داروی تحقیقاتی سرطان، امید تازه‌ای برای کم کردن وزن!

داروی تحقیقاتی سرطان، امید تازه‌ای برای کم کردن وزن!

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

به تازیگی یک داروی آزمایشی  که به عنوان یک درمان بالقوه سرطان، مورد بررسی قرار گرفته بود، کاربرد احتمالی جدیدی پیدا کرده.

داروی ADI-PEG 20 ، دارویی است که در حال حاضر به عنوان یک درمان بالقوه برای طیف وسیعی از سرطان‌ها مانند سارکوم، سرطان پستان و پانکراس مورد مطالعه قرار گرفته. این ماده با تجزیه یک اسید آمینه در خون به نام آرژنین عمل می‌کند و سلول‌های سرطانی را از یک منبع سوخت مهم محروم می‌کند.

دانشمندان پیش از ای دریافته بودند که این دارو، مزایایی برای کاهش وزن و سلامت متابولیک در موش‌ها دارد. این مزایا به اندازه‌ای عمیق بود که نویسندگان این مطالعه را کنجکاو کرد که آیا از آن می‌توانند به به عنوان درمان‌ سریع و کوتاه‌مدت چاقی استفاده کنند یا خیر.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به این فکر افتادند که آیا می‌توان از این دارو برای تقلید اثرات روزه داری استفاده کرد و آزمایشاتی را روی موش‌ها انجام دادند تا این احتمال را کشف کنند. دانشمندان دریافتند که این دارو باعث می‌شود سلول‌ها در فرآیندی به نام اتوفاژی درگیر شوند که در آن مواد زائد خود را برای سوخت می‌سوزانند. این اثری است که در طول روزه داری مشاهده می‌شود که هیچ سوخت جدیدی به بدن وارد نمی‌شود.

در موش‌هایی که مهندسی ژنتیکی شده بودند تا مستعد ابتلا به چاقی باشند، ADI-PEG 20 از آن‌ها در برابر افزایش وزن معمولی محافظت می‌کند، و کاهش وزن در موش‌های چاق با رژیم‌های پرچرب و قند بالا می‌شود. علاوه بر این، کلسترول و حساسیت انسولین جوندگان را بهبود بخشید، التهاب را کاهش داده و تجمع چربی در کبد را کاهش می‌دهد.

در موش‌های مستعد افزایش وزن، گروهی که دارو را دریافت کردند، حدود ۲۵ درصد وزن کمتری نسبت به موش‌هایی داشتند که دارو دریافت نکردند، داشتند و در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب و قند بالا داشتند، شاهد کاهش وزن مشابه ناشی از این دارو بودیم.

درمان‌های متابولیک نسبت به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی عوارض جانبی کمتری دارند، اگرچه آزمایش‌های بالینی هنوز در حال بررسی ایمنی این دارو هستند.

یک مشکل این است که این دارو  یک مولکول کوچک نیست که بتوان آن را برای چندین دهه مصرف کرد، بلکه پروتئینی است که می‌تواند مشکلاتی از جمله پاسخ ایمنی در طولانی مدت ایجاد کند. به همین دلیل، دانشمندان پتانسیل فوری آن را در درمان‌های کوتاه مدت می‌بینند.

بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی که در فهرست جراحی کاهنده وزن هستند، ابتدا باید مقداری وزن کم کنند تا جراحی برایشان خطری نداشته باشد. برای چنین بیمارانی ممکن است کاهش ۱۰ درصد وزن بدن قبل از جراحی دشوار باشد. این نوع درمان به طور بالقوه می‌تواند به عنوان پلی برای کمک به کاهش وزن بیماران قبل از جراحی چاقی، برای کاهش خطر عوارض حین و بعد از عمل باشد.

منبع

منبع یک پزشک

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 3 =