باستان‌شناسان چهره اولین زن باردار مومیایی دنیا را بازسازی کردند + عکس

باستان‌شناسان چهره اولین زن باردار مومیایی دنیا را بازسازی کردند + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

در چند سال گذشته مومیایی زنی که هنگام مرگ باردار بوده است، باستان‌شناسان را گیج کرده و آن‌ها به دنبال سرنخ‌هایی درباره هویت او بوده‌اند. اکنون، دو تخمین چهره از این مومیا‌یی توسط متخصصان پزشکی قانونی ارائه شده که اطلاعات جدیدی در مورد ظاهر این زن مربوط به دوران مصر باستان ارائه می‌کند.

متخصصان با استفاده از سی‌تی اسکن و اشعه ایکس، روی بازسازی صورت مومیایی کار کرده‌اند که در نتیجه آن، دو تفسیر متفاوت از چهره این زن به دست آمده است. در هر دو تصویر، شاهد زن جوان تیره‌پوستی با چشمان قهوه‌ای هستیم که مستقیماً به سمت جلو نگاه می‌کند.

«وویچ ایزموند»، یکی از مدیران پروژه مومیایی ورشو (WMP) در لهستان به لایو ساینس گفت:

«تکنیک‌های مدرن به ما کمک می‌کنند تا مومیایی را به صورت مجازی کالبدشکافی کنیم. می‌توانیم زیر باندها و داخل بدن او را نگاه کنیم. برای اولین بار چهره او در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و همه می‌توانند به چهره او نگاه کنند.»

تصویر مومیایی زن باردار

«شانتال میلانی»، متخصص پزشکی قانونی که روی این پروژه کار می‌کند، توضیح می‌دهد که از بازسازی صورت نمی‌توان به عنوان یک پرتره دقیق از چهره این مومیایی یاد کرد. او ادامه می‌دهد:

«با این حال، [بازسازی] بر این اصل استوار است که جمجمه، مانند بسیاری از ساختارهای آناتومیک بدن، دارای جزئیات، تناسبات و اشکال منحصر‌به‌فردی برای هر فرد است که خود را از طریق بافت‌های نرم نشان می‌دهد و نوعی ویژگی شخصی به ظاهر نهایی ارائه می‌کند.»

حتی با وجود ارائه تصویر صورت این مومیایی از زن باردار، باستان‌شناسان که زمانی فکر می‌کردند مومیا‌یی متعلق به یک کاهن مرد است، همچنان درباره هویت واقعی او هیچ ایده‌ای ندارند.

سال گذشته، محققان پروژه مومیا‌یی ورشو مطالعه‌ای درباره این مومیا‌یی منتشر کردند و به او لقب «بانوی اسرارآمیز» را دادند؛ زیرا اطلاعات کمی درباره او وجود داشت. تاکنون طبق بررسی‌های انجام شده، دانشمندان اطلاع‌رسانی کرده‌اند که این احتمالاً اولین مومیایی باردار شناخته شده جهان است که زن مو‌میایی شده آن حدوداً در هفته ۲۸ بارداری خود و در دهه سوم زندگی‌اش از دنیا رفته است. همچنین اوایل سال جاری گفته شده بود که علت مرگ احتمالی این زن، سرطان بوده است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =