این ربات پوشیدنی به افراد مبتلا به ALS کمک می‌کند تا بازو‌های خود را بالا ببرند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

افرادی که از ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) رنج می‌برند، اغلب به دلیل زوال سلول‌های مغز و نخاع، ناتوان از بالا بردن بازو‌های خود می‌شوند. اما یک سیستم پوشیدنی جدید برای کمک به آنها طراحی شده که از یک جفت بادکنک زیر بغل استفاده می‌کند.

این وسیله که توسط تیمی از دانشمندان در دانشگاه هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست ایجاد شده است، دارای دو محرک رباتیک نرم Y شکل است که در زیر بغل هر فرد پوشنده قرار می‌گیرد. شیلنگ‌های هر دو محرک با بدنه پارچه‌ای به یک پمپ هوا با باتری متصل هستندکه در پشت کمر کاربر نصب شده است.

هنگامی که حسگر‌ها، حرکات جزئی بازو به سمت بالا را تشخیص می‌دهند، آن حسگر‌ها پمپ را تحریک می‌کنند تا محرک مربوطه را باد کند، بنابراین به آرامی و به آرامی بازو را بلند می‌کند. انجام یک حرکت خفیف عضلانی به سمت پایین نیز باعث می‌شود که محرک‌ها تخلیه شوند و بازو دوباره پایین بیاید.

به گفته دانشگاه هاروارد، این وسیله تنها ۱۵۰ گرم وزن دارد.

این سیستم قبلاً روی ۱۰ بیمار ALS آزمایش شده است. یک فرآیند کالیبراسیون ۳۰ ثانیه‌ای در ابتدا برای اندازه‌گیری سطح متمایزکننده قدرت بازو/شانه و تحرک هر کاربر مورد نیاز است. همه شرکت‌کنندگان یاد گرفتند که از این تنظیمات در کمتر از ۱۵ دقیقه استفاده کنند و کار‌هایی مانند به دست گرفتن و نگه داشتن اشیا را با موفقیت انجام دهند.

با توجه به این واقعیت که ALS معمولاً تا حدی پیش می‌رود که حتی حرکات جزئی ماهیچه‌ها غیرممکن می‌شود، دانشمندان اکنون به دنبال روش‌هایی برای فعال کردن محرک‌ها با استفاده از فقط سیگنال‌های مغزی هستند که توسط رابط پوشیدنی مغز و رایانه شناسایی می‌شوند.

منبع : مجله Science Translational Medicine

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 20 =