داروی جدید آزمایشی پکسلوید Paxlovid شرکت فایزر برای درمان کرونای مزمن

داروی جدید آزمایشی پکسلوید Paxlovid شرکت فایزر برای درمان کرونای مزمن

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

به تازگی داروی ضد ویروسی Paxlovid شرکت فایزر، روی دو بیمار آزمایش شده. یکی از این بیمارها که داروی آزمایشی را دریافت کرده‌، یکی از محققیق همین طرح بوده. انتظار می‌رود که داروی جدید علائم کرونای مزمن را بهبود بخشد. علامت خستگی مزمن این دو بیمار پس از مصرف دارو از بین رفت.

کرونای طولانی مدت یک بحران برای سلامن است که تخمین زده می‌شود تا ۳۰ درصد از افراد آلوده به ویروس کرونا را تحت تأثیر قرار دهد. کرونای مزمن می‌تواند ماه‌ها طول بکشد و باعث شود که افراد قدرت کار کردن را از دست بدهند. بیش از ۲۰۰ علامت از جمله درد، خستگی، عدم تمرکز ذهنی یا اصطلاحا مه مغزی، مشکل تنفسی و خستگی پس از حداقل فعالیت بدنی از جمله علائم کرونای مزمن است.

همه اینها مشوق شرکت‌های دارویی برای پیدا کردن داروی جدیدی برای رفع این مشکل بوده و البته واضح است که سود سرشار مالی هم از آن شرکت‌هایی می‌شود که چنین مشکل شایعی را بتوانند درمان کنند.

در مورد چرایی کرونای مزمن شک و تردید بسیاری وجود دارد، اما یک نظریه این است که کووید طولانی مدت ممکن است ناشی از ماندگاری ویروس در قسمت‌هایی از بدن به مدت چند ماه‌ باشد.

بهترین شواهد تا کنون از یک مطالعه موسسه ملی بهداشت (NIH)  به دست آمده، که در آن محققان با کالبد شکافی ۴۴ نفر که بر اثر کووید-۱۹ یا علت دیگری فوت کرده بودند اما به کووید آلوده شده بودند. عفونت گسترده‌ای در سراسر بدن، از جمله در مغز، پیدا کردند که بیش از هفت ماه پس از شروع علائم ادامه یافته بود.

Paxlovid، که ترکیبی از یک قرص جدید فایزر با ریتوناویر -ضد ویروسی- قدیمی است، در حال حاضر برای استفاده در روزهای اول عفونت COVID برای جلوگیری از بیماری شدید در بیماران پرخطر مجاز است.

سخنگوی فایزر در مورد این دارو  و میزان تاثیر آن و برنامه‌های شرکت سکوت کرده است.

فایزر با دو کارآزمایی بالینی بزرگ، قصد دارد که آزمایش می‌کند آیا Paxlovid می‌تواند از عفونت اولیه کووید جلوگیری کند.

در حال حاضر کمتر از ۲۰ کارآزمایی بالینی برای درمان کووید مزمن در دست انجام است.


در یکی از گزارش‌ها، بهبود یک زن ۴۷ ساله که قبلاً سالم بود و واکسینه شده بود، شتریح شده. این زن در تابستان ۲۰۲۱ به کووید مبتلا شد. بیشتر علائم حاد او در عرض ۴۸ ساعت از بین رفتند، اما خستگی شدید، مه مغزی، خستگی بعد از ورزش، بی‌خوابی، ضربان قلب تند و بدن درد به اندازه‌ای شدید که دیگر نمی‌توانست کار کند.

حدود شش ماه بعد، او دوباره کرونا گرفت بسیاری از علائم حاد او نیز بازگشتند. پزشک او برایش یک دوره پنج روزه Paxlovid را تجویز کرد.

در روز ۳، او متوجه بهبود سریع علائم طولانی مدت کووید شد.

در مورد دوم، ایمونولوژیست زن ۳۷ ساله‌ای که در دسامبر ۲۰۲۱ آلوده شده بود، توضیح داده شده.

علائم اولیه او خفیف بود، اما به مدت چهار ماه پس از عفونت دچار خستگی مزمن، سردرد و اختلالات خواب شد. او همچنین آزمایش آنتی‌ژن سریع، که نشانه‌ای از تداوم ویروس است، مثبت شده بود.

باز داروی Paxlovid برای او آزمایش د. در پایان دوره پنج روزه، خستگی و بی‌خوابی او بهبود یافته بود و سردردهای او کمتر شده بود. دو هفته پس از پایان درمان، خستگی او برطرف شد.

دکتر ایگور کورالنیک، که سرپرستی کلینیک Northwestern Medicine را دارد بر روی اثرات عصبی ناشی از کووید طولانی مدت مطالعه می‌کند و معتقد است که هنوز باید مطالعات بیشتری در مورد Paxlovid صورت گیرد و تا زمان تکمیل مطالعات نباید از این دارو که خالی از عوارض جانبی هم نیست، برای درمان کرونای مزمن استفاده شود.

منبع

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − یازده =