اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی زمانی است که یک فرد ، به طور معمول ، هیجان جنسی مداوم ناشی از تخیلات ، اصرارها یا رفتارهای مربوط به ایجاد صدمات جسمی یا روانی به دیگری را در طی فعالیت جنسی تجربه کند. الگوی هیجان جنسی به عنوان یک اختلال روانی واجد شرایط نیست مگر اینکه با پریشانی، نقصان یا آسیب جدی به خود یا دیگران همراه باشد.

اختلال سادیسم جنسی چیست؟

اختلال سادیسم جنسی زیر مجموعه اختلالات پارافیل است. پارافیلیا علاقه جنسی شدید و مداوم به اهداف یا فعالیتهای غیر معمول جنسی است. اختلال پارافیل پارافیلی است که باعث پریشانی قابل توجه، اختلال در عملکرد و یا صدمه به خود یا دیگران می شود. اکثر افرادی که علایق جنسی سادیستی دارند یا تحت تأثیر پارافلیاهای دیگر قرار دارند ، پریشانی قابل توجهی ندارند یا آسیب می رسانند و بنابراین به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شوند.

اختلال سادیسم جنسی معمولاً زمانی تشخیص داده می شود که حمله جنسی شامل ایجاد درد با سه یا چند قربانی یا در چندین قسمت با یک قربانی رخ داده باشد. رضایت از بازی جنسی شامل ایجاد درد، به عنوان اختلال سادیسم جنسی طبقه بندی نمی شود. تجاوز جنسی بدون تحمیل عمدی درد، با اختلال سادیست جنسی ارتباط ندارد، مگر اینکه دردی که قربانی تجربه کرده باشد، به میزان تحریک جنسی مرتکب مرتبط باشد. در میان مجرمان جنسی متعهد مدنی در ایالات متحده ، کمتر از ۱۰٪ به اختلال سادیسم جنسی مبتلا شده اند.

استفاده گسترده از پورنوگرافی که شامل ایجاد درد و رنج است، گاهی اوقات یکی از ویژگی های مرتبط با اختلال سادیسم جنسی است. زنان به طور معمول برای رفتارهای سادیستی مسئله دار نیازی به درمان ندارند. با این حال ، اصرارهای سادیستیک جنسی در جمعیت زنان تقریباً نیمی از میزان مشاهده شده در مردان رخ می دهد.

علائم اختلال سادیسم جنسی

معیار اصلی اختلال سادیسم جنسی ، برانگیختگی مکرر و شدید جنسی از رنج جسمی یا روانی شخص دیگری است که با خیالات، اصرارها یا رفتارها نمایان می شود. بزرگسالان فعال جنسی ممکن است رضایت جنسی را بپذیرند یا با اعمال جنسی همراه با درد تحریک شوند. در صورت عدم وجود تعادل، پریشانی ذهنی ، یا عدم رضایت درد بر شخص دیگر ، این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود. فرد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی تنها در مواقعی که تحمل رنج باشد ، قادر به تحریک است و ممکن است فانتزی ، اصرار یا رفتار خود را کنترل نکند.

از افرادی که علناً علاقه شدید جنسی به فعالیتهای جنسی سادیستی را تصدیق می کنند ، به عنوان پذریندگان از آنها یاد می شود. این افراد فقط در صورت اختلال روانی تشخیص داده می شوند که مشکلات روانی یا اجتماعی یا پریشانی در رابطه با علایق جنسی خود را گزارش کنند یا سابقه قانونی داشته باشند تا نشان دهند که بر اساس این انگیزه ها عمل کرده اند. افرادی که علایق جنسی سادیستی را انکار می کنند، اما سابقه تحمیل درد و رنج به چندین شخص را دارند که مورد رضایت قرار نگرفته است، ممکن است با وجود گزارش منفی، مبتلا به اختلال سادیسم جنسی شوند.
برای رسیدن به معیارهای تشخیصی اختلال سادیسم جنسی، تمرکز سادیستی جنسی باید داشته باشد: درگیر تحریک جنسی مکرر و شدید از رنج جسمی یا روانی شخص دیگری است که با خیالات، اصرارها یا رفتارها آشکار می شود. شامل فردی می شود که با یک شخص غیر موافق بر اساس این اصرارها عمل می کند. انگیزه های جنسی یا تخیلات باعث ایجاد پریشانی یا اختلال در بالینی قابل توجه در زمینه های اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم عملکرد شده است. اختلال سادیست جنسی ممکن است به صورت زیر مشخص شود: در یک محیط کنترل شده، هنگامی که فردی در یک موسسه یا محیط دیگری زندگی می کند که در آن فرصت های انجام رفتارهای جنسی سادیستی محدود شده است. در بهبودی کامل، هنگامی که فرد با اصرار با شخص غیر موافقت کننده عمل نکرده باشد و حداقل ۵ سال در شرایطی که در یک محیط کنترل نشده است ، در زندگی اجتماعی ، شغلی یا سایر زمینه های عملکرد هیچ پریشانی یا اختلالی وجود ندارد.

علل و عوامل ایجاد کننده اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی به طور معمول در بزرگسالی ایجاد می شود. میانگین سنی شروع در یک مطالعه در مورد مردان سادیست ۴/۱۹ سال بود. سن افزایش احتمالاً همان تأثیر کاهش دهنده این اختلال را در سایر اختلالات پارافیل دارد.

برخی مطالعات نشان می دهد که ناهنجاری های گیجگاهی ممکن است در سادیسم جنسی نقش داشته باشد ، اما قبل از نتیجه گیری محکم ، اطلاعات بیشتری لازم است . هیچ شواهد قطعی در مورد علت ایجاد یا تحریک اختلال سادیسم جنسی وجود ندارد. در حالی که سایر اختلالات روانپزشکی ممکن است همراه با اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شود ، این علیت را نشان نمی دهد.

چگونه اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده می شود؟

به دنبال ارتکاب حمله به شخص یا افراد غیر رضایتمند، اختلال سادیسم جنسی اغلب از طریق درمان روانی اجباری تشخیص داده می شود. اختلال سادیسم جنسی همچنین ممکن است از طریق گزارش خود از اصرارها، خیالات یا رفتارهای ناراحت کننده به یک کلینیک بهداشت روان مراجعه کند.

بسیاری از افرادی که از نظر روحی یا جسمی دچار رنج و درد به شخص دیگر می شوند ، به دلیل این هیجان دچار پریشانی می شوند و یا با اصرار خود با شرکت کنندگان ناخواسته عمل می کنند. برای کسانی که از منبع تحریک خود می کنند ، ممکن است یک پزشک کلینیک بهداشت روان متوجه شود که معیارهایی برای طبقه بندی این اصرارها به عنوان یک اختلال روانی رعایت شده است.

درمان اختلال سادیسم جنسی

علایق سادیست جنسی نیازی به درمان ندارند مگر اینکه باعث آسیب جدی یا پریشانی شود ، یا به خود یا دیگری آسیب برسد. برای افرادی که در نتیجه تخیلات جنسی، اصرارها یا رفتارهایشان دچار پریشانی یا اختلال می شوند ، روان درمانی متداول ترین روش درمانی است.
ثابت شده است که برخی از داروها در کاهش رفتار اجباری مرتبط با اختلال سادیسم جنسی قرار دارند و همراه با درمان موثر هستند.

به قلم : melisa

مجله اینترنتی توزلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دوازده =