بررسی صورت های مالی 9 ماهه همراه اول منتهی به آذر 140

بررسی صورت های مالی ۹ ماهه همراه اول منتهی به آذر ۱۴۰

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

گزارش مالی همراه اول از ۹ ماه ابتدایی امسال حکایت از سود خالص ۳۴۰۰ میلیارد تومانی این شرکت دارد. این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۰ درصد افزایش یافته است، این در حالی است که فیلترینگ در دو ماه مهر و آبان، درآمدهای همراه اول را تا حد قابل توجهی کاهش داده بود. این اپراتور در سه فصل اول سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشته که بیش از ۹۰ درصد این درآمد از کارکرد خطوط دائمی و اعتباری بوده است.

اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای ۹ ماه آغازین ۱۴۰۱ شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد «همراه» در کدال منتشر شده است. بر این اساس همراه اول در این بازه زمانی درآمد عملیاتی ۲۷ هزار و ۳۳۷ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰، افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

همراه اول برای کل سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی درآمد عملیاتی ۳۵.۶ هزار میلیارد تومانی دارد

این شرکت در بازه یاد شده، موفق به ثبت سود خالص ۳۴۰۰ میلیارد تومانی شده است. سود خالص همراه اول در بازه زمانی مشابه سال گذشته، ۳۱۰۰ میلیارد تومان بود و امسال نزدیک به ۱۰ درصد افزایش یافته است.

صورت‌های مالی این شرکت در کدال نشان می‌دهد بخش اعظمی از درآمدهای همراه اول از کارکرد خطوط اعتباری و دائمی این شرکت است. درآمد مکالمه، پیام کوتاه، اینترنت و پیامک انبوه همراه اول از مشترکین دائمی حدود ۱۰.۵ هزار میلیارد تومان و از مشترکین خطوط اعتباری، ۱۴.۵ هزار میلیارد تومان است.

صورت های مالی همراه اول آذر 1401

بد نیست بدانید با وجود آنکه همراه اول در دو ماه ابتدایی پاییز با افت درآمدی قابل توجه به خاطر فیلترینگ روبه رو شد، اما مجموع درآمد این شرکت از خطوط اعتباری و دائمی طی ۹ ماه امسال، تنها ۵ درصد از این مجموع درآمد طی ۱۲ ماه ۱۴۰۰ کمتر است.

فروش خطوط جدید تلفن همراه و خدمات ارزش افزوده از دیگر راه‌های درآمدی این اپراتور هستند که طی ۹ ماه امسال به ترتیب ۸۶ میلیارد تومان و ۱۰ میلیارد تومان از این دو مسیر برای این شرکت حاصل شده است.

هزینه‌کرد ۱۹۵ میلیارد تومانی برای تبلیغات

صورت هزینه‌های همراه اول نشان می‌دهد این شرکت طی ۹ ماه ابتدایی امسال، بیش از ۱۹۴ میلیارد تومان جهت تبلیغات هزینه کرده است. این رقم برای مدت مشابه سال گذشته ۱۶۵ میلیارد تومان بوده است. آنطور که در گزارش تفسیری مدیریت این اپراتور آمده است، این اطلاع‌رسانی‌ها با هدف معرفی محصولات و سرویس‌های جدید بوده است.

هزینه کرد همراه اول

جدول بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی نیز از نصف شدن هزینه حق‌السهم تولید ترافیک داخلی برای همراه اول حکایت دارد. در حالی که برای این موضوع سال گذشته نزدیک به ۴۸ میلیارد تومان هزینه شده این رقم در سال جدید ۲۱ میلیارد تومان گزارش شده است.

درآمد زیرمجموعه‌های همراه اول

گزارش تفسیری مدیریت همراه اول که به همراه صورت‌های مالی این شرکت منتشر شده است، درآمد و سود خالص شرکت‌های زیرمجموعه اپراتور اول را نیز منتشر ساخته است.

براین اساس، «حرکت اول» بازوی سرمایه‌گذاری همراه اول درآمد عملیاتی ۳۲ میلیارد تومانی و سود خالص حدوداً ۱۰ میلیارد تومانی داشته است.

درآمد حرکت اول
بازه زمانی این درآمد و سود مشخص نیست

حرکت اول یکی از سرمایه‌گذاران در حوزه سرمایه‌گذاری جسورانه به حساب می‌آید که علاوه بر سرمایه، تخصص و تجربه را نیز با کسب‌وکارهای نوآور به اشتراک می‌گذارد.

شرکت همراه کسب‌وکارهای هوشمند یکی دیگر از شرکت‌های فرعی همراه اول است که با مأموریت «ارائه خدمات دیجیتال» در حوزه‌های فین‌تک، تجارت الکترونیک و… راه‌اندازی شده است. براساس گزارش این شرکت، درآمد عملیاتی «همراه کسب‌وکارهای هوشمند» ۹۱۶ میلیارد تومان و سود خالص آن ۲۳ میلیارد تومان بوده است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =