تفاوت مقاله‌نویسی و محصول‌نویسی

تفاوت مقاله‌نویسی و محصول‌نویسی

تفاوت مقاله‌نویسی و محصول‌نویسی

زمانی که کرونا سایه‌ی وحشت خود را بر سر جهان انداخت، مردم سراسر دنیا در خانه ماندند. ( تفاوت مقاله‌نویسی و محصول‌نویسی ) با پایین کشیده شدن کرکره‌ی مغازه‌ها و ممنوعیت رفت و آمد، چراغ‌های کره‌ی زمین خاموش شد. فکر می‌کنید این وحشت بزرگ باعث رونق گرفتن کدام نوع از کسب و کارها شد؟ بله! کسب و کارهای آنلاین.

دنیای امروز دنیای تکنولوژی و مشاغل آنلاین است و هرچه پیش می‌رویم از سیستم خرید و فروش سنتی دورتر می‌شویم. آنچه در این میان به کمک فروشندگان آنلاین می‌آید و به نوعی ابزار کار آنهاست، محتوایی است که بر روی سایت و شبکه‌های اجتماعی خود قرار می‌دهند. درحقیقت محتوای بارگزاری شده نقش ویترین و یا فروشنده در دنیای واقعی را بازی می‌کند. فروشندگان با تولید محتوای مفید با مخاطب خود ارتباط برقرار می‌کنند. البته این محتوا دسته‌بندی‌های گوناگونی دارد که در ادامه‌ی این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. اما در ابتدا لازم است به بررسی مفهوم محتوا بپردازیم.

محتوا چیست و انواع آن کدام است؟

زمانی که شما شروع به جستجوی عبارتی در گوگل می‌کنید در حقیقت به دنبال پیدا کردن محتوایی متناسب با نیاز خود هستید. این محتوا توسط تولیدکننده‌ی محتوا تهیه شده و بر روی سایت و شکبه‌های اجتماعی گذاشته می‌شود. هر نوع فیلم و عکس و متن و پادکستی که بر روی فضای وب دیده می‌شود محتوا نام دارد.

محتوا انواع گوناگونی دارد مانند:

  • محتوای متنی
  • محتوای تصویری
  • محتوای ویدیویی
  • کتاب الکترونیکی
  • محصول‌نویسی

تولید محتوای متنی را با نام مقاله می‌شناسید. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی تفاوت مقاله و محصول‌نویسی که رکن اصلی مشاغل آنلاین است، بپردازیم.

مقاله چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

مقاله یا همان محتوای متنی به بررسی یک یا چند موضوع می‌پردازد و اطلاعات مفید و ارزشمندی را به مخاطب منتقل می‌کند. به این ترتیب فروشنده با کاربر تعامل ایجاد می‌کند و او را ترغیب به بازگشت به سایت می‌کند. هرچه این محتوا و مقاله پربارتر باشد و اطلاعات مفیدتری را به مخاطب بدهد احتمال اینکه کاربر را به مشتری تبدیل کند بالاتر می‌رود. شما با نوشتن یک محتوای غنی می‌توانید کاربری را که برای اولین بار به سایت شما سر زده تبدیل به یک مشتری وفادار بکنید. این اطلاعات به صورت جامع و گاه تخصصی با توجه به جامعه‌ی هدف نوشته می‌شود. اما گاهی فروشنده به طور مشخص به معرفی محصولات خود می‌پردازد. این معرفی در زبان تولیدکنندگان محتوا محصول‌نویسی نام دارد.

( تفاوت مقاله‌نویسی و محصول‌نویسی )

محصول‌نویسی چیست؟

تصور کنید به دنبال خرید یک کتاب در فضای اینترنت به جستجو می‌پردازید. بعد از سرچ نام کتاب مورد نظر صفحاتی به شما پیشنهاد داده می‌شود. با باز کردن یکی از این صفحات مطلبی کوتاه در معرفی کتاب و لینک خرید را می‌بینید. این معرفی محصول‌نویسی نام دارد. به این ترتیب فروشنده‌ای که در مغازه کتاب را از قفسه برمی‌داشت و به شما می‌داد تبدیل به یک لینک شده است که با کلیک بر روی‌ آن می‌توانید توضیحاتش را بخوانید کتاب را به صورت آنلاین سفارش بدهید.

محصول‌نویسی برخلاف مقاله کوتاه‌تر نوشته می‌شود و در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ کلمه خلاصه شده است. یکی از ویژگی‌های محصول‌نویسی دادن اطلاعات مفید و کاربردی و پاسخ دادن به سوالات و نیازهای کاربر به خلاصه‌ترین و واضح‌ترین شکل ممکن است.

یک محصول نویس خوب در درجه‌ی اول با قرار دادن خودش به جای کاربر تمام نیازهای او را مدنظر قرار می‌دهد و ابهامات او را برطرف می‌کند. به این ترتیب کاربر بعد از خواندن معرفی محصول متقاعد شده و بر روی لینک خرید کلیک می‌کند. درنتیجه هدف محصول‌نویس و فروشنده‌ی آنلاین محقق می‌شود.

تفاوت محصول‌نویسی و مقاله در چیست؟

به طور کلی مقاله در هر زمینه‌ای می‌تواند نوشته بشود. از فروش یک کالا گرفته تا دادن اطلاعات عمومی و یا تخصصی. اما در محصول‌نویسی به طور مشخص به معرفی یک کالا می‌پردازیم و هدف افزایش فروش است.

ممکن است شما با خواندن یک مقاله تنها بخواهید اطلاعاتی مفید از چند مکان گردشگری کسب کنید و یا راجع به پرفروش‌ترین کتاب‌ها و دلایل محبوبیت آنها مطلبی بخوانید. به این ترتیب به سراغ مقاله‌ی مرتبط می‌روید. اما برای خرید یک تی‌شرت و یا یک شلوار نیازی به خواندن مقاله‌ی ۲۰۰۰ کلمه‌ای ندارید. اینجا چند خط توضیح ساده و قابل فهم و بعد ثبت خرید پاسخگوی نیاز شما است.

محتوای متنی ویترین کسب و کارهای آنلاین است اما محصول‌نویسی وظیفه‌ی فروشنده را نیز به عهده گرفته است.

بنابراین مقاله به طور کلی به انتقال اطلاعات و داده‌های ارزشمند می‌پردازد اما همیشه به دنبال فروش و یافتن مشتری نیست. اما محصول‌نویسی با دادن اطلاعاتی مفید به دنبال افزایش فروش و تبدیل کاربر به مشتری و بالا بردن آمار بازدید واقعی سایت است.

ویژگی مشترک مقاله و محصول‌نویسی چیست؟

ویژگی مشترک هر دو، رعایت اصول نگارشی و سئو در کنار تولید محتوای ارزشمند است. یک متن هرچقدر هم پربار و غنی باشد و اطلاعات مفیدی را ارائه کند تا زمانی که مطابق با اصول سئو و اصول نگارشی نوشته نشده باشد دیده نمی‌شود و بر روی کاربر تاثیری نمی‌گذارد. الگوریتم‌های گوگل نیز تا زمانی که اصول سئو رعایت نشود و توجه کاربر را جلب نکند به این محتوا اعتنایی نمی‌کند.استفاده از تصاویر مناسب و مرتبط و ویدئو و پادکست هم می‌تواند بخشی از محتوای متنی باشد و به افزایش جذابیت آن کمک کند.

تولید محتوای ارزشمند؛ رمز موفقیت در دنیای آنلاین

امروزه محتوای متنی رکن اصلی افزایش فروش کسب و کارهای آنلاین است. هر فروشنده‌ای که کالا و یا خدماتی را بر روی فضای آنلاین عرضه می‌کند باید محتوای مفید و ارزشمندی را به مخاطب خود ارائه بدهد. فراموش نکنید که محصول‌نویسی باید مختصر و مفید باشد. کاربر باید با یک نگاه اطلاعات جامع و کاملی را به دست بیاورد و اقدام به ثبت خرید خود بکند. در مقابل هنگام نوشتن مقاله این امکان را دارید که با توضیحات بیشتری به بررسی کالا و یا خدمات و یا هر موضوع دیگری که مدنظر شما است بپردازید.فراموش نکنید که کلید موفقیت محتوای متنی شما رعایت سئو است.

با رعایت تمام مسائل ذکر شده می‌توانید با توجه به هدف خود(محصول‌نویسی و یا نگارش مقاله) محتوای مفید و ارزشمندی را تولید کنید.

( تفاوت مقاله‌نویسی و محصول‌نویسی )

مجله اینترنتی توزلو

 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دوازده =