خواب ناکافی می‌تواند به سلول‌های بنیادی ایمنی شما آسیب برساند

خواب ناکافی می‌تواند به سلول‌های بنیادی ایمنی شما آسیب برساند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

یک مطالعه جدید نشان داده است که خواب ناکافی می‌تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و با آسیب رساندن به سلول‌های بنیادی خونساز بدن، افراد را در برابر عفونت‌ها و بیماری‌های التهابی آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

این تحقیق نشان می‌دهد که در انسان‌ها و موش‌ها، اختلال در خواب تأثیر عمیقی بر برنامه‌ریزی سلول‌های ایمنی و سرعت تولید آن‌ها دارد و باعث می‌شود که اثرات محافظتی خود را از دست بدهند و این تغییرات طولانی‌مدت هستند.

تحقیقات جدید بر روی خون‌سازی متمرکز شده بودند در مغز استخوان اتفاق می‌افتد. در این فرآیند یک دسته از سلول‌هایی که تولید می‌شوند سلول‌های ایمنی مونوسیت هستند.

بنابراین سؤال بزرگی که این تحقیق بررسی می‌کرد این بود که خواب چگونه بر خون‌سازی و به‌ویژه تولید مونوسیت‌ها تأثیر می‌گذارد. پس ۱۴ بزرگسال سالم برای آزمایش داولطب شدند.

در وهله اول این گروه شش هفته خواب سالم داشتند، حداقل ۷.۵ ساعت در شب. پس از یک استراحت، به مدت ۶ هفته ۹۰ دقیقه از خواب آنها کاسته شد و به ۶ ساعت رسید.

محققان دریافتند که تنها شش هفته اختلال خواب منجر به تغییرات قابل توجهی در سلول‌های بنیادی و پیش ساز خونساز (HSPCs) شرکت‌کنندگان شد (یعنی  آن دسته از سلول‌های بنیادی پیش‌ساز که در نهایت تبدیل به مونوسیت می‌شوند.) ساختار DNA سلول‌های HSPC‌های محروم از خواب تغییر یافت و تعداد بیشتری از آن‌ها در خون تکثیر شدند.

محققان سپس به سراغ مدل‌های موش رفتند تا تأثیر خواب بر سلول‌های بنیادی ایمنی را بیشتر بررسی کنند. یافته‌های آزمایش‌های انسانی در مطالعات حیوانی تکرار شد، اما محققان نشانه‌هایی هم پیدا کردند که نشان می‌دهد این آسیب ناشی از کمبود خواب به سلول‌های بنیادی ممکن است با از سرگیری شیوه‌های خواب بهتر به حالت عادی برنگردد.

موش‌ها پس از بازگشت به الگو‌های خواب طبیعی به تولید حجم بیش از حد سلول‌های بنیادی ایمنی آسیب دیده ادامه دادند. کامرون مک آلپاین، محقق ارشد این مطالعه، گفت: این نشان می‌دهد که خواب ناکافی ممکن است در تسریع روند پیری سیستم ایمنی نقش داشته باشد.

مک آلپاین گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که بازیابی خواب نمی‌تواند به طور کامل اثرات خواب بی‌کیفیت را معکوس کند. ما می‌توانیم اثر مولکولی خواب ناکافی را در سلول‌های بنیادی ایمنی تشخیص دهیم، حتی پس از هفته‌ها خواب بهبودی. این اثر مولکولی می‌تواند باعث شود سلول‌ها به روش‌های نامناسبی که منجر به التهاب و بیماری می‌شود، واکنش نشان دهند.»

این یافته‌ها همچنین  ارتباطی بین مشکلات خواب و بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند، و همچنین سرنخ‌هایی از کاهش عملکرد سیستم ایمنی به علت خواب کم ارائه می‌دهد.

ماریشکا براون، مدیر مرکز ملی تحقیقات اختلالات خواب، می‌گوید: «خواب بر عملکرد بهینه تقریباً هر سلول و اندام بدن تأثیر می‌گذارد. خواب می‌تواند اثر محافظتی در برابر شرایط مختلف از جمله بیماری قلبی، سرطان و زوال عقل داشته باشد.»

مطالعه جدید در مجله Experimental Medicine منتشر شده است.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =