افزایش مقاومت آنتی میکروبی در اثر کووید

افزایش مقاومت آنتی میکروبی در اثر کووید

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

حتی پیش از پندمیک کووید، مقاومت آنتی‌میکروبی، که در آن میکروب‌ها دیگر به داروهای معمولی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها واکنش نمی‌دهند، یک نگرانی بزرگ برای سازمان‌های سلامت و متخصصان خدمات درمان بود. در سال ۲۰۱۹، آخرین سالی که داده‌های آن در اختیارمان است، مقاومت آنتی‌میکروبی منجر به ۴٫۹۵ میلیون مرگ در دنیا شده؛ سومین دلیل مرگ پس از بیماری‌های قلبی‌عروقی و سرطان.

با گذشت بیش از دو سال از پندمیک کووید، با استفادهٔ بی‌رویه و نامناسب آنتی‌بیوتیک ناشی از پروتکل‌های درمانی، متخصصان درمان و سلامت عمومی می‌گویند مقاومت آنتی‌میکروبی در بسیاری از کشورها به طرز قابل‌توجهی بدتر می‌شود.

این نگران‌کننده است، زیرا باکتری‌هایی که عفونت‌های روتین در خون، ریه‌ها و مجاری ادرار ایجاد می‌کنند_جدای از بیماری‌های شناخته‌شده‌ای که همچنان در کشورهای کم‌درآمد وجود دارند، مانند حصبه و سل_روزبه‌روز به داروهای موجود مقاوم‌تر می‌شوند.

همزمان، صنعت داروسازی انگیزهٔ کافی برای توسعهٔ آنتی‌بیوتیک‌ها را ندارد، زیرا بازار آنها سودده نیست. ما تا سال ۲۰۵۰ سالانه ۱۰ میلیون نفر را از بیماری‌هایی از دست می‌دهیم که زمانی می‌توانستیم درمان‌شان کنیم. متأسفانه، ۹۰ درصد این مرگ‌ها در کشورهای با درآمد متوسط یا پایین رخ خواهند داد.

مقاومت آنتی‌میکروبی به نوبهٔ خود یک پندمیک باسابقه است که نادیده گرفته می‌شود. کووید ضرورت از بین بردن فرهنگ استفادهٔ دست‌ودلبازانه از آنتی‌بیوتیک‌ها را تقویت کرده است. ما باید مقررات مرتبط با تجویز این داروها را تقویت و درمان‌گران سراسر دنیا را نسبت به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها سخت‌گیرتر کنیم.

مصرف خودسرانهٔ آنتی‌بیوتیک در بسیاری از کشورهای متوسط یا کم‌درآمد، نظیر هند، به یک فرهنگ تبدیل شده است.

ما باید بهداشت را بهبود دهیم تا از گسترش باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری کنیم. ما به تشخیص‌های بهتر و برنامه‌های واکسیناسیون پویاتر نیاز داریم. گزینه‌های ما در حال کاهش هستند و باکتری‌های عفونت‌زا که افراد زیادی را در کشورهای غیر غربی درگیر می‌کنند، در حال پیروزی در نبردی هستند که زمانی آن را در دستان خود داشتیم.

هند را در نظر بگیرید: بزرگترین مصرف‌کنندهٔ آنتی‌بیوتیک در جهان و جایی که فرهنگ استفاده از آنتی‌بیوتیک کاملاً در آن رخنه کرده. پزشکان برای بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی معمولی، یا اسهال و یا حتی تب‌های کوتاه آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند.

عوامل گوناگونی محرک این تجویزها هستند؛ از جمله فقدان دانش مناسب دربارهٔ زمان استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، فقدان تجهیزات تشخیص، ناتوانی بیماران برای پرداخت هزینه‌های تشخیص مناسب، انگیزه‌های اقتصادی، خواستهٔ بیمار و ترس از قصور بالینی.

داروسازان، که در بسیاری از بخش‌های هند به عنوان اولین ایستگاه خدمات درمانی نیز فعالیت می‌کنند، همین کار را انجام می‌دهند، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها بدون تجویز پزشک کاملاً در دسترس هستند اما این داروها اغلب عمل نمی‌کنند، چون اکثریت بیماری‌ها ویروسی هستند، نه باکتریایی. اما به علت همین رویه‌ها، عامهٔ مردم عقیده دارند آنتی‌بیوتیک‌ها عمل می‌کنند.

با این اوصاف، غافلگیرکننده نیست که هند، باتوجه به جمعیت بیش از یک میلیاردی خود و دسترسی آسان به آنتی‌بیوتیک‌ها، با سوء مصرف گسترده از آنها دست و پنجه نرم می‌کند.

چیزی که اوضاع را پیچیده‌تر می‌کندبار بالای عفونت‌های باکتریایی با وجود تضمین آنتی‌بیوتیک‌ها است. به علت سوء مصرف گسترده، باکتری‌های عفونت‌زا در برابر این داروها مقاوم‌تر می‌شوند. پس علی‌رغم نیاز به آنتی‌بیوتیک‌ها، آنها قدرت خود را از دست می‌دهند.

پندمیک کووید این رویهٔ سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را تقویت کرده است. علی‌رغم این که کووید یک بیماری ویروسی با نرخ پایین عفونت باکتریایی ثانویه است، پندمیک احتمالاً در مصرف ۲۱۶ میلیون دوز آنتی‌بیوتیک اضافه در موج اول در سال ۲۰۲۰ نقش داشته است.

این رویه در موج‌های کووید بعدی، شامل واریانت‌های دلتا و امیکرون، نیز ادامه پیدا کرد و احتمالاً مشکل مقاومت در کشور را تشدید کرده است.

تجویز آنتی بیوتیک
دستورالعمل‌های تجویز آنتی‌بیوتیک در بسیاری از مکان‌ها بسیار پیچیده هستند و کمکی به جلوگیری از تجویز نامناسب نمی‌کنند.

هند تنها نیست. پژوهشگران رویه‌های مشابه سوء مصرف آنتی‌بیوتیک را در کشورهای با درآمد متوسط یا پایین دیگر نیز مشاهده کرده‌اند؛ از جمله بنگلادش، پاکستان، برزیل و اردن.

ما به چند راه‌حل برای این مشکل اشاره کردیم، اما مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم، تغییر این فرهنگ است_نگرش‌ها و رویکردهای ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و عامهٔ مردم در رابطه با آنتی‌بیوتیک‌ها در کشورهای با درآمد کم یا متوسط.

برای مثال، در این کشورها، عفونت‌های حاد مجرای تنفسی فوقانی، که احتمالاً ویروسی هستند، اکثر تجویزهای غیر ضروری آنتی‌بیوتیک را به خود اختصاص می‌دهند، اما برای بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات درمانی، دستورالعمل‌های استاندارد درمان ملی فراهم نیستند؛ حتی این راهنماها اگر در دسترس باشند، کاربرپسند نیستند و استفادهد مسئولانه از آنتی‌بیوتیک‌ها را شرح نمی‌دهند، در نتیجه استفاده از آن‌ها در رویه‌های پزشکی روزمره دشوار است.

در سال ۲۰۱۷، سازمان بهداشت جهانی چارچوب AWaRe (دسترسی-Aware، تماشا-Watch و ذخیره-Reserve) را برای آنتی‌بیوتیک‌ها شکل داد که داروها را براساس ریسک مقاومت حاصل طبقه‌بندی می‌کند.

به زودی WHO یک کتاب مرجع دربارهٔ آنتی‌بیوتیک‌ها با اینفوگرافی‌های ساده و یک اپلیکیشن موبایل منتشر می‌کند که با استفاده از رویکردی که «چراغ راهنما» نام دارد، بهترین رویه را در ارزیابی، تشخیص و درمان بیماری‌های گوناگون در بیماران سرپایی و بستری فراهم می‌کند.

شواهد اخیر از چین نشان داده‌اند که یک رویکرد چراغ راهنما در دستورالعمل‌های بالینی برای عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی تجویز آنتی‌بیوتیک را در گروه دستکاری از ۸۲ درصد به ۴۰ درصد کاهش داد؛ برای مقایسه، در گروه کنترل کاهش از ۷۵ به ۷۰ درصد بود.

با این حال، تغییر رفتار انسانی و غلبه بر دهه‌ها رویهٔ ناشایست چالش‌برانگیز است؛ مخصوصاً در میان پزشکانی که مشغول کار هستند و به‌ویژه آنهایی که در بخش‌های غیر رسمی و خصوصی فعالند.

مطالعات مشتری مخفی، که در آنها افراد آموزش‌دیده در نقش مشتری از یک تاسیسات بازدید و تجربهٔ خود را گزارش می‌کنند، یک شکاف دانش-عمل بزرگ را در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد_شکافی بین چیزی که عرضه‌کنندگان می‌گویند برای یک بیمار انجام خواهند داد، در مقابل چیزی که واقعا در یک رویهٔ بالینی معمولی انجام می‌دهند.

آموزش تجویز آنتی بیوتیک
افزایش آگاهی و مهارت نسل جدید پزشکان برای تجویز به‌موقع و مناسب آنتی‌بیوتیک می‌تواند از یک بحران جهانی در آینده جلوگیری کند.

دولت‌ها و سیستم‌های سلامت باید اقدامات بیشتری برای جلوگیری از فروش داروهای مشروط و فروش مستقیم دارو از جانت کمپانی‌های داروسازی به افراد بدون آموزش پزشکی و همچنین ممنوعیت داروهای ترکیبی دوز ثابت غیر معقول انجام دهند و سخت‌تر تلاش کنند تا داروهای تقلبی وارد بازار نشوند.

همزمان، آنها باید به معرفی برنامه‌هایی برای تسهیل استفادهٔ مسئولانه از آنتی‌بیوتیک‌ها در بیمارستان‌ها و محیط‌های درمانی، کمک کنند.

هند مثال دیگری است از این که مقررات چگونه می‌توانند کمک کنند. ممنوعیت سال ۲۰۱۸ این کشور بر ترکیب‌های دوز ثابت آنتی‌میکروبی در کاهش فروش آنتی‌بیوتیک‌ها موفق بوده است. به طرز مشابه، ممنوعیت فروش بدون نسخهٔ آنتی‌بیوتیک‌ها با اجرای درست باعث کاهش فروش آنتی‌بیوتیک در برزیل و شیلی شده است.

در کنار تلاش‌های مداوم برای بهبود مصرف آنتی‌بیوتیک در میان تجویزگران فعلی، حالا زمان آن رسیده است تا پزشکان نسل بعد را به عنوان نگهبانان بهتر آنتی‌بیوتیک آماده کرد. این داروها یک منبع نهایی هستند و در صورت استفادهٔ نامناسب جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. به علاوه، دانشکده‌های پزشکی و برنامه‌های آموزشی باید به پزشکان نحوهٔ استفاده از دستورالعمل‌های درمانی استاندارد را هنگام تجویز آنتی‌بیوتیک آموزش دهند.

تمرکز روی پزشکان نسل بعد یک اثر دومینو روی مردم، داروسازها و ارائه‌دهندگان خدمات درمانی غیر رسمی دارد. این ما را در برابر پندمیک‌های مقاوم آنتی‌میکروبی آینده، هنگام دست و پنجه نرم کردن با پندمیک فعلی، محافظت می‌کند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =