رتبه بندی پاسپورت کشورها در سال ۲۰۲۲؛ قدرتمندترین پاسپورت جهان و جایگاه ایران

جایگاه ایران در رده بندی ارزش‌ گذاری پاسپورت کشورهای جهان کجاست؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

سایت پاسپورت ایندکس به تازگی رتبه بندی جدیدی برای گذرنامه کشورهای مختلف جهان ارائه کرده است. بر اساس این گزارش امارات متحده عربی قدرتمندترین پاسپورت جهان را داراست و ایران در رده ۹۱ این فهرست قرار دارد.

در رتبه بندی جدید ارزش گذاری پاسپورت کشورهای مختلف، کشور امارات در صدر قرار دارد، زیرا اماراتی ها با گذرنامه این کشور برای سفر به ۱۲۱ کشور جهان نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت و تنها سفر به ۱۸ کشور از مبدا امارات نیازمند ویزا است.

در رده دوم قدرتمندترین پاسپورت های جهان، ۱۰ کشور اروپایی و یک کشور از قاره آسیا وجود دارد که شامل آلمان، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش، سوئیس و کره جنوبی است. ایالات متحده آمریکا نیز به همراه هفت کشور دیگر در رده سوم این فهرست جای دارد.

اما پاسپورت ایران در رده بندی گذرنامه های جهان در سال ۲۰۲۲ جایگاه ۹۱ فهرست را به خود اختصاص داده است که نسبت به سال گذشته سه پله سقوط داشته است. به این ترتیب که با پاسپورت ایران تنها به ۱۴ کشور بدون ویزا می‌توان سفر کرد، ۳۷ کشور نیاز به ویزای فرودگاهی دارند و در  باقی ۱۴۷ کشور نیاز به اخذ ویزا است.

جایگاه ایران در رده بندی ارزش‌ گذاری پاسپورت کشورهای جهان کجاست؟

در این فهرست تنها ۱۰ کشور بعد از ایران قرار گرفته اند که شامل لیبی، فلسطین، کره شمالی، بنگلادش، یمن، سومالی، پاکستان، عراق، سوریه و افغانستان است. کشورهای عراق، سوریه و افغانستان کم ارزش ترین پاسپورت های جهان را دارند.

در این اینفوگرافی تنها کشورهای همسایه و نزدیک ایران گردآوری شده‌اند.

جایگاه ایران در رده بندی ارزش‌ گذاری پاسپورت کشورهای جهان کجاست؟

در اینجا می‌توانید فهرست کامل رده بندی جهانی پاسپورت کشورهای مختلف در سال ۲۰۲۲ و سال‌های قبل را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:

گران ترین پاسپورت دنیا پاسپورت کدام کشور است؟

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =