تولید گوجه فرنگی ارغوانی اصلاح شده ژنتیکی شده در آمریکا تایید شد

تولید گوجه فرنگی ارغوانی اصلاح شده ژنتیکی شده در آمریکا تایید شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

پس از بیش از یک دهه توسعه، گوجه‌فرنگی ارغوانی غنی‌شده از نظر مواد غذایی، توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) برای رشد بی‌خطر تشخیص داده شده . این گوجه‌فرنگی‌ها برای تولید ۱۰ برابر بیشتر آنتی‌اکسیدان‌ها نسبت به گونه‌های قبلی اصلاح شده‌اند.

در سال ۲۰۰۸ یک مطالعه جالب در مجله Nature Biotechnology منتشر شد . این تحقیق در مورد نوعی از گوجه فرنگی بود که برای تولید حجم بالایی از آنتی اکسیدان ها به نام آنتوسیانین، از نظر ژنی ویرایش شده بود.

آنتوسیانین ها به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند زغال اخته و کلم قرمز یافت می شوند. آنها مسئول رنگدانه بنفش در آن غذاها هستند و با مزایای سلامتی مختلفی از جمله کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت مرتبط هستند.

برخی از انواع گوجه‌فرنگی با پوست طبیعی بنفش حاوی سطوح پایینی از آنتوسیانین هستند، اما برخی از دانشمندان علوم غذایی به این فکر می‌کردند که آیا می‌توان این سطوح را با چند تغییر ژنتیکی افزایش داد.

دو ژن از گیاه دیگری (اسنپدراگون) گرفته شد و به نوعی گوجه فرنگی بنفش اضافه شد. این ژن ها توانایی گیاه را برای تولید آنتوسیانین تقویت کردند و در نتیجه گوجه فرنگی منحصر به فردی با گوشت بسیار ارغوانی به وجود آمد.

مطالعه سال ۲۰۰۸ آزمایش اثرات سلامتی این گوجه‌فرنگی تقویت‌شده با آنتوسیانین را بر روی موش‌هایی که برای توسعه سرطان مهندسی شده بودند، گزارش کرد. موش‌هایی که از رژیم غذایی حاوی گوجه‌فرنگی بنفش تغذیه شدند، ۳۰ درصد بیشتر از موش‌هایی که با رژیم غذایی معمولی تغذیه شدند، عمر کردند.

کتی مارتین زیست شناس گیاهی در سال ۲۰۰۸ گفت: “این یکی از اولین نمونه های مهندسی متابولیک است که پتانسیل ارتقای سلامت را از طریق رژیم غذایی با کاهش تأثیر بیماری های مزمن ارائه می دهد .” GMO [ارگانیسم اصلاح شده ژنتیکی] با یک ویژگی که واقعاً یک مزیت بالقوه برای همه مصرف کنندگان ارائه می‌دهد.

به این ترتیب این گیاه اصلاح شده ژنتیکی را می توان با خیال راحت در هر نقطه‌ای از ایالات متحده مانند هر محصول مجاز دیگری کشت کرد.

جاناتان گفت: «زمانی که من و کتی نزدیک به ۱۵ سال پیش NPS [Norwich Plant Sciences] را تأسیس کردیم تا گوجه‌فرنگی ارغوانی تقویت‌شده ژنتیکی را که در بریتانیا اختراع شد، به بازار عرضه کنیم، هرگز فکر نمی‌کردیم اینقدر طول بکشد تا تأییدیه‌های نظارتی را دریافت کنیم.» جونز که بیش از یک دهه است با مارتین برای تجاری سازی کارخانه کار می کند.

در چند سال گذشته تعدادی از کاربردهای گوجه فرنگی تقویت شده کشف شده است. دانشمندان در ابتدا بر روی تولید آب گوجه فرنگی غنی از آنتوسیانین تمرکز کردند که می‌تواند در زمینه های بالینی برای بیماران مبتلا به سرطان یا بیماری های قلبی عروقی آزمایش شود.

با این حال، این نوع محصول هنوز قبل از رسیدن به بازار با آزمایشات و موانع نظارتی بیشتری روبرو است. بنابراین اولین قدم برای مارتین و جونز فروش دانه های این گوجه فرنگی های بنفش به تولیدکنندگان خانگی خواهد بود.

تاییدیه ایالات متحده اولین جایی در جهان است که اجازه رشد محصول اصلاح شده ژنتیکی را می دهد. مارتین و جونز امیدوارند که گوجه فرنگی به زودی در بریتانیا تایید شود.

منابع: USDA ، John Innes Center

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =