اعلام نقشه راه پردازنده‌های اینتل تا سال 2025: نسل سیزدهم با 24 هسته از راه می‌رسد

اینتل نقشه راه پردازنده هایش تا سال ۲۰۲۵ را اعلام کرد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

اینتل در جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران، نام چهار نسل بعدی پردازنده‌های دسکتاپ خود را تایید کرد. این پردازنده‌ها به ترتیب با اسم رمز رپتور لیک (Raptor Lake)، متئور لیک (Meteor Lake)، ارو لیک (Arrow Lake) و لونار لیک (Lunar Lake) از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ وارد بازار می‌شوند و به ترتیب نسل سیزدهم تا شانزدهم پردازنده‌های اینتل را تشکیل می‌دهند. اینتل وعده داده این پردازنده‌ها با عملکرد بهبودیافته، بهره‌وری انرژی بالاتر، لیتوگرافی تازه و فناوری بسته‌بندی جدید از راه می‌رسند.

اینتل با نقشه راه خود تنها نام این پردازنده‌ها را اعلام نکرده و جزئیاتی درباره آن‌ها هم منتشر کرده که در ادامه نگاهی به آن‌ها داریم.

قابلیت‌های نسل‌های بعدی پردازنده‌های اینتل

اول از همه به سراغ پردازنده‌های نسل سیزدهم این کمپانی می‌رویم که از فرایند تولید Intel 7 بهره می‌برد و تفاوتی با نسل دوازدهم ندارد. بنابراین با همان معماری هیبریدی با عملکرد بهتر و همچنین تعداد هسته‌ها و رشته‌ها بالاتر روبه‌رو خواهیم شد.

پردازنده های اینتل

عملکرد این پردازنده‌ها نسبت به نسل قبلی با افزایش دو رقمی روبه‌رو خواهد شد و در بالاترین نسخه ۲۴ هسته و ۳۲ رشته خواهند داشت. با این حال همچنان با ۸ هسته قدرتمند روبه‌رو می‌شویم و تعداد هسته‌های کم‌مصرف ۲ برابر می‌شود و به ۱۶ می‌رسد. علاوه بر این، با فرکانس بالاتر و سازگاری با سوکت سیستم‌های آلدر لیک روبه‌رو می‌شویم.

نسل چهاردهم یا Meteor Lake یک انقلاب در پردازنده‌های اینتل خواهند بود که از معماری مجهز به چندین کاشی بهره می‌برد. این پردازنده‌ها با فرایند Intel 4 ساخته می‌شوند و تا ۲۰ درصد عملکرد بهتری در ازای وات خواهند داشت. این پردازنده‌ها سال ۲۰۲۳ روانه بازار خواهند شد.

پردازنده های اینتل

در این پردازنده‌ها از نسل جدید موتور گرافیکی به نام tGPU استفاده خواهد شد و شتاب‌دهنده هوش مصنوعی در آن ادغام می‌شود. در CPUهای Meteor Lake با سه کاشی اصلی شامل کاشی IO، محاسبات و SOC روبه‌رو خواهیم شد که کاشی محاسبات شامل CPU و GFX می‌شود. خود کاشی CPU از معماری هسته هیبریدی جدید استفاده خواهد کرد. در این پردازنده‌ها از GPU مبتنی بر معماری آرک استفاده خواهد شد.

در نسل پانزدهم پردازنده‌های اینتل با تغییرات بزرگتری روبه‌رو می‌شویم. در این پردازنده‌ها از هسته‌های جدید Lion Cove و Skymont استفاده خواهد شد و همچنین تعداد هسته‌های آن به ۴۰ خواهد رسید. با این حال همچنان تعداد هسته‌های قدرتمند ۸تا خواهد بود و هسته‌های کم‌مصرف به ۳۲ عدد افزایش می‌یابد.

پردازنده های اینتل

این پردازند‌ه‌ها که سال ۲۰۲۴ از راه می‌رسند، مبتنی بر لیتوگرافی Intel 20A خواهند بود و نسبت به نسل قبلی تا ۱۵ درصد عملکرد در ازای وات بالاتری خواهد داشت. در حالی که CPUهای Meteor Lake دارای سه کاشی اصلی خواهند بود، در Arrow Lake تعداد آن‌ها به ۴ می‌رسد.

پردازنده های اینتل

در نهایت با پردازنده‌های نسل شانزدهم با نام Lunar Lake روبه‌رو هستیم که با فرایند Intel 18A ساخته می‌شوند. این پردازنده‌ها که سال ۲۰۲۵ روانه بازار می‌شوند، در زمینه عملکرد و بهره‌وری انرژی بسیار بهتر از نسل‌های قبلی خواهند بود. در این پردازنده‌ها با ۵ کاشی روبه‌رو می‌شویم.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سیزده =