تلسکوپ جیمز وب ناسا تصاویر خارق‌العاده‌ای از تیتان، بزرگترین قمر زحل ثبت کرد

تلسکوپ جیمز وب ناسا تصاویر خارق‌العاده‌ای از تیتان، بزرگترین قمر زحل ثبت کرد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

جیمز‌ وب ناسا، تصاویری جدید و شگفت‌انگیزی از تیتان، بزرگترین قمر زحل که به عنوان یکی از جواهرهای منظومه شمسی شناخته می‌شود، ثبت کرد.

در تصاویری که تاکنون از تیتان ثبت شده، رنگ‌های آبی مایل به سبز آن یادآور زمین و دریاهای متلاطم و ابرهای شگفت‌انگیز آن است. هرچند واقعیت این است که آنچه شبیه ابرها، دریاها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها از دور در تیتان دیده می‌شود، متان و اتان است.

ثبت تصاویری جدید از تیتان، بزرگترین قمر زحل توسط جیمز وب

صبح روز شنبه ۵ نوامبر، تیم بین‌المللی از دانشمندان سیاره‌شناسی با دیدن اولین تصاویر جیمز وب از بزرگترین قمر زحل یعنی تیتان، با خوشحالی فراوان از خواب بیدار شدند. «کانر نیکسون» ستاره شناس و سایر اعضای تیم، از دیدن این تصاویر فوق‌العاده هیجان زده شده بودند.

جو تیتان مملو از مه غلیظ است. به گونه‌ای که نور مرئی را که از سطح آن منعکس می‌شود، پنهان می‌کند. جو تیتان فوق‌العاده جالب است .این جذابیت، نه به دلیل ابرهای متان و طوفان‌های آن، بلکه به دلیل آنکه می‌تواند اطلاعاتی در مورد گذشته و آینده تیتان بدهد، جالب توجه است.

«سباستین رودریگز» ستاره شناس دانشگاه پاریس سیته، اولین کسی بود که تصاویر جدید تیتان را دید و از طریق ایمیل به بقیه اعضای تیم این موضوع را خبر داد. وی در ایمیل خود به این موضوع اشاره کرده بود که تصاویر جدید، فوق‌العاده هستند.

سایر اعضای تیم نیز بعد از دیدن تصاویر احساس مشابهی داشتند. «هیدل همل»، سرپرست پروژه Webb Solar System GTO، از انجمن دانشگاه‌های تحقیقاتی در نجوم (AURA) نیز واکنش مشابهی داشت و تصاویر جدید را فوق العاده می‌دانست و بعد از تصاویر بهاعضای تیم تبریک گفت.

دیدن ابرهای تیتان، هیجان‌انگیز است. این ابرها، پیش‌بینی‌های خوبی در مورد آب و هوای تیتان ارایه می‌کند. تصاویر، توسط NIRCam Webb گرفته شده است که دستگاه تصویربرداری اولیه آن، نور مادون قرمز را تشخیص می‌دهد. ناسا می‌گوید هنوز تصاویر را بررسی نکرده است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =