‌های چانگ‌ای ۶، ۷ و ۸ به انجام می‌رساند.

«وو ویران»، طراح ارشد برنامه اکتشافات چین در ماه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی CCTV گفت: «ما در حال توسعه سیستم جدیدی هستیم که از انرژی هسته‌ای برای تأمین سوخت پایگاه ماه استفاده خواهد کرد. امیدواریم که فضانوردان ما بتوانند تا ۱۰ سال دیگر به ماه بروند.»

چین سال‌هاست که تلاش دارد آمریکا را در حوزه اکتشافات فضایی به چالش بکشد. این کشور در حال تکمیل‌کردن ایستگاه فضایی مستقل خود در مدار زمین است و در سال ۲۰۱۹ به اولین کشوری تبدیل شد که در نیمه دور ماه کاوشگر فرستاد.

تقابل احتمالی پایگاه چین و آمریکا در ماه

پایگاه چین روی قمر زمین احتمالاً در نیم‌کره جنوبی ماه ساخته می‌شود. این پایگاه در نهایت به یک مرکز تحقیقات علمی بین‌المللی تبدیل خواهد شد و میزبان فضانوردان روسیه و سایر همکاران بالقوه این کشور خواهد بود.

رونمایی از این برنامه در شرایطی اتفاق می‌افتد که شورای ملی علم و فناوری کاخ سفید چند هفته پیش از استراتژی جدید خود در زمینه ماه پرده برداشت. در این برنامه به ساخت پایگاهی دائمی در قطب جنوب قمر زمین هم اشاره شده است.

ناسا و وزارت انرژی آمریکا در ماه ژوئن امسال سه شرکت از جمله لاکهید مارتین را برای طراحی ایده‌های مفهومی به‌منظور تأمین انرژی هسته‌ای در ماه انتخاب کردند. حالا به‌نظر می‌رسد که رقابت برای حضور در ماه و دستیابی احتمالی به منابع قمر زمین داغ‌تر از هر زمان دیگری شده است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 5 =