تصویری از نیویورک با ارزش 11.8 میلیون دلار، دومین عکس گران تاریخ شد

تصویری از نیویورک با ارزش ۱۱.۸ میلیون دلار، دومین عکس گران تاریخ شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

تصویری ماندگار از نیویورک که توسط عکاس آمریکایی، «ادوارد جین استایکن» ثبت شده است، با قیمت ۱۱.۸ میلیون دلار به فروش رسید تا به دومین عکس گران‌قیمت تاریخ تبدیل شود.

این تصویر نادر یکی از ۱۵۰ اثر هنری متعلق به هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت، «پل آلن» بود؛ میلیاردری که سال ۲۰۱۸ درگذشت. این عکس چهارشنبه هفته گذشته در حراج «کریستیز» با قیمت نجومی ۱۱.۸ میلیون دلار در نیویورک به فروش رسید تا به دومین عکس گران تاریخ تبدیل شود. گران‌‌ترین عکس جهان، Le Violon d’Ingres نام دارد که در سال جاری میلادی با قیمت ۱۲.۴ میلیون دلار فروخته شد.

عکس استایکن با اسم «فلت‌آیرن» که ساختمان فلت‌آیرن در نیویورک را نشان می‌دهد، در سال ۱۹۰۴ گرفته شد و در سال ۱۹۰۵ به چاپ رسید. پیش از برگزاری حراجی، قیمت این اثر ۲ تا ۳ میلیون دلار تخمین زده شده بود، اما با رقمی بسیار فراتر از انتظارات به فروش رسید. البته برخی کارشناسان به‌خاطر اهمیت این عکس میان عکاسان، فروش آن با چنین قیمتی را پیش‌بینی کرده بودند.

اثری نمادین و جاودانه

فلت‌آیرن یکی از نمادین‌ترین آثار استایکن به حساب می‌آید که توسط بسیاری از علاقه‌مندان به عکاسی، مورد ستایش قرار گرفته است. این عکس تنها دو سال پس از تکمیل ساختمان فلت‌آیرن در نیویورک گرفته شده؛ ساختمانی که نشانه‌ای از مدرن شدن این شهر آمریکا بود.

تنها سه نمونه چاپی از این عکس در دنیا وجود دارد. دو نمونه آن در موزه «متروپولیتن» نیویورک نگهداری می‌شود و یکی از آنها در کلکسیون پل آلن قرار داشت. البته هر سه عکس به لطف استفاده استایکن از صمغ بی‌کرومات روی چاپ پلاتین، با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت تصاویر ته‌رنگ متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

این عکس تا دهه ۹۰ میلادی بخشی از کلکسیون خانواده استایکن بود تا اینکه در دهه ۹۰ میلادی توسط هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت خریده شد.

قیمت ۱۱.۸ میلیون دلار، ۵ برابر بالاتر از گران‌ترین اثر فروخته‌شده استایکن محسوب می‌شود. پیش از این، در سال ۲۰۰۶ یکی از عکس‌های استایکن به نام «The Pond-Moonlight» که در سال ۱۹۰۴ گرفته شده بود، با مبلغ ۲.۹ میلیون دلار به فروش رسید.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =