اعتیاد به قمار یا اختلال جبری قمار چیست و چطور می‌شود آن را درمان کرد؟

اعتیاد به قمار یا اختلال جبری قمار چیست و چطور می‌شود آن را درمان کرد؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

قمار جبری Compulsive gambling که به آن اختلال قمار نیز می‌گویند، تمایل غیرقابل کنترلی برای ادامه قمار علیرغم ضرر‌هایی است که بر زندگی می‌گذارد. قمار به این معنی است که شخص مایل است چیزی را که پرایش ارزش دارد به امید به دست آوردن چیزی با ارزش‌تر به خطر بیاندازید.

قمار می‌تواند سیستم پاداش مغز را مانند مواد مخدر یا الکل تحریک کند و منجر به اعتیاد شود. اگر با قمار جبری مشکل دارید، ممکن است دائماً شرط‌بندی‌هایی را تعقیب کنید که منجر به ضرر می‌شود، رفتار خود را پنهان کنید، پس انداز خود را کاهش دهید، بدهی انباشته کنید، یا حتی برای حمایت از اعتیاد خود به دزدی یا کلاهبرداری متوسل شوید.

قمار جبری یک وضعیت جدی است که می‌تواند زندگی را از بین ببرد. اگرچه درمان قمار جبری می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما بسیاری از افرادی که با قمار جبری دست و پنجه نرم می‌کنند، از طریق درمان حرفه‌ای کمک گرفته‌اند.

علائم

علائم و نشانه‌های قمار جبری (اختلال قمار) عبارتند از:

 • مشغول بودن به قمار، مانند برنامه‌ریزی مداوم برای بدست آوردن پول بیشتر از قمار
 • نیاز به قمار با مقادیر فزاینده پول برای بدست آوردن همان هیجان
 • تلاش برای کنترل، کاهش یا توقف قمار، بدون موفقیت
 • وقتی سعی می‌کنید قمار را کاهش دهید، احساس بی‌قراری یا تحریک‌پذیری می‌کنید
 • قمار برای فرار از مشکلات یا تسکین احساس درماندگی، گناه، اضطراب یا افسردگی
 • تلاش برای بازگرداندن پول از دست رفته با قمار بیشتر (تعقیب ضرر)
 • دروغ گفتن به اعضای خانواده یا دیگران برای پنهان کردن میزان قمار خود
 • به خطر انداختن یا از دست دادن روابط مهم، شغل، مدرسه یا فرصت‌های کاری به دلیل قمار
 • توسل به دزدی یا کلاهبرداری برای بدست آوردن پول قمار
 • وقتی از دیگران می‌خواهید که شما را از مشکلات مالی نجات دهند زیرا شما پولتان را به خاطر قمار را از دست داده‌اید

برخلاف اکثر قماربازان معمولی که هنگام باخت یا تعیین حد ضرر متوقف می‌شوند، افرادی که مشکل قمار جبری دارند مجبورند برای بازیابی پول خود به بازی ادامه دهند – الگویی که با گذشت زمان به طور فزاینده‌ای مخرب می‌شود.

برخی از افرادی که مشکل قمار جبری دارند ممکن است بهبودی داشته باشند، جایی که برای مدتی کمتر قمار می‌کنند یا اصلاً قمار نمی‌کنند. با این حال، بدون درمان، بهبودی معمولاً دائمی نیست.

چه زمانی باید به پزشک یا متخصص سلامت روان مراجعه کرد

آیا اعضای خانواده، دوستان یا همکاران در مورد قمار شما ابراز نگرانی کرده‌اند؟ اگر چنین است، به نگرانی‌های آن‌ها گوش دهید. از آنجایی که انکار تقریباً همیشه یکی از ویژگی‌های رفتار جبری یا اعتیاد‌آور است، ممکن است برای شما دشوار باشد که متوجه شوید مشکلی دارید.

اگر رفتار خود را از فهرست علائم و نشانه‌های قمار جبری تشخیص می‌دهید، به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

علل

دقیقاً آنچه که باعث می‌شود کسی به قمار جبری بپردازد به خوبی درک نشده است. مانند بسیاری از مشکلات، قمار جبری ممکن است ناشی از ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی باشد.

عوامل خطر

اگرچه اکثر افرادی که ورق بازی می‌کنند یا شرط‌بندی می‌کنند هرگز با مشکل قمار مواجه نمی‌شوند، عوامل خاصی اغلب با قمار جبری مرتبط هستند:

 • اختلالات سلامت روان. افرادی که به طور جبری قمار می‌کنند، اغلب مشکلات سوء مصرف مواد، اختلالات شخصیتی، افسردگی یا اضطراب دارند. قمار جبری همچنین ممکن است با اختلال دوقطبی، اختلال وسواس فکری-جبری (OCD) یا اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) همراه باشد.
 • سن. قمار جبری در افراد جوان و می‌انسال بیشتر دیده می‌شود. قمار در دوران کودکی یا نوجوانی خطر ابتلا به قمار جبری را افزایش می‌دهد. با این حال، قمار جبری در جمعیت مسن نیز می‌تواند یک مشکل باشد.
 • رابطه‌ی جنسی. قمار جبری در مردان شایع‌تر از زنان است. زنانی که قمار می‌کنند معمولاً دیرتر شروع می‌کنند و ممکن است زودتر معتاد شوند. اما الگو‌های قمار در میان مردان و زنان به طور فزاینده‌ای مشابه شده است.
 • تأثیر خانواده یا دوست اگر اعضای خانواده یا دوستان شما مشکل قمار دارند، احتمال اینکه شما نیز مشکل قمار داشته باشید بیشتر است.
 • دارو‌هایی که برای درمان بیماری پارکینسون و سندرم پای بیقرار استفاده می‌شود. دارو‌هایی به نام آگونیست‌های دوپامین یک عارضه جانبی نادر دارند که ممکن است در برخی افراد منجر به رفتار‌های جبری از جمله قمار شود.
 • برخی ویژگی‌های شخصیتی به شدت رقابتی بودن، معتاد به کار، تکانشی، بی‌قرار یا به راحتی خسته می‌شود ممکن است خطر قمار جبری را افزایش دهد.

عوارض

قمار جبری می‌تواند عواقب عمیق و طولانی مدتی برای زندگی شما داشته باشد، مانند:

 • مشکلات رابطه
 • مشکلات مالی از جمله ورشکستگی
 • مشکلات حقوقی یا حبس
 • عملکرد ضعیف یا از دست دادن شغل
 • سلامت عمومی ضعیف
 • خودکشی، اقدام به خودکشی یا افکار خودکشی

پیشگیری

اگرچه هیچ راه اثبات شده‌ای برای جلوگیری از مشکل قمار وجود ندارد، برنامه‌های آموزشی که افراد و گروه‌های در معرض خطر را هدف قرار می‌دهد ممکن است مفید باشد.

اگر عوامل خطر برای قمار جبری دارید، از قمار به هر شکلی، افرادی که قمار می‌کنند و مکان‌هایی که قمار در آن رخ می‌دهد اجتناب کنید. برای کمک به جلوگیری از بدتر شدن قمار، در اولین نشانه مشکل، درمان شوید.

تشخیص

اگر متوجه شدید که ممکن است در قمار خود مشکلی داشته باشید، با پزشک مراقبت‌های اولیه خود در مورد ارزیابی صحبت کنید یا از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید.

برای ارزیابی مشکل شما در قمار، پزشک یا متخصص سلامت روان شما احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • سوالات مربوط به عادات قمار خود را بپرسید. او همچنین ممکن است برای صحبت با اعضای خانواده یا دوستان اجازه بخواهد. با این حال، قوانین محرمانگی از ارائه هرگونه اطلاعاتی در مورد شما بدون رضایت شما توسط پزشک جلوگیری می‌کند.
 • اطلاعات پزشکی خود را مرور کنید برخی دارو‌ها می‌توانند عوارض جانبی نادری داشته باشند که منجر به رفتار‌های جبری از جمله قمار در برخی افراد می‌شود. یک معاینه فیزیکی ممکن است مشکلات سلامتی شما را که گاهی با قمار جبری همراه است، شناسایی کند.
 • یک ارزیابی روانپزشکی انجام دهید. این ارزیابی شامل سوالاتی در مورد علائم، افکار، احساسات و الگو‌های رفتاری مرتبط با قمار شما است. بسته به علائم و نشانه‌های شما، ممکن است از نظر اختلالات سلامت روانی که گاهی به قمار بیش از حد مرتبط است، ارزیابی شوید.
 • از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) استفاده کنید. DSM-5 که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، معیار‌هایی را برای تشخیص اختلال قمار فهرست می‌کند.

درمان

درمان قمار اجباری می‌تواند چالش برانگیز باشد. این تا حدی به این دلیل است که اکثر مردم به سختی اعتراف می‌کنند که مشکلی دارند. با این حال، یکی از اجزای اصلی درمان این است که بپذیرید شما یک قمارباز جبری هستید.

اگر خانواده یا کارفرما شما را تحت فشار قرار دادند تا درمان شوید، ممکن است در مقابل درمان مقاومت کنید. اما درمان یک مشکل قمار می‌تواند به شما کمک کند تا حس کنترل را دوباره به دست‌آورید – و شاید به بهبود روابط آسیب دیده یا مالی کمک کند.

درمان قمار جبری ممکن است شامل این رویکرد‌ها باشد:

 • درمان. رفتار درمانی یا درمان شناختی رفتاری ممکن است مفید باشد. رفتاردرمانی از مواجهه سیستماتیک با رفتاری استفاده می‌کند که می‌خواهید یاد بگیرید و مهارت‌هایی را به شما آموزش می‌دهد تا میل شما به قمار را کاهش دهد. درمان شناختی رفتاری بر شناسایی باور‌های ناسالم، غیرمنطقی و منفی و جایگزینی آن‌ها با باور‌های سالم و مثبت تمرکز دارد. خانواده درمانی نیز ممکن است مفید باشد.
 • دارو‌ها دارو‌های ضد افسردگی و تثبیت‌کننده‌های خلق ممکن است به مشکلاتی که اغلب همراه با قمار جبری هستند – مانند افسردگی، OCD یا ADHD کمک کنند. برخی از دارو‌های ضد افسردگی ممکن است در کاهش رفتار قمار موثر باشند. دارو‌هایی به نام آنتاگونیست‌های مخدر که در درمان سوء مصرف مواد مفید هستند، ممکن است به درمان قمار جبری کمک کنند.
 • گروه‌های خودیاری برخی افراد متوجه می‌شوند که صحبت با دیگرانی که مشکل قمار دارند ممکن است بخشی مفید از درمان باشد. از متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد گروه‌های خودیاری مانند قماربازان گمنام و سایر منابع راهنمایی بخواهید.

بسته به نیاز و منابع شما، درمان قمار جبری ممکن است شامل یک برنامه سرپایی، برنامه بستری یا یک برنامه درمانی مسکونی باشد. درمان سوء مصرف مواد، افسردگی، اضطراب یا هر اختلال سلامت روان دیگری ممکن است بخشی از برنامه درمانی شما برای قمار جبری باشد.

پیشگیری از عود

حتی با درمان، ممکن است به قمار بازگردید، به خصوص اگر با افرادی که قمار می‌کنند یا در محیط‌های قمار هستید، وقت بگذرانید. اگر احساس می‌کنید دوباره قمار را شروع می‌کنید، فوراً با متخصص سلامت روان یا حامی مالی خود تماس بگیرید تا از عود مجدد جلوگیری کنید.

مقابله و حمایت

این مهارت‌های بازیابی ممکن است به شما کمک کند روی مقاومت در برابر تمایلات قمار جبری تمرکز کنید:

 • روی هدف شماره ۱ خود متمرکز بمانید: قمار نکنید.
 • به خودتان بگویید که اصلاً قمار کردن خیلی خطرناک است. یک شرط معمولاً به شرط دیگری و دیگری منجر می‌شود.
 • به خود اجازه دهید کمک بخواهید، زیرا اراده محض برای غلبه بر قمار جبری کافی نیست. از یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بخواهید که شما را تشویق کند تا برنامه درمانی خود را دنبال کنید.
 • موقعیت‌هایی که میل شما به شرط‌بندی را تحریک می‌کند را بشناسید و سپس از آن دوری کنید.

اعضای خانواده افراد مبتلا به مشکل قمار جبری ممکن است از مشاوره بهره‌مند شوند، حتی اگر قمارباز تمایلی به شرکت در درمان نداشته باشد.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =