تفکری که مرا به راه ثروتمندی هدایت کرد

تنها جایی که سرمایه گزاری بر روی آن هیچ خطری نخواهد داشت را می توان دهن آدمی دانست و من هم به همین دلیل سرمایه ام را بر روی خود و نحوه تفکرم متمرکز کردم و توانستم از همین طریق کسب درآمد داشته و ثروتمند شوم، حوزه انتخابی من برای فعالیت تولید الیاف بود و انواع آن را در ادامه شرح خواهم داد.

الیاف طبیعی

پارچه طبیعی ویژگی‌ها، کیفیت و مزایای منحصر به خود را داراست، قیمت الیاف طبیعی متغیر است و جهت حفظ کیفیت اولیه البسه تولید شده از این الیاف، آگاهی از روش‌های نگهداری بسیار مهم است. الیاف طبیعی مانند دیگر عناصر طبیعت دارای حیات هستند و در شرایط مختلف از خود رفتارهای متفاوتی نشان می‌دهند. این الیاف هنگام سرما منقبض شده و مانع عبور جریان هوا از میان مولکول‌های خود می‌شوند، بدین ترتیب گرما ایجاد می‌شود. همین الیاف خاصیت خنکی هم دارند؛ زیرا هنگام گرما منبسط می‌شوند که باعث عبور جریان هوا از میان مولکول‌های آن می‌شود. این الیاف به دلیل داشتن حیات مانند دیگر اجزای طبیعت نیاز به استراحت دارند و باید بین پوشیدن آن‌ها فاصله انداخت تا به حالت طبیعی اولیه بازگردند. در نهایت، لباس تهیه شده از مواد طبیعی مانند گلی زیباست. چنانچه به درستی از آن نگهداری شود، هر بار از دیدن آن لذت خواهید برد ولی اگر به آن توجه نشود، پژمرده خواهد شد.

الیاف نایلون

نایلون نام خانواده ای از پلیمرهای مصنوعی است که معمولاً برای ساخت انواع مختلف پوشاک و کالا های مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت الیاف نایلون بر همین اساس مشخص می شود. الیاف نایلون برخلاف سایر الیاف آلی یا نیمه مصنوعی ، کاملاً مصنوعی هستند و این بدان معنی است که هیچ پایه ای در مواد آلی ندارند. استفاده از این نوع پلیمرهای مصنوعی در لباس با میل به یافتن گزینه هایی برای ابریشم و کنف برای چترها در جنگ جهانی دوم آغاز شد. در زمان شروع جنگ ، پنبه برای بیش از ۸۰ درصد موارد منسوجات در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت و تقریباً سایر پارچه ها از پشم ساخته می شدند. با این حال ، تا سال ۱۹۴۵ ، الیاف مصنوعی مانند نایلون حدود ۲۵ درصد از سهم بازار نساجی را تشکیل می داد و پس از پایان جنگ ، تولیدکنندگان به دنبال راه های جدید برای بازاریابی این کلاس جدید از پارچه های مصنوعی بودند.

الیاف اکریلیک

پلیمر سازنده نخ اکریلیک پلی اکریلونیتریل نام دارد. قیمت الیاف اکریلیک بر اساس میزان خلوص مواد داخل آن مشخص می شود و این ماده در دسته ترموپلاستیک­ ها وجود داشته و از مونومر اصلی آکریلونیتریل تشکیل شده است. از انواع فیبر موکت هایی که با استفاده از پلیمر پلی اکریلونیتریل تشکیل می شوند؛ در دسته فیبر های بسیار باکیفیت قرار می­ گیرند. در اثر بسپارش مونومر های وینیل اکریلونیتریل پلیمر نخ ­های اکریلیک تولید می­ شود.

در صنعت نساجی برای تولید این نخ  از روش­ های خشک­ ریسی و تر ریسی و ژل­ ریسی استفاده می شود. نحوه تولید این الیاف می تواند در خصوصیات فیزیکی آن ها تاثیر گذار باشد به عنوان مثال تولید نخ اکریلیک به روش ژل ­ریسی ، الیافی با استحکام زیاد را به دست می ­دهد. ماده اولیه تولید اکریلیک از آب و کربید کلسیم به دست می­ آید. سطح مقطع الیاف اکریلیک با توجه به نحوه تولید می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال اگر به روش تر ریسی این الیاف تولید شوند سطح مقطع آنرها به شکل دایره ­ای و اگر به روش خشک ­ریسی تولید شوند سطح مقطع آنر ها به صورت دمبلی خواهد بود.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =