تا پایان 2021 حدود 15 میلیون نفر در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند

تا پایان ۲۰۲۱ حدود ۱۵ میلیون نفر در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

در گزارش جدیدی، دقیق‌ترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا تا به امروز ارائه شده است. طبق این گزارش، تا پایان سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۵ میلیون نفر از سراسر جهان به دلیل کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند که از ارقام ارائه شده رسمی سه برابر بیشتر است و احتمالاً زمانی که داده‌های سال ۲۰۲۲ در آن گنجانده شود، بسیار بیشتر خواهد بود.

تا پایان دسامبر ۲۰۲۱، سازمان بهداشت جهانی ۵.۴ میلیون مرگ ناشی از کووید-۱۹ از تقریبا ۳۰۰ میلیون عفونت را ثبت کرده است. با این حال، همه کشورهای جهان نمی‌توانند آمار کلی مرگ‌و‌میر را به‌طور دقیق ردیابی کنند. در واقع، تنها حدود ۵۰ درصد از کشورها به‌طور کلی داده‌های کلی مرگ‌و‌میر خود را به WHO ارائه می‌کنند. بنابراین برای به‌دست آوردن تصویر دقیق‌تری از همه‌گیری، محققان مدل‌های ریاضی را به کار گرفته‌اند.

مرگ ۱۵ میلیون نفر در دو سال گذشته به دلیل کرونا

در این مطالعه جدید که به بررسی تعداد احتمالا مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا در سراسر جهان طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ می‌پردازد، محققان تخمین زده‌اند که ۱۴.۸۳ میلیون مرگ می‌تواند با همه‌گیری کووید-۱۹ مرتبط باشد. آنها خاطرنشان می‌کنند که این میزان «به‌طرز خیره‌کننده بسیار بالاتر» از انتظارات است و از تعداد مرگ‌های ناشی از همه گیری آنفولانزا در سال‌های ۱۹۵۷، ۱۹۶۸ و ۲۰۰۹ بیشتر است.

محققان در این مطالعه می‌نویسند:

«برای مقایسه، علت اصلی مرگ‌و‌میر در سال ۲۰۱۹ بیماری ایسکمیک قلب با ۸.۹ میلیون مرگ بوده. هرچند در مورد علل اصلی مرگ‌و‌میر در سال‌های همه گیری اطلاعاتی در دسترس نیست، اما انتظار داریم کووید-۱۹ یکی از علل اصلی مرگ‌و‌میر در سال ۲۰۲۰ و علت اصلی مرگ‌و‌میر در سال ۲۰۲۱ باشد.»

محققان در مطالعه دیگری که اوایل سال جاری در The Lancet منتشر شده بود، گفته بودند که حدود ۱۸ میلیون مرگ ممکن است با این همه‌گیری در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مرتبط باشد. با این حال، متأسفانه ارقام ارائه شده فقط تا پایان سال ۲۰۲۱ است و مرگ‌و‌میرها اتفاق افتاده در سال ۲۰۲۲ را شامل نمی‌شود.

همچنین می‌توان ادعا کرد که این تعداد بدون توسعه سریع واکسن‌ها و ضد ویروس‌ها می‌توانست به‌طور قابل‌توجهی بسیار بیشتر باشد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 11 =