اگر گروه خونی A داشته باشید، احتما سکته مغزی زودهنگام شما بیشتر است

اگر گروه خونی A داشته باشید، احتما سکته مغزی زودهنگام شما بیشتر است

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

محققان دریافتند افرادی که یکی از گروه‌های خونی A دارند در مقایسه با سایر گروه‌های خونی بیشتر در معرض سکته مغزی قبل از سن ۶۰ سالگی هستند.

گروه‌های خونی،مواد شیمیایی هستند که روی سطح گلبول‌های قرمز خون ما وجود دارند. در میان آشناترین آن‌ها گروه A و B قرار دارند که می‌توانند با هم به صورت AB، به صورت جداگانه به صورت A یا B باشند و اگر هم اصلا روی گلبول قرمز نباشند، گروه خونی O خواهد بود.

اما حتی در این گروه‌های خونی اصلی، تغییرات ظریف ناشی از جهش در ژن‌ها وجود دارد.

اکنون، تحقیقات ژنومیک رابطه واضحی را بین ژن زیر گروه A1 و شروع زودهنگام سکته مغزی نشان داده است.

محققان داده‌هایی را از ۴۸ مطالعه ژنتیکی جمع‌آوری کردند که شامل حدود ۱۷۰۰۰ فرد مبتلا به سکته مغزی و نزدیک به ۶۰۰ هزار گروه کنترل غیرسکته مغزی بود. همه شرکت‌کنندگان بین ۱۸ تا ۵۹ سال سن داشتند.

تجزیه و تحلیل نشان داد افرادی که ژنوم آن‌ها برای تنوعی از گروه A کدگذاری شده، در مقایسه با جمعیت سایر گروه‌های خونی، قبل از سن ۶۰ سالگی ۱۶ درصد بیشتر احتمال سکته مغزی داشتند.

برای افرادی که دارای ژن گروه O1 بودند، این خطر ۱۲ درصد کمتر بود.

با این حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که خطر اضافی سکته مغزی در افراد دارای گروه خونی A کم است، بنابراین نیازی به هوشیاری یا غربالگری اضافی در این گروه نیست.

استیون کیتنر، نویسنده ارشد و متخصص مغز و اعصاب عروقی از دانشگاه مریلند می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم که چرا گروه خونی A خطر بیشتری را به همراه دارد.

اما احتمالاً با عوامل انعقاد خون مانند پلاکت‌ها و سلول‌هایی که رگ‌های خونی و همچنین سایر پروتئین‌های در گردش را می‌پوشانند، ارتباط دارد که همگی در ایجاد لخته‌های خون نقش دارند. »

هر سال در ایالات متحده کمتر از ۸۰۰ هزار نفر سکته مغزی را تجربه می‌کنند. سه چهارم آنها ۶۵ سال و بالاترسن دارند و خطر آن پس از ۵۵ سالگی هر دهه دو برابر می‌شود.

یکی دیگر از یافته‌های کلیدی این مطالعه از مقایسه افرادی که قبل از ۶۰ سالگی سکته کرده بودند با افرادی که بعد از ۶۰ سالگی سکته کرده بودند بدست آمد.

برای این کار، محققان از مجموعه داده‌ای از حدود ۹۳۰۰ نفر بالای ۶۰ سال که سکته مغزی کرده بودند و حدود ۲۵۰۰۰ کنترل بالای ۶۰ سال که سکته مغزی نکرده بودند استفاده کردند.

آن‌ها دریافتند که افزایش خطر سکته مغزی در گروه خونی A در گروه سکته مغزی دیررس ناچیز است و این نشان می‌دهد که سکته‌هایی که در اوایل زندگی اتفاق می‌افتند ممکن است مکانیسم متفاوتی نسبت به سکته‌هایی که بعداً رخ می‌دهند داشته باشند.

به گفته نویسندگان، سکته مغزی در افراد جوان کمتر به دلیل تجمع رسوبات چربی در شریان‌ها (فرآیندی به نام تصلب شرایین) و بیشتر به دلیل عوامل مرتبط با تشکیل لخته ایجاد می‌شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که افراد دارای گروه خونی B بدون در نظر گرفتن سن، حدود ۱۱ درصد بیشتر در معرض سکته مغزی در مقایسه با افراد غیر سکته مغزی هستند.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد که بخشی از ژنوم که برای گروه خونی کد می‌کند، به نام «منبع ABO»، با کلسیفیکاسیون عروق کرونر، که جریان خون را محدود می‌کند و حمله قلبی، مرتبط است.

توالی ژنتیکی برای گروه‌های خونی A و B نیز با خطر کمی بالاتر لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها به نام ترومبوز وریدی مرتبط است.

این مقاله در Neurology منتشر شده است.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سیزده =