اویشن

اویشن گیاه شفا بخش

اویشن یا ازربه سرده ای از تیره نعناعیان میباشد که دارای ۴۵۰ گونه است که ازاین تنوع گونه ها فقط ۱۴ گونه ی معطر از آن درایران موجود میباشد.

مجله سلامت توزلو : اویشن گیاهی چند ساله میباشد که در اوایل بهار رویش کرده و تا مرداد ماه درطبیعت موجود میباشد،اویشن کوهی درایران دارای تنوع خوبی است که از معروف ترین انها گونه شیرازی و خراسانی میباشد،که مرغوب ترین آن درروستایی در خراسان جنوبی بنام نیگ رویش میکند.

خواص اویشن:  گیاهی پرخاصیت میباشد که در درمان بیماری های سلامت وزیبایی پوست ازآن استفاده میشود از گیاه اویشن میتوان برای درمان تمامی عفونت های بدن استفاده کرد به گونه ای که این گیاه پرخاصیت ترین گیاه دارویی از قدیم تا بحال محسوب میشود،که دراین بخش برخی از خواص درمانی اویشن می پردازیم؛

 1. درمان اکنه:  دارای خواص ضد باکتریایی میباشد که رشد باکتری ها بر روی پوست جلوگیری میکند،به دلیل همین خاصیت ضد باکتریاییاز آن در شامپوها وکرم های ارایشی بهداشتی استفاده میشود.
 2. حفظ سلامت پوست: با ازبین بردن باکتری های سطح پوست به حفظ نشاط و سلامت آن کمک میکند.همچنین با ترکیب کردن روغن اویشن با روغن بنفشه و مقداری آب که آنرا رقیق میکند میتوان یک تونر پوستی تهیه کرد،که این تونر پوستی کاملا ملایم بوده وبه همین قابل استفاده برای تمامی پوست ها میباشد.
 3. درمان پای ورزشکاران:  دارای خواص ضد قارچی بوده که میتوان ازآن برای درمان قارچ پای ورزشکاران استفاده کنیم.
 4. خواص اویشن برای مو: سال هاست که خواص اویشن و تاثیر آن بر سلامت مو شناخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد،روغن اسانس اویشن باعث رشد مجدد مو و جلوگیری از ریزش مو میشود با مشکلات پیرامون سلامت مو مبارزه میکند.
 5. تحریک رشد مو : مواد مغذی موجود دراویشن،به فولیکول های مو چسبیده،و منجر به رشد مو میشوند،گردش خون نیز در کف سر افزایش می یابد،روغن اویشن،وروغن زیتون،بایکدیگر مخلوط کرده وبه آرامی به سر مالیده شود باعث رشد مو میگردد.
 6. درمان شوره سر: باتوجه به خواص ضد باکتریایی ،پوست راتمیز میکند کردم درمان شوره سر موثرمیباشد.به همین سبب دراکثر شامپوها ونرم کننده مورد استفاده قرار میگردد.
 7. خواص ضدالتهابی:  به عنوان یک مرهم و ضد التهاب در ایران باستان استفاده میگردد.
 8. درمان اختلالات تنفسی،:  به دلیل داشتن خواص انتی سپتیک، وانتی بیوتیک،در بهبود مشکلات تنفسی نظیر برونشیت، اسم،گلودرد و سردرد مورد استفاده قرار میگردد. میتوان به صورت محلول استفاده کرد که میتوان با افزودن عسل آنرا شیرین کرد و میل نمود.
 9. مزایای قلبی وعروقی: ایران ضد التهابی،وانتی اکسیدان اویشن باعث بهبود بهتر عملکرد ماهیچه قلب شده وخون رسانی به بدن به سهولت بیشتری انجام میگردد.
 10. کنترل فشارخون: به دلیل غنی بودن از کلسیم،وپتاسیم در تنظیم فشارخون موثر میباشد.
 11. بهبود بینایی:  سرشار از ویتامینa بوده که ازبین بردن بیماری های شبکیه چشم کمک میکند.
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نوزده =