خار استخوانی

خار استخوانی چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

خار‌های استخوانی برآمدگی‌های استخوانی هستند که در امتداد لبه‌های استخوان ایجاد می‌شوند. خار‌های استخوانی (استئوفیت‌ها) اغلب در جایی که استخوان‌ها به یکدیگر برخورد می‌کنند – در مفاصل شما شکل می‌گیرند. آن‌ها همچنین می‌توانند روی استخوان‌های ستون فقرات شما ایجاد شوند.

علت اصلی خار استخوان آسیب مفصلی است که با استئوآرتریت همراه است. بیشتر خار‌های استخوانی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند و ممکن است برای سال‌ها ناشناخته باقی بمانند. ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اگر نیاز به درمان باشد، بستگی به این دارد که خار‌ها در کجا قرار دارند و چگونه بر سلامت شما تأثیر می‌گذارند.

علائم

بیشتر خار‌های استخوانی هیچ علامت یا علامتی ایجاد نمی‌کنند. ممکن است تا زمانی که عکسبرداری با اشعه ایکس به صورت تصادفی برای یک بیماری دیگرانجام نشده باشد متوجه نشوید که خار‌ استخوانی دارید. با این حال، در برخی موارد، خار‌های استخوانی می‌توانند باعث درد و از دست دادن حرکت در مفاصل شما شوند.

علائم خاص به محل قرار گرفتن خار‌های استخوانی بستگی دارد. مثال‌ها عبارتند از:

  • زانو. خار‌های استخوانی در زانوی شما می‌تواند باعث دردناک شدن و خم شدن پای شما شود.
  • ستون فقرات. بر روی مهره‌های شما، خار‌های استخوانی می‌توانند فضایی را که در آن نخاع قرار دارد، باریک کنند. این خار‌های استخوانی می‌توانند نخاع یا ریشه‌های عصبی آن را نیشگون بگیرند و باعث ضعف یا بی‌حسی در بازو‌ها یا پا‌های شما شوند.
  • هیپ یا لگن:  خار‌های استخوانی می‌توانند حرکت باسن را دردناک کنند، اگرچه ممکن است درد را در زانو احساس کنید. بسته به محل قرارگیری آن‌ها، خار‌های استخوانی می‌توانند دامنه حرکتی مفصل ران شما را کاهش دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر درد یا تورم در یک یا چند مفصل دارید یا اگر در حرکت مفصل مشکل دارید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

علل

آسیب مفاصل ناشی از آرتروز شایع‌ترین علت خار استخوان است. از آنجایی که استئوآرتریت انتهای غضروفی استخوان‌ها را تخریب می‌کند، بدن شما تلاش می‌کند تا با ایجاد خار استخوانی در نزدیکی ناحیه آسیب‌دیده، از دست رفته را ترمیم کند.

عوامل خطر

خطر خار استخوان در افرادی که آرتریت دارند بیشتر است.

تشخیص

در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است اطراف مفصل شما را احساس کند تا درد شما را مشخص کند. پزشک شما همچنین ممکن است برای مشاهده مفاصل و استخوان‌های شما عکس‌برداری با اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری را تجویز کند.

درمان

اگر خار‌های استخوانی شما باعث درد شوند، پزشک ممکن است مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن ، ایبوپروفن  یا ناپروکسن سدیم  را توصیه کند.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + دو =