ابتلای یک مرد آمریکایی به یک سرطان نادر باعث شد که به طور ناگهانی لهجه‌ای شبیه ایرلندی پیدا کند!

ابتلای یک مرد آمریکایی به یک سرطان نادر باعث شد که به طور ناگهانی لهجه‌ای شبیه ایرلندی پیدا کند!

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

یک نوع نادر سرطان پروستات باعث شد، مردی در ۵۰ سالگی ناگهان با لهجه‌ ایرلندی صحبت کند. یک تغییر فاحش که تا آخر عمر با او باقی ماند.

در اسناد پزشکی، تنها دو گزارش دیگر از سرطان‌هایی که باعث ایجاد سندرم لهجه خارجی (FAS) می‌شوند، وجود دارد. این اولین موردی است که به طور خاص با سرطان پروستات مرتبط است.

FAS یک اختلال گفتاری غیرمعمول است که می‌تواند باعث شود که فرد ناگهان بدون هیچ دلیل مشخصی لهجه‌ای «خارجی» پیدا کند، با تغییر تلفظ به شکلی پیدا کند که – حداقل به طور سطحی – به آهنگ لهجه یا زبان دیگری شبیه باشد.

این سندرم بیشتر در اثر سکته مغزی یا آسیب‌های مغزی رخ می‌دهد. به عنوان مثال مشهورترین مورد مربوط به یک زن نروژی در سال ۱۹۴۱ بود که در جریان بمباران اسلو از ناحیه سر آسیب دید. چند ماه بعد، او شروع به صحبت با لهجه آلمانی کرد.

داستان یک نمونه جدیدتر چند سال پیش در اخبار منتشر شد، زمانی که زنی از آریزونا وقتی  خواب بیدار شد و ناگهان مانند “مری پاپینز” صحبت کرد. در مورد او، علت روشن نبود.

مواردی که به طور قطعی با نوعی تومور مرتبط هستند بسیار کمتر رایج است. در واقع، تنها دو نمونه دیگر در اسناد پزشکی ذکر شده است.

بر اساس مطالعه موردی منتشر شده در سال ۲۰۰۸ ، زنی در دهه ۶۰ خود پس از انتشار سرطان پستان به مغزش، شروع به صحبت با لهجه متفاوت و نامشخصی کرد.

در یک مورد مشابه ، یک زن ایتالیایی ۵۰ ساله مبتلا به تومور مغزی ناگهان شروع به صحبت با آهنگ و آهنگ متفاوتی کرد.

علیرغم توجه به داستان‌هایی که در آن افراد به طور ناگهانی لهجه‌های خارجی خاصی پیدا می‌کنند، اکثر موارد FAS تغییرات کلی در تولید گفتار هستند که نمی‌توان به راحتی با هیچ منطقه جغرافیایی خاصی، آهنگ جدید گفتارشان را مشخص کرد.

مورد اخیر مردی از ایالات متحده که مبتلا به سرطان پروستات بود. او ظاهراً اصالتاً ایرلندی نبود و حتی هرگز به ایرلند نرفته بود. با این حال، تنها ۲۰ ماه پس از تشخیص سرطان پروستات از نوع متاستاتیک، او شروع به صحبت با لهجه ایرلندی کرد.

برخلاف گزارش‌های مورد قبلی، این بیمار در ابتدا هیچ تومور قابل مشاهده‌ای در مغز خود نداشت.

با توجه به زمان‌ رخ دادن این موضوع، پزشکان گمان می‌کنند که FAS بیمار نتیجه یک اختلال عصبی پارانئوپلاستیک نادر (PND) است. PND زمانی ایجاد می‌شود که سرطان های خارج از مغز یک پاسخ ایمنی را تحریک می‌کنند که می تواند سیستم عصبی را از دور تحت تاثیر قرار دهد.

با وجود شیمی درمانی و پرتو درمانی، سرطان بیمار به سرعت پیشرفت کرد و به تدریج بدن او را فلج کرد و متأسفانه در نهایت به زندگی وی پایان داد. مرد تا آخر لهجه ایرلندی خود را حفظ کرد.

این مورد جالب پزشکی در BMJ Case Reports منتشر شده است.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + سیزده =