امیدهایی برای استفاده از داروی فشار خون ریلمنیدین برای افزایش طول عمر انسان‌ها

امیدهایی برای استفاده از داروی فشار خون ریلمنیدین برای افزایش طول عمر انسان‌ها

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

به تازگی مشخص شده که داروی فشار خون ریلمنیدین rilmenidine می‌تواند پیری را در کرم‌ها کند کند، اثری که اگر در انسان‌ها هم به طور کامل تایید شود، باعث می‌شود که طولانی‌تر زندگی کنیم و در سال‌های آخر زندگی سالم‌تری داشته باشیم.

اما چرا ریلمنیدین برای این مطالعه اخیر انتخاب شد؟

زیرا تحقیقات گذشته نشان داده بودند که اثرات محدودیت کالری در سطح سلولی را تقلید می کند. می‌دانیم که کاهش انرژی و کم‌خوری باعث افزایش طول عمر در چندین مدل حیوانی می‌شود.

اما عملا کم‌خوری برای بسیاری از ما میسر نیست و متناسب با فعالین و فرهنگ یا اراده نمی‌توانیم این کار را بکنیم. پس اگر دارویی باشد که این اثرات را تقلید کند می‌تواند معجزه کم‌خوری را در ما القا کند.

در مجموعه ای از آزمایشات انجام شده توسط یک تیم بین المللی از محققان، کرم های جوان و پیر Caenorhabditis elegans تحت درمان با این دارو – که معمولاً برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود – عمر طولانی‌تری داشتند و همچنین معیارهای بالاتری از نظر نشانگرهای سلامت داشتند.

اما چرا تحقیق روی کرم C. elegans انجام شد؟

زیرا بسیاری از ژن‌های این کرم شباهت‌هایی با ژنوم ما دارند. با این حال، نمی‌شود به صرف این شباعت ژنتیکی تایید کرد که دارو، عمر ما را هم حتما خواهد افزود.

آزمایشات بیشتر نشان داده که فعالیت ژنی شبیه محدودیت کالری را می توان در بافت کلیه و کبد موش های تحت درمان با ریلمنیدین هم مشاهده کرد.

کشف دیگر این بود که یک گیرنده سیگنال زیستی به نام nish-1 در اثربخشی ریلمنیدین بسیار مهم است. این ساختار شیمیایی خاص می‌تواند در تلاش‌های آینده برای بهبود طول عمر و کند کردن پیری استفاده شوند.

پیروی از رژیم های کم کالری سخت است و  عوارض جانبی مختلفی مانند نازک شدن مو، سرگیجه و شکنندگی استخوانی دارد.

چیزی که ریلمنیدین را به عنوان یک داروی ضد پیری امیدوارمان می‌کند این است که می‌توان آن را به صورت خوراکی مصرف کرد، این دارو قبلاً به طور گسترده تجویز شده است و عوارض جانبی آن نادر و نسبتاً خفیف است (در موارد معدودی شامل تپش قلب، بی‌خوابی و خواب‌آلودگی است).

هنوز راه درازی در پیش است تا بفهمیم که آیا ریلمنیدین به عنوان یک داروی ضد پیری برای انسان‌های واقعی عمل می‌کند، اما نشانه‌های اولیه در این آزمایش‌های روی کرم‌ها و موش‌ها امیدوارکننده بوده است.

ریلمنیدین یک داروی تجویزی برای درمان فشار خون بالا است. این محصول با نام های تجاری Albarel، Hyperium، Iterium و Tenaxum به بازار عرضه می شود.

ریلمنیدین، یک ترکیب اگزازولین است و بر ساختارهای عروفی مرکزی و محیطی اثر می گذارد. ریلمنیدین انتخاب پذیری بیشتری را برای گیرنده های ایمیدازولین نسبت به گیرنده های آلفا۲-آدرنرژیک مغزی دارد  و بنابراین متفاوت از آلفا۲-آگونیست‌های معمول است.

اخطار: از مصرف بدون توصیه و نسخه پزشک جدا خودداری کنید. بر پایه ازمایشات اولیه در مدل‌های غیرانسانی دارو استفاده نکنید.

این تحقیق در Aging Cell منتشر شده است.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نوزده =