حالا ویدئوی میکروسکوپ سه‌بعدی می‌تواند باز و بسته شدن پوشش ویروس را بی‌درنگ ردیابی کند

حالا ویدئوی میکروسکوپ سه‌بعدی می‌تواند باز و بسته شدن پوشش ویروس را بی‌درنگ ردیابی کند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

دانشمندان دانشگاه دوک یک ویدیوی بی‌درنگ یا زنده ایجاد کرده‌اند که حرکات  یک ویروس را هنگام تلاش برای آلوده کردن یک سلول به نمایش می‌گذارد. این ویدیو بخشی از فرآیند را نشان می‌دهد که معمولاً دیدن آن سخت است.

ویروس‌ها برای تکثیر خود باید وارد سلول‌ها شوند، اما نحوه دقیق این کار همچنان مبهم است. این به این دلیل است که تصویربرداری از آنها قبل از ورود دشوار است.  در مقایسه در زمان آلوده کردن سلول‌ها بسیار سریعتر حرکت می کنند. به علاوه باید نسبتاً کوچک هستند.

مثل این است که شما می‌خواهید از فردی که در مقابل یک آسمان خراش ایستاده است عکس بگیرید. شما نمی توانید کل آسمان خراش را بدست آورید و با یک عکس جزئیات فردی که در مقابل آن قرار دارد را ببینید.

بنابراین برای مطالعه جدید، محققان دوک یک تکنیک تصویربرداری جدید را توسعه دادند که آن را میکروسکوپ ردیابی و تصویربرداری سه بعدی (۳D-TrIm) می‌نامند. این میکروسکوپ اساساً با ترکیب دو میکروسکوپ در یک میکروسکوپ کار می کند – اولین میکروسکوپ از لیزر برای تعیین موقعیت ویروس هزاران بار در ثانیه استفاده می کند. ویروس توسط یک برچسب فلورسنت که به آن چسبانده شده است قابل مشاهده است، که لیزر آن را تحریک می‌کند تا بدرخشد تا با میکروسکوپ قابل مشاهده باشد.

میکروسکوپ دوم تصاویر سه بعدی از سلول های بزرگتر اطراف خود می گیرد و یک ویدیوی سه‌بعدی در زمان واقعی از حرکات ویروس ایجاد می‌کند که در جستجوی راهی برای ورود است. این ویدئوی یوتیوب جلوه‌ای از این کار را نشان می‌دهد. (که من به سبب فیلترینگ ندیدم، شما اگر توانستید ببینید!)

با ردیابی بیش از دو دقیقه و نیم، ویروس به ثورت نقطه قرمز کوچکی که می‌چسبد و باز میٰشود، دیده می‌شود،  در حالی که خطوط بنفش مسیر گذشته آن را نشان می‌دهد. تپه های سبز اطراف آن در واقع سلول های روده انسان هستند.

این تیم می‌گوید که این تکنیک می‌تواند به کشف رازهای بیشتری در مورد چگونگی آلوده کردن سلول‌ها توسط ویروس‌ها کمک کند. اما قبل از آن، باید بهبودهایی انجام شود، مانند یافتن راهی برای درخشش طولانی‌تر ویروس‌ها.

این تحقیق در مجله Nature Methods منتشر شده

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =