خروج معجزه‌آسای خلبان جنگنده F-35 پس از فرود ناموفق + ویدیو

خروج معجزه‌آسای خلبان جنگنده F-35 پس از فرود ناموفق + ویدیو

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

خلبان یک جت جنگنده F-35 آمریکا لحظاتی پس از فرود عمودی روی زمین، به‌دلیل ازدست‌رفتن تعادل هواپیما صندلی خود را به بیرون پرتاب یا اصطلاحاً اجکت کرد. ویدیویی که منتشر شده است، به‌خوبی این سانحه را نشان می‌دهد اما از علت اجکت یا وضعیت سلامتی خلبان اطلاعاتی در دسترس نیست.

ویدیویی که توسط یک کاربر توییتر به نام «داگ دانبار» منتشر شده است، پایگاه هوایی نیروی دریایی Fort Worth تگزاس را نشان می‌دهد. این ویدیو فرود عمودی جنگنده F-35 را نمایش می‌دهد که ظاهراً با موفقیت کامل همراه نیست و موجب برخورد بدنه هواپیما با زمین می‌شود. به‌دنبال این اتفاق، خلبان تصمیم به اجکت می‌گیرد تا خود را از صدمات بیشتر نجات دهد.

سیستم اجکت در این مأموریت به‌درستی کار می‌کند و خلبان حدود هفت ثانیه پس از پرتاب روی زمین فرود می‌آید. با این حال، اطلاعات بیشتری در‌این‌باره منتشر نشده است. سخنگوی پنتاگون صرفاً اعلام کرده است که این هواپیما به لاکهید مارتین تعلق داشته که در همان نزدیکی یک کارخانه دارد.

آزمایش پرواز عمودی F-35 به اجکت خلبان منجر شد

قابلیت نشست و برخاست عمودی (VTOL) که روی جت‌هایی مثل F-35 وجود دارد، به جت‌های جنگنده اجازه می‌دهد تا از روی باندهای کوتاه مثل باند ناوهای جنگی بلند شوند. F-35 از موتور Pratt & Whitney F135 استفاده می‌کند. توربین‌های این موتور به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند مقدار زیادی نیروی پرتاب ارائه کنند. دهانه موتور هم می‌تواند در عرض ۲.۵ ثانیه ۹۵ درجه تغییر جهت دهد تا نیروی پرتاب افقی داشته باشد.

در این ویدیو هم دیده می‌شود که F-35 پس از پایان پرواز آزمایشی خود در‌حال بازگشت عمودی به‌سمت زمین است و در‌واقع تماس مناسبی با باند فرودگاه دارد، اما شتاب فرود ظاهراً بالاتر از حد مطلوب است و همین مسئله باعث پرش مجدد جنگنده به هوا می‌شود و دماغه آن با زمین برخورد می‌کند. از آنجا به بعد به‌نظر می‌رسد که کنترل هواپیمای F-35 از دست خلبان خارج می‌شود و او تصمیم به اجکت می‌گیرد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 7 =