افراد چاق نه‌تنها نباید وعده صبحانه را حذف کنند، بلکه باید صبحانه مفصل هم بخورند تا اشتهایشان در طول روز کم و کننترل شود

افراد چاق نه‌تنها نباید وعده صبحانه را حذف کنند، بلکه باید صبحانه مفصل هم بخورند تا اشتهایشان در طول روز کم و کننترل شود

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

یک مطالعه جدید نشان داده است که در حالی که مصرف کالری زودهنگام در طوا روز گرچه قبلا تصور می‌شد اثری بر کاهش وزن نداشته باشد، اما می‌تواند منجر به کاهش قابل توجه گرسنگی در طول روز شود.

دانشمندان  دانشگاه آبردین اسکاتلند در بررسی مصرف کالری به اصطلاح «بار از جلو» به دنبال کشف این ایده بودند که خوردن صبحانه مقصل باعث می‌شود شما راحت‌تر چربی‌ از دست بدهید. این مفهوم ممکن است برای برخی از طریق ضرب المثل قدیمی “صبحانه مانند یک پادشاه، ناهار مانند یک شاهزاده، و شام را مانند یک فقیر بخورید” به یاد آورده شود، و می‌توان تصور کرد که که با گره خوردن با ریتم شبانه روزی یا ساعت بدن، این عادات غذایی باعث م‌ شود متابولیسم ما برای سوزاندن کالری موثرتر شود.

پروفسور الکساندرا جانستون، نویسنده ارشد این مطالعه، می‌گوید: «افسانه‌های زیادی در مورد زمان خوردن غذا و تأثیر آن بر وزن یا سلامت بدن وجود دارد. “این تا حد زیادی توسط  ریتم شبانه روزی هدایت می‌شود. اما ما در زمینه تغذیه به این فکر کرده‌ایم که چگونه این امکان وجود دارد. پس انرژی کجا می‌رود؟ ما تصمیم گرفتیم نگاه دقیق‌تری به نحوه تعامل زمان با متابولیسم بیندازیم.

برای انجام این کار، جانستون و تیم تحقیقاتی او ۳۰ فرد دارای اضافه وزن یا چاق، ۱۶ مرد و ۱۴ زن را انتخاب کردند که به طور تصادفی به یک گروه رژیم غذایی صبحگاهی یا یک گروه رژیم غذایی شبانه تقسیم شدند. هر دو رژیم شامل تعادل تقریباً برابری از پروتئین، کربوهیدرات و چربی داشتند و ۴ هفته قبل از شروع تحقیق همه ُ همگی کالری برابری می‌خوردند. سپس این افراد مورد تحقیق رژیم غذایی  را برای یک دوره چهار هفته ای تغییر دادند.

دانشمندان مصرف انرژی افراد را از طریق روشی به نام روش آب با برچسب دوگانه، که گردش هیدروژن و اکسیژن بدن را اندازه گیری م‌ کند، ردیابی کردند.

دانشمندان اثرات زمان‌بندی وعده‌های غذایی را بر کنترل اشتها ردیابی کردند. آنها این کار را با استفاده از مقیاس‌های آنالوگ بصری برای اندازه‌گیری اشتهای ذهنی افراد در فواصل ساعتی، از زمان بیدار شدن تا زمان خواب برای سه روز متوالی و در فواصل ۳۰ دقیقه‌ای در آزمایشگاه در روز آزمایش انجام دادند. آنهایی که در گروه رژیم غذای یصبحانه کامل بودند، سطح گرسنگی به میزان قابل توجهی در طول روز کمتر گزارش کردند.

جانستون می‌گوید: «شرکت‌کنندگان گزارش دادند که در روزهایی که صبحانه مفصل می‌خوردند، اشتهایشان بهتر کنترل می‌شد.»

جانستون البته خاظرنشان می‌کند: «نکته‌ای که توجه به آن مهم است این است که وقتی نوبت به زمان‌بندی و رژیم غذایی می‌رسد، احتمالاً یک رژیم غذایی مناسب برای همه وجود نخواهد داشت».

این تحقیق در مجله Cell Metabolism منتشر شد .

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 14 =