تشخیص حساسیت فصلی، سرماخوردگی و کرونا از یکدیگر به کمک علائم آنها

تشخیص حساسیت فصلی، سرماخوردگی و کرونا از یکدیگر به کمک علائم آنها

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

ظاهراً حساسیت فصلی (یا به اصطلاح تب یونجه)، سرماخوردگی و کرونا شبیه هم هستند؟ از آنجایی که هر سه بیماری شبیه هم هستند در اینجا راهنمایی ذکر می‌شود که به کمک آنها تا حدود زیادی می‌شود آنها را هم از هم افتراق داد.

کووید

در آغاز همه‌گیری، به مردم گفته می‌شد که مراقب سه علامت هشداردهنده کووید باشند: از دست دادن چشایی یا بویایی، سرفه مداوم و تب.

اما بعد شیوع سویه‌های جدید و واکسن‌ها و اوج‌گیری‌های متناوب، لیست رسمی علائم همچنان در حال توسعه بود.

NHS اکنون ۱۲ علامت شایع‌تر کرونا را اینچنین معرفی می‌کند:

شایع‌ترین علائم گزارش شده از ویروس کرونا اکنون آبریزش بینی (۶۶ درصد)، گلودرد (۶۵ درصد)، سردرد (۶۴ درصد)، سرفه مداوم (۶۳ درصد) است و خستگی (۶۲ درصد) است.

در حال حاضر برتانیا در موج پنجمابتلا توسط کرونا است و  زیرسویه‌های شایع کرونا انواع BA. ۴ و BA. ۵ Omicron هستند که بیماری‌زایی بالا دارند اما خفیف‌تر از گذشته هستند.

منحصر به فردترین ویژگی کووید از دست دادن کامل بویایی یا چشایی است که اصطلاحا به آن آنوسمی گفته می‌شود و ندرت در سرماخوردگی و حساسیت فصلی یا تب یونجه رخ می‌دهد.

با این حال، کارشناسان معتقدند که Omicron کمتر باعث از دست دادن چشایی یا بویایی می‌شود، زیرا این نوع  در ریه‌ها بیشتر از بینی تکثیر می‌شود.

از علائم جدیدتر لیست شده برای کووید، می‌توانیم به اسهال و حالت تهوع یا استفراغ اشاره کنیم که در تب یونجه یا سرماخوردگی دیده نمی‌شود.

مطابق دستورالعمل NHS در صورت داشتن علائم کووید باید در خانه بمانید و از تماس با افراد دیگر خودداری کنند  و آزمایش PCR را انجام دهید.

تب یونجه

میلیون‌ها نفر در فصل بهار و اوایل تابستان با توجه به ازدیاد گرده یا پولن گیاهان دچار علائم حساسیت فصلی با تب یونجه می‌شوند.

کارشناسان بر این باورند که ماندن بیش از حد معمول در خانه در طی دو سال آخر همه‌گیری کرونا باعث شده است که بسیاری در معرض گرده‌ها قرار نگیرند و در نتیجه واکنش‌های آن‌ها به گرده گیاهان نسبت در سال جاری، خیلی بیشتر شده است.

برخلاف سرماخوردگی و کووید، تب یونجه یک واکنش آلرژیک به گرده گل است، نه یک بیماری ناشی از عفونت.

آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، خارش، قرمزی یا آبریزش چشم از شایع‌ترین علائم آلرژی هستند.

اشک‌‌ریزش چشم‌ها، از نظر تئوری، تنها ویژگی منحصربه‌فردی است که حداقل یکی از ویژگی‌های  کووید یا سرماخوردگی و در تب یونجه دیده می‌شود.

بدن به طور طبیعی سعی می‌کند گرده‌ها را از بدن بشوید و باعث می‌شود مجاری اشکی شروع به تولید مایعات کنند.

چشم‌ها همچنین دچار التهاب می‌شوند که به ورم ملتحمه آلرژیک معروف استو در آن یک غشای نازک و شفاف ملتجمه چشم را می‌پوشانند.

هیستأمین تولید شده در طی واکنش آلرژی، پایانه‌های عصبی را نیز تحریک می‌کند و باعث خارش می‌شود، رگ‌های خونی برای مبارزه با محرک متسع و متورم می‌شوند و در نتیجه قرمزی ایجاد می‌شود.

تب یونجه باعث افزایش درجه حرارت بدن نمی‌شود. علائم عبارتند از عطسه، آبریزش یا انسداد بینی، خارش چشم‌های آبریزش قرمز یا خارش گلو.

برای درمان می‌شود از ژل‌های بینی مخصوص برای به دام انداختن گرده‌ها استفاده کرد. بهتر است از از عینک‌های آفتابی استفاده شود تا گرده‌ها را از چشم‌ها دور نگه دارد تا علائم کنترل شوند. از قرص‌های آنتی هیستامین و اسپری‌های بینی نیز می‌توان استفاده کرد.

سرماخوردگی

سرماخوردگی در تابستان کمتر رایج است. دو سال قرنطینه کرونا میزان مواجهه مردم با ویروس سرماخوردگی را کاهش داد.

سرفه، گلودرد، آبریزش یا انسداد بینی و عطسه شایع‌ترین علائم ناشی از صد‌ها ویروس عامل سرماخوردگی هستند.

درد، تب، سردرد، خستگی و از دست دادن اشتها نیز می‌تواند نشانه‌های آشکاری باشد، در حالی که از دست دادن چشایی یا بویایی  یک علامت کمتر شایع است.

اگر چشم‌های متورم نباشند نشانه‌ این است شما در واقع سرماخوردگی را تجربه می‌کنید و نه آلرژی فصلی را.

اگا اگر  اسهال، حالت تهوع یا تنگی نفس داشته باشید، در واقع واقع کووید دارید و نه یک سرماخوردگی.

برخلاف عقیده رایج سرماخوردگی به دلیل هوای سرد ایجاد نمی‌شود و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی ضعیف‌تر باشد و یکی از دلایل کاهش سیستم ایمنی می‌تواند سرما باشد.

پس سرماخوردگی  در ماه‌های گرم‌تر نیز می‌تواند رخ بدهد و معمولاً علائم آن شامل عطسه و سرفه، همراه با گلودرد، سردرد و گاهی از دست دادن چشایی و بویایی است.

می‌توانید برای کمک به کاهش درد یا رفع گرفتگی بینی از اسپری ضد احتقان بینی یا قرص‌های ضد احتقان و نیز دارو‌های مسکن استفاده کنید.


علائم کووید

مشترک

تب
سرفه کردن
از دست دادن چشایی یا بویایی

گاهگاهی

سردرد
آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن
خستگی
گلو درد
درد
تنگی نفس
اسهال
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها

هرگز

خارش، قرمزی یا آبریزش چشم


علائم تب یونجه

مشترک

آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن
خارش، قرمزی یا آبریزش چشم

گاهگاهی

سرفه کردن
از دست دادن چشایی یا بویایی
سردرد
خستگی
تنگی نفس

هرگز

تب
گلو درد
درد یا درد
اسهال
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها


علائم سرماخوردگی

مشترک

سرفه کردن
گلو درد
آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن

گاهگاهی

درد یا درد
تب
از دست دادن چشایی یا بویایی
سردرد
خستگی
از دست دادن اشتها

هرگز

اسهال
تهوع و استفراغ
تنگی نفس
خارش، قرمزی یا آبریزش چشم

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =