تقابل خطرناک جت جنگنده چین با هواپیمای آمریکایی! + ویدیو

تقابل خطرناک جت جنگنده چین با هواپیمای آمریکایی! + ویدیو

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

به گفته فرماندهی اقیانوس هند-آرام ایالات متحده که مسئول نظارت بر عملیات‌های نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین است، یک جت جنگنده چینی در هفته گذشته، هواپیمای شناسایی آمریکا را بر فراز دریای جنوبی چین رهگیری و دنبال کرد و با انجام یک «مانور ناامن»، آن را مجبور به انجام اقداماتی برای فرار از هرگونه برخورد کرد.

هفته گذشته، یک جت جنگنده J-11 نیروی دریایی چین در فاصله ۶ متری دماغه RC-135 Rivet Joint، هواپیمای شناسایی متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده با حدود ۳۰ سرنشین پرواز کرد. در مقابل، RC-135 مجبور شد تا برای جلوگیری از برخورد، مانورهای فرار انجام دهد. ویدیوی این حادثه نشان می‌دهد J-11 درست در کنار RC-135 پرواز می‌کند.

تقابل جت جنگنده چینی با هواپیمای آمریکایی

به گفته یک مقام دفاعی، بعید به نظر می‌رسد جت چینی قادر به حفظ جداسازی بصری ایمن با هواپیمای بزرگ‌تر و سنگین‌تر آمریکایی که مسیر و سرعتش را حفظ می‌کرد، بوده باشد. اقدام جنگنده چینی باعث شد تا RC-135 برای جلوگیری از برخورد و دورشدن از جت چینی، اقدامات فرار انجام دهد.

جت جنگنده J-11

در گزارش منتشر شده در این رابطه توسط CNN، گفته شده است که RC-135 بر فراز دریای جنوبی چین در حریم هوایی بین‌المللی پرواز می‌کرد و به‌طور قانونی یک عملیات معمولی را انجام می‌داد. همچنین به گفته مقامات مربوطه، اکثر تعاملات هواپیما، از جمله تعاملات بین ایالات متحده و چین، به شیوه‌ای ایمن و حرفه‌ای انجام می‌شود.

چین مدعی است بخش بزرگی از دریای جنوبی چین که شامل چندین جزیره می‌شود را در اختیار دارد و پکن از آنها استفاده نظامی می‌کند، اما ایالات متحده این ادعاها را به رسمیت نمی‌شناسد و معمولاً عملیات‌هایی را در این منطقه انجام می‌دهد.

RC-135 Rivet Joint
RC-135 Rivet Joint

در بیانیه فرماندهی اقیانوس هند-آرام ایالات متحده آمده است: «نیروی مشترک اقیانوس هند-آرام ایالات متحده به یک منطقه آزاد و باز اقیانوس هند-آرام اختصاص دارد و به پرواز، کشتیرانی و انجام عملیات‌ها در دریا و حریم هوایی بین‌المللی با رعایت ایمنی برای تمام کشتی‌ها و هواپیماهای خود طبق قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.»

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =