اتحادیه اروپا دسترسی به 5G را در هواپیماها ممکن می‌کند

اتحادیه اروپا دسترسی به ۵G را در هواپیماها ممکن می‌کند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

مسافران هوایی در اتحادیه اروپا به‌زودی دیگر لازم نیست گوشی‌های هوشمند خود را در حین پرواز در حالت Airplane Mode قرار دهند. کمیسیون اروپا در قانون جدیدی اعلام کرده که شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند ارتباطات ۵G را برای مسافران هواپیماها ارائه کنند.

به‌گزارش BBC، کمیسیون اروپا از کشورهای عضو در این اتحادیه خواسته تا تاریخ ۹ تیر ۱۴۰۲ دسترسی به باند فرکانس ۵G را برای هواپیماها میسر کنند. این یعنی کاربران می‌توانند در حین پرواز از تمام قابلیت‌های گوشی خود استفاده کنند و افزون بر برقراری تماس، به استریم موسیقی و ویدیو از اینترنت بپردازند.

«تیری برتون»، کمیسر بازارهای داخلی اتحادیه اروپا می‌گوید این برنامه به ارائه سرویس‌های نوآورانه برای کاربران و رشد هرچه بیشتر شرکت‌های اروپایی کمک خواهد کرد. این اتحادیه از سال ۲۰۰۸ به بعد برخی از باندهای فرکانسی خاص را برای هواپیماها رزرو کرده و حتی در برخی جاها اینترنت ارائه می‌کند.

اینترنت پرسرعت در هواپیماها در دسترس قرار می‌گیرد

اما سرعت این اینترنت بسیار پایین است و برای وصل‌کردن کاربر به شبکه، از ماهواره‌ها و ایستگاه‌های زمینی کمک می‌گیرد. حالا در این سیستم جدید می‌توان به سرعت فناوری ۵G دست یافت که به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

«دای ویتینگهام»، مدیر کمیته ایمنی پروازها در بریتانیا می‌گوید حالت پرواز در گوشی‌ها از دیرباز قابلیت مهمی به‌حساب می‌آمد، چون از اثر این دستگاه‌ها بر هواپیماها اطلاع کافی نداشتیم: «آن‌چه فهمیدیم این است که ریسک تداخل [فرکانس] بسیار کم است.»

رگولاتورهای آمریکایی نگرانی‌هایی درباره تداخل فرکانس‌های ۵G با هواپیماها داشته‌اند. اما آقای ویتینگهام می‌گوید این مسئله درباره بریتانیا و اتحادیه اروپا صدق نمی‌کند: «ما فرکانس‌های متفاوتی برای ۵G داریم و تنظیمات توان پایین‌تر از سطحی است که در آمریکا مجاز تلقی می‌شود.»

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) اولین بار در سال ۱۹۹۱ استفاده از تلفن‌های همراه را در پروازها ممنوع کرد تا از احتمال تداخل سیگنال گوشی‌ها در آسمان با شبکه‌های سلولی زمینی جلوگیری کند. FCC یک بار دیگر در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که دلیل ممنوعیت استفاده از موبایل در پروازها برای پیشگیری از تداخل رادیویی با شبکه‌های موبایل روی زمین است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دوازده =