بیمه

تاریخ تهران، زیر چتر بیمه

بیمه بنای تاریخی و فرهنگی، از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که شرکت‌های بیمه می‌توانند انجام دهند. این بیمه، اثری مهم و جاودان در حفظ و حراست از میراثی دارد که مانندش در هیچ کجای جهان نیست. میراثی که هویت ما را ساخته و می‌تواند به آیندگان نیز از تاریخ و آنچه که بر سرزمین‌مان گذشته است بگوید. با اینکه اهمیت بیمه شدن بناهای باستانی، کاملا مشخص است، اما تا به امروز، تنها ۳ بنای فرهنگی و تاریخی ایران بیمه شده است. در این مطلب به بررسی این سه بنا خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب از بیمه ماهان از دیگر آثار مهمی می‌گوییم که ممکن است در سفرهای تهرانگردی آنها را دیده باشید. آثاری که بیمه شدن آنها می‌تواند به معرفی و حمایت بیشتر منجر شود.

از صفویه تا تاج گذاری

اولین بیمه بنای تاریخی که در این مطلب به بررسی آن پرداختیم، کاخ گلستان است. کاخی متفاوت و زیبا که به ثبت یونسکو نیز رسیده و جز آثار جهانی به‌شمار می‌رود. این کاخ از زمان صفویه تا دوره پهلوی، مسکون بوده و حوادث تاریخی بسیاری را به چشم دیده است.

اولین بناهای کاخ گلستان در زمان پادشاهان صفوی، در حدود ۴۵۰ سال پیش نهاده شد. در آن زمان، کاخ گلستان با چنارهای افراشته احاطه شده بود و در سفرنامه اروپایی‌هایی که به ایران سفر می‌کردند، از آن یاد می‌شد.

بعدها در زمان کریمخان زند، اهمیت این کاخ بیشتر شد. بخش‌هایی از کاخ را آیینه‌کاری و بخش‌هایی را هم با کاشی‌های دست ساز و زرین فام، تزیین کردند. چند سال بعد، وقتی که آقا محمد خان قاجار، حکومت زندیه را عزل و قاجاریه را با تاج گذاری در تهران آغاز کرد، سرنوشت کاخ گلستان هم عوض شد.

بیمه کاخ سلطنتی

با تاج گذاری اولین پادشاه قاجار، اهمیت کاخ گلستان هم بیشتر شد و نسل‌های بعدی این خاندان نیز در این کاخ زندگی کردند. در این کاخ بناهای دیگری همچون شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آیینه، عمارت بادگیر، تالار عاج، کاخ ابیض، تالار برلیان، حوضخانه و… نیز وجود دارد. هر کدام از این بناها در نوع خود مهم و نیازمند به نگهداری هستند. از آنجا که اهمیت این کاخ بسیار زیاد است، در سال ۱۳۹۲ به ثبت یونسکو نیز رسید. پس از این ثبت، اهمیت کاخ بالاتر رفت و مسئولان و گردشگران بیشتری به آن توجه کردند. در نهایت کاخ گلستان به عنوان یکی از معدود بناهای تهران بیمه شد.

طاق کسری در قلب تهران

اگر داستان ایوان مدائن یا طاق کسری را شنیده و یا عکس‌های آن‌را دیده باشید، می‌دانید که این کاخ از بزرگترین و زیباترین بناهای ایران در پیش از اسلام بوده است. کاخی باشکوه که امروزه در خارج از مرزهای ایران و در کشور عراق قرار گرفته است. از آنجا که ما از طاق کسری جدا افتاده‌ایم، در سال ۱۳۰۸، یک معمار فرانسوی به‌نام آندره گدار، بنای موزه ایران باستان را با الهام از کاخ تیسفون یا طاق کسری در مرکز تهران، ساخت.

این موزه در سال ۱۳۱۶ بازگشایی شد و از آن زمان گنجینه‌ای مهم از تاریخ و فرهنگ ایران را در خود جای داده است. امروزه سالن اول موزه به نمایش آثاری از ۸۰۰۰۰۰ سال پیش تا پایان دوره ساسانی اختصاص داده شده است. سالن دیگری هم به نمایش آثار دوره اسلام مشغول است. علاوه بر این‌ها، در این موزه حرکت‌های بسیاری خوبی هم صورت می‌گیرد. مثلا جابه‌جایی برخی از اشیای دوره قاجار با اشیای موزه لوور و دو ماه نمایش منشور صلح کوروش، از آن دسته است. بیمه بنای تاریخی موزه ایران باستان یا موزه ملی ایران، از دیگر اقدامات ارزشمندی است که برای حفاظت از تاریخ و فرهنگ انجام شده است.

مجله اینترنتی توزلو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =