اسپیس ایکس سه ماموریت آینده ناسا را به انجام می‌رساند

اسپیس ایکس سه ماموریت فضایی آینده ناسا را انجام خواهد داد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

ناسا اعلام کرد که سه ماموریت فضایی کرو ۷، ۸ و ۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط اسپیس ایکس انجام خواهند شد که با این وجود ارزش قرارداد ارسال تجاری خدمه (CCtCap) آن‌ها به ۳.۴۹ میلیارد دلار می‌رسد.

قرارداد اولیه به ارزش ۲.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ با اسپیس ایکس برای توسعه قابلیت‌های پرتاب خدمه آمریکایی صادر شد و در سال ۲۰۱۱ با بازنشستگی شاتل فضایی به پایان رسید. شرکت خصوصی فضایی متعلق به ایلان ماسک تاکنون از سال ۲۰۲۰ سه ماموریت کرو-۱ تا کرو-۳ به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی را با استفاده از فضاپیمای «کرو دراگون» و موشک فالکون ۹ خود با موفقیت انجام داده است.

پیش از برنامه جدید، طبق قرارداد تنظیم شده با اسپیس ایکس، قرار بود سه ماموریت دیگر به ISS نیز توسط این شرکت انجام شود: Crew-4 و Crew-5 در سال ۲۰۲۲ و Crew-6 در سال ۲۰۲۳. طبق بیانیه ناسا با وجود قرارداد جدید، دوره عملکرد و ماموریت‌های اسپیس ایکس اکنون تا ۳۱ مارس سال ۲۰۲۸ ادامه خواهد داشت.

«کتی لودرز» معاون مدیر اداره ماموریت عملیات فضایی ناسا در بیانیه این آژانس توضیح می‌دهد:

بسیار مهم است که ما اکنون از پروازهای اضافی خود به ایستگاه فضایی اطمینان داشته باشیم، بنابراین این ماموریت‌ها برای حفظ حضور ایالات متحده در ایستگاه فضایی مورد نیاز است.

اسپیس ایکس تنها گزینه ناسا برای ماموریت‌های فضایی

ناسا همچنین در اطلاعیه خود بیان کرد که اسپیس ایکس تنها شرکت آمریکایی است که برای انتقال خدمه به ایستگاه فضایی بین‌المللی گواهینامه دریافت کرده است. آژانس فضایی در سال ۲۰۱۴ نیز با شرکت بوئینگ یک قرارداد CCtCap با شش ماموریت به ارزش کل ۴.۲ میلیارد دلار را تنظیم کرده بود اما فضاپیمای استارلاینر این شرکت هنوز در مرحله آزمایش بدون خدمه قرار دارد و پرواز آزمایشی بعدی آن برای نیمه اول سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است.

در نهایت، ناسا قصد دارد تا برنامه‌های اسپیس ایکس و بوئینگ برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی با یکدیگر ترکیب شوند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =