اپل حداقل چهار سال با تولید موتور جستجوی جدید برای رقابت با گوگل فاصله دارد

اپل حداقل چهار سال با تولید موتور جستجوی جدید برای رقابت با گوگل فاصله دارد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

گزارشی تازه به تلاش‌های اپل برای توسعه یک موتور جستجوی جدید برای رقابت مستقیم با گوگل پرداخته است. اپل در سال ۲۰۱۸ یک استارتاپ مبتنی بر هوش مصنوعی به نام Laserlike را خرید که توسط گروهی از مهندسان گوگل تأسیس شده بود. اما به نظر می‌رسد که بنیان‌گذاران Laserlike حالا دوباره به گوگل برگشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری اینفورمیشن، «سرینی‌واسان ونکاتاچاری»، هم‌بنیان‌گذار Laserlike در چند سال اخیر نقش مدیر ارشد تیم جستجوی اپل را برعهده داشت و حداقل ۲۰۰ نفر را در تیم خود مدیریت می‌کرد. این تیم مسئول توسعه قابلیت‌هایی مثل اسپات‌لایت و پیشنهادهای سیری بود. اما ونکاتاچاری حالا اپل را به مقصد گوگل ترک کرده است.

هم‌بنیان‌گذار Laserlike در زمان حضور در اپل به «جان جیانندریا»، معاون بخش یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی گزارش می‌داد که او هم خودش از مدیران سابق گوگل بود. اکنون ونکاتاچاری در گوگل به معاون بخش مهندسی تبدیل شده است. «استیون بیکر» و «اناند شوکلا»، دیگر بنیان‌گذاران Laserlike هم بخشی از همین تیم در گوگل هستند. فعلاً نمی‌دانیم که تیم قبلی تحت هدایت ونکاتاچاری در اپل حالا دارند چه کاری انجام می‌دهند.

گوگل بابت موتور جستجوی خود به اپل پول می‌دهد

اپل و گوگل اگرچه در دنیای فناوری رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند، اما همکاری‌های مهمی هم با هم داشته‌اند. تخمین زده می‌شود که گوگل سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار به اپل پول می‌پردازد تا موتور جستجوی پیش‌فرض در تمام محصولات این شرکت باشد. ولی این توافق اخیراً از نظر انحصارطلبی مورد انتقاد زیادی قرار گرفته است.

اینکه آیا اپل همچنان به دنبال هدف قدیمی خود برای ساخت یک موتور جستجوی جدید است یا خیر را نمی‌دانیم، اما در گزارش امروز گفته شده است که کوپرتینویی‌ها حداقل چهار سال با تولید یک موتور جستجوی مطلوب فاصله دارند. این شرکت برای تولید چنین محصولی که بتواند جایگزین گوگل شود، به افزایش قابل توجه بودجه تیم‌های مربوطه نیاز دارد. به‌علاوه، گفته شده که احتمال امضای قرارداد با بینگ مایکروسافت هم وجود دارد، چون سهم بازار این موتور جستجو بسیار کمتر است.

در همین حین، اپل تمرکز خود را روی این گذاشته که از دستاوردهای تیم ونکاچاتاری برای توسعه قابلیت‌های اپل موزیک و اپ استور استفاده کند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهار =