این خودروی خورشیدی می‌تواند ماه‌ها بدون نیاز به شارژ کار کند

این خودروی خورشیدی می‌تواند ماه‌ها بدون نیاز به شارژ کار کند + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

شرکت هلندی «Lightyear» از خودروی خورشیدی با نام «Lightyear 0» رونمایی کرده که مجهز به پنل خورشیدی ۵ متر مربعی است. عمر باتری این خودرو به گونه‌ای است که می‌تواند مسیر ۵۶۰ کیلومتری را با سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت حتی بدون تابش نور خورشید طی کند.

 شرکت Lightyear با افزایش نیروی کار مجموعه خود تا ۵۰۰ نفر و بستن قرارداد با بیش از ۱۰۰ اسپانسر، آماده تولید انبوه این خودرو است.

ظرفیت باتری این خودرو چشمگیر است. در آزمایش «WLTP»، این خودروی خورشیدی موفق شد مسافت ۶۲۵ کیلومتر را طی کند. در مقایسه با خودروی «Long Range AWD» تسلا – آن را به اختصار LRA می‌نامیم – خودروی خورشیدی Lightyear حدود ۴ درصد مسافت بیشتری را طی کرده است.

Lightyear می‌گوید: « این باتری را می‌توان پیشرفته‌ترین پیشرانه الکتریکی دانست که تاکنون توسعه یافته است. این حقیقت که چنین مسافتی تنها به کمک یک باتری با ظرفیت ۶۰ کیلووات ساعت طی می‌شود، واقعا شگفت‌انگیز است. جالب است بدانید، خودروی LRA تسلا دارای باتری با ظرفیت ۸۲ کیلووات ساعت است.»

بنابراین حتی اگر فرض کنیم آزمون WLTP برای مسافت کوتاهی بوده و نتایج آن برای مسافت‌های طولانی دچار خطا است، باز هم خودروی خورشیدی نسبت به تسلا برتری دارد. این خودرو برای طی مسافت ۱۰۰ کیلومتری با سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت تنها ۱۰.۵ کیلووات ساعت باتری مصرف می‌کند.

ضریب کشش (drag coefficient) این خودرو تنها ۰.۱۹ است و آن را به آیرودینامیک‌ترین خودروی خانوادگی ساخته شده تبدیل می‌کند.

شتاب صفر تا صد خودروی Lightyear 0 درحدود ۱۰ ثانیه و بیشینه سرعت آن نیز ۱۶۰ کیلومتر در ساعت است. این درحالی است که LRA در مدت ۴ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد و بیشینه سرعت آن ۲۳۳ کیلومتر بر ساعت است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =