برای چندمین بار قیمت سیستم تمام خودران تسلا افزایش می‌یابد

برای چندمین بار قیمت سیستم تمام خودران تسلا افزایش می‌یابد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

تسلا قیمت نرم‌افزار تمام خودران (FSD) خود را تا ۱۵ هزار دلار افزایش می‌دهد. ایلان ماسک، مدیرعامل این غول خودروسازی اعلام کرد که قیمت جدید از اوایل ماه میلادی آینده اجرایی خواهد شد که افزایش ۳۰۰۰ دلاری قیمت آن را نشان می‌دهد.

ماسک در توییت خود توضیح می‌دهد که این افزایش قیمت از ۵ سپتامبر و پس از انتشار نسخه بتا ۱۰.۶۹.۲ نرم‌افزار خودران تسلا اعمال خواهد شد و رانندگانی که قبل از این تاریخ خودرو خود را سفارش دهند، مجبور نخواهند بود تا قیمت افزایش یافته جدید را پرداخت کنند. همچنین ماسک از نسخه جدید این نرم‌افزار به عنوان «گام بزرگ رو به جلو» یاد کرده است.

هنوز مشخص نیست که آیا تسلا قصد دارد قیمت اشتراک FSD را نیز افزایش دهد یا خیر. سرویس خودران این شرکت در حال حاضر، ماهانه ۱۹۹ دلار برای مشتریان هزینه دارد.

نرم‌افزار FSD به رانندگان این امکان را می‌دهد که از سیستم کمک راننده خودران پیشرفته تسلا (ADAS) برای حرکت به سمت مقاصد خود استفاده کنند. البته خودروها با وجود FSD کاملا خودران نخواهند شد و رانندگان همیشه باید به جاده و مسیر حرکت خودرو توجه داشته باشند.

افزایش قیمت مرحله‌ای نرم‌افزار خودران تسلا

تسلا

تسلا به‌مرور زمان قیمت نرم‌افزار خود را افزایش داده است. این سیستم در زمان عرضه، ۵۰۰۰ دلار قیمت داشت اما غول خودروسازی در اکتبر سال ۲۰۲۰ هزینه آن را به ۱۰ هزار دلار افزایش داد. در اوایل سال جاری میلادی نیز تسلا قیمت آن را تا ۱۲ هزار دلار افزایش داده بود. همچنین ایلان ماسک سال‌ها پیش ادعا کرده بود که ارزش FSD می‌تواند به بیش از ۱۰۰ هزار دلار نیز برسد، زیرا این نرم‌افزار با تایید مقررات به قابلیت رانندگی خودران کامل نزدیک‌تر می‌شود.

با این حال، سیستم خودران تسلا منتقدهای خاص خودش را دارد. به عنوان مثال ماه گذشته یک زن با شکایت از تسلا ادعا کرده بود که سیستم خودران تسلا مدل X در تشخیص ریسک و خطرات با مشکل مواجه شده و به‌طور غیرمنتظره‌ای ترمز می‌کند. دادگاه مونیخ به این شرکت دستور داد تا ۱۰۱ هزار دلار به این زن پرداخت کند. همچنین اوایل این ماه دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا (DMV) این غول خودروسازی را به ارائه «ادعاهای نادرست یا گمراه‌کننده» در مورد قابلیت‌های خودران خودروهایش متهم کرد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =