افزایش نور لامپ‌های LED باعث افزایش آسیب به سلامت انسان و حیوانات شده است

افزایش نور لامپ‌های LED باعث افزایش آسیب به سلامت انسان و حیوانات شده است

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

مطالعه دانشگاه اکستر ادعا می کند که تحقیقات قبلی در مورد اثرات آلودگی نوری با نور آبی  دست کم گرفته شده است.

بر اساس یک مطالعه، میزان تابش نور آبی از منابع مصنوعی در حال افزایش است که ممکن است پیامدهای منفی برای سلامت انسان و محیط وسیع‌تر داشته باشد.

محققان دانشگاه اکستر تغییری را در نوع فناوری‌های روشنایی که کشورهای اروپایی در شب برای روشن کردن خیابان‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌کنند، شناسایی کرده‌اند. با استفاده از تصاویر ثبت شده توسط ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)، آنها دریافتند که انتشارات نارنجی رنگ از نورهای سدیم قدیمی به سرعت با انتشارات سفید رنگ تولید شده توسط LED ها جایگزین شده است.

در حالی که روشنایی LED صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه کمتری برای اجرا دارد، محققان می گویند افزایش تابش نور آبی مرتبط با آن باعث “تأثیر زیستی قابل توجهی” در سراسر قاره شده است.

مهمترین پیامدهای نور آبی برای سلامتی، توانایی آن در سرکوب تولید ملاتونین است، هورمونی که الگوهای خواب را در انسان و سایر موجودات تنظیم می‌کند. مطالعات علمی متعدد هشدار داده‌اند که قرار گرفتن در معرض نور آبی مصنوعی می‌تواند عادات خواب افراد را بدتر کند، که به نوبه خود می‌تواند منجر به انواع بیماری‌های مزمن در طول زمان شود.

افزایش تابش نور آبی در اروپا همچنین باعث کاهش دید ستارگان در آسمان شب شده است، که این مطالعه می گوید ممکن است بر حس طبیعت افراد تاثیر بگذارد. نور آبی همچنین می‌تواند الگوهای رفتاری حیوانات از جمله خفاش‌ها و پروانه‌ها را تغییر دهد، زیرا می‌تواند حرکات آنها را به سمت یا دور از منابع نور تغییر دهد.

بریتانیا از جمله کشورهایی است که در این مطالعه به دلیل استفاده زیاد از LED در شب، در مرکز توجه قرار گرفته. ۵۱ درصد از چراغ‌های خیابانی در بریتانیا در سال ۲۰۱۹ توسط LED تامین می‌شد.

ایتالیا، رومانی، ایرلند و اسپانیا نیز در رتبه‌های بعدی هستند. این تاثیرات در کشورهایی مانند اتریش و آلمان که هنوز هم با استفاده از سیستم‌های روشنایی قدیمی‌تر و لامپ‌های فلورسنت، روشنایی شبانه خود را تامین می‌کنند، در خطر کمتری هستند.

این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است .

دیوید اسمیت، از مؤسسه خیریه حفاظت از محیط زیست Buglife، می گوید: «آلودگی نوری می‌تواند به طور چشمگیری بر روی بی‌مهرگان تأثیر بگذارد.»

اسمیت از دولت بریتانیا خواست تا اهداف ملی را برای کاهش سطح آلودگی نوری معرفی کند و گفت که اندازه گیری در این کشور ناهماهنگ و ناهماهنگ است.

ما باید نورپردازی با کیفیت بهتر که با دنیای طبیعی ما هماهنگ است تمرکز کنیم. کیفیت بهتر و سطوح پایین‌تر روشنایی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های مالی کمک می‌کند و در عین حال محیط زیست ما را برای بی‌مهرگان ایمن‌تر می‌کند.

برخی از شوراها در انگلستان در حال حاضر در تلاش برای کاهش تأثیر روشنایی LED هستند. برخی شهرداری‌ها در ساعات شب چراغ ها را کم نور می کنند و پهنای باند لامپ های LED خود را تغییر می‌دهند تا نور آبی مضر کمتری تولید کنند و از لامپ های گرم‌تری استفاده می کند که نور آبی کمتری را ساطع می‌کنند.

منبع: گاردین

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =