ایکس پنگ G6، تسلا مدل Y را در اروپا به چالش می‌کشد

برند چینی Xpeng، فروش مدل جدید خود یعنی ایکس پنگ G6 را در اروپا آغاز کرده است. این خودرو رقیبی برای تسلا مدل Y در قاره سبز خواهد بود. مشتریان اروپایی در هلند، نروژ، دانمارک و سوئد اکنون قادر به سفارش این خودرو هستند. ایکس پنگ G6 سومین خودرو از این برند چینی است که به بازار اروپا عرضه می‌شود. البته باید اشاره کرد که Xpeng G6 طی رقابت با تسلا مدل Y در بازار چین شکست خورده است.

Xpeng یک استارتاپ چینی است که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و به تسلا چینی شهرت دارد. ایکس پنگ فعالیت خود را قدرتمند آغاز کرد اما پس از بروز جنگ قیمتی خودروهای برقی در چین،‌ فروش ایکس پنگ کاهش یافت. این برند چینی در سال ۲۰۲۳ به‌صورت ماهانه هفت هزار خودرو می‌فروخت، درحالی‌که این آمار اکنون به کمتر از ۲۰۰۰ دستگاه در ماه رسیده است. ازاین‌رو کارشناسان بازار خودرو اعتقاد دارند ایکس پنگ G6 نبرد را به تسلا مدل Y در چین باخته است. مدیران ایکس پنگ تصمیم گرفته‌اند تا زمین بازی را گسترش دهند و پس از شکست در چین، شانس خود را برای موفقیت در بازار اروپا امتحان کنند.

مشخصات و قیمت ایکس پنگ G6 در اروپا

Xpeng G6 یکی از ارزان‌ترین خودروهای برقی در بازار اروپا خواهد بود. خرید این خودرو الکتریکی در نروژ فقط ۳۷,۷۰۰ دلار هزینه دارد. بااین‌حال تسلا مدل Y‌ نیز با همین قیمت در نروژ عرضه می‌شود. بنابراین بعید است ایکس پنگ G6 بتواند در نروژ موفقیتی کسب کند.

کابین خودرو

در سوئد، ایکس پنگ G6 با قیمت پایه ۴۹,۱۰۰ دلار فروخته می‌شود و تسلا مدل Y نیز ۴۹,۵۰۰ دلار قیمت دارد. مشتریان هلندی برای خرید Xpeng G6 باید ۴۶,۳۰۰ یورو بپردازند، درحالی‌که خرید تسلا مدل Y برای آن‌ها ۴۹,۵۰۰ دلار هزینه دارد.

ایکس پنگ G6 یک کراس‌اوور کوپه با ابعاد ۴۷۵۳/۱۹۲۰/۱۶۵۰ میلی‌متر و فاصله بین دو محور ۲۸۹۰ میلی‌متر است. این خودرو از نظر ابعاد و اندازه با تسلا مدل Y‌ مشابهت دارد. این خودرو در قالب سه تیپ به بازار اروپا عرضه خواهد شد که مشخصات آن‌ها به شرح زیر است:

  • تک موتور الکتریکی با ۲۵۴ اسب‌بخار قدرت، محور محرک عقب، باتری لیتیوم آهن فسفات با ظرفیت ۶۶ کیلووات ساعت، برد ۴۳۵ کیلومتر.
  • تک موتور الکتریکی محور عقب با ۲۸۲ اسب‌بخار قدرت، باتری LFP با ظرفیت ۸۷.۵ کیلووات ساعت، برد ۵۷۰ کیلومتر
  • دو موتور الکتریکی دو دیفرانسیل با قدرت ۴۶۹ اسب‌بخار، باتری LFP‌ با ظرفیت ۸۷.۵ کیلووات ساعت، برند ۵۵۰ کیلومتر.
خودرو برقی چینی

مشتریان اروپایی می‌توانند ایکس پنگ G6 را در پنج رنگ سفید، مشکی، خاکستری، نقره‌ای و نارنجی خریداری کنند. تریم داخلی خودرو نیز در دو رنگ مشکی و خاکستری ارائه می‌شود. این خودرو به‌صورت استاندارد با رینگ‌های ۲۰ اینچی عرضه می‌شود. بااین‌حال کارشناسان عقیده دارند به‌دلیل تصویر برند ضعیف و نبود زیرساخت کافی، ایکس پنگ باز هم در نبرد با تسلا مدل Y‌ شکست خواهد خورد.

<دیجیاتو / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 1 =