دانشمندان با یک آزمایش خون ساده موفق به تشخیص زودهنگام انواع سرطان شدند

دانشمندان با یک آزمایش خون ساده موفق به تشخیص زودهنگام انواع سرطان شدند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

محققان مدعی دستیابی به روش جدید برای آزمایش بیماران شده‌اند که می‌تواند تشخیص زودهنگام سرطان را آسان‌تر کند. این روش با استفاده از یک آزمایش خون ساده قادر است انواع مختلف سرطان را در مراحل اولیه و حتی زمانی که هنوز علائم بروز پیدا نکرده‌اند، تشخیص دهد. به‌علاوه، این روش می‌تواند محل سرطان را در بدن نشان بدهد.

دانشمندان در جلسه انجمن سرطان‌شناسی اروپا در پاریس اعلام کردند که با تحقیق روی بیش از ۶۶۰۰ بزرگسال ۵۰ سال و بالاتر متوجه شده‌اند که می‌توان علائم سرطان را از روی نمونه خون افراد شناسایی کرد. از میان این افراد که به ظاهر سالم بوده‌اند، حدود ۱ درصد مشکوک شناخته شدند و آزمایش‌های بعدی نشان داد که حدود ۳۸ درصد از این زیرگروه به سرطان مبتلا شده‌اند.

تشخیص سرطان با آزمایش خون Galleri

این یافته‌ها از مطالعه‌ای موسوم به Pathfinder می‌آید که در چندین موسسه پزشکی در ایالات متحده در حال انجام است تا اثربخشی آزمایش خون Galleri را ارزیابی کند. تست Galleri می‌تواند بیش از ۵۰ نوع تومور از جمله انواعی که در حال حاضر در تست‌های روتین بررسی نمی‌شوند نظیر پانکراس، کبد و تخمدان را شناسایی کند. این تست توسط شرکت کالیفرنیایی GRAIL ابداع شده است.

این آزمایش خون می‌تواند پیش‌بینی کند که تهدید احتمالی در کجای بدن قرار گرفته تا پزشکان راحت‌تر بتوانند تست‌های بعدی را انجام دهند. از میان افرادی که آزمایش آن‌ها در این تحقیق مثبت شده بود، بیش از ۹۰ درصد حداقل یک آزمایش تصویربرداری انجام دادند و نیمی از آن‌ها بیش از یک تست تهاجمی را پشت سر گذاشتند. با این حال، خیلی از این افراد در نهایت مبتلا به سرطان تشخیص داده نشدند.

از این رو، اگرچه محققان می‌گویند یک گام مهم اولیه در زمینه تشخیص زودهنگام انواع سرطان برداشته شده، ولی ریسک نتایج مثبت اشتباه که می‌تواند منجر به تحمیل آزمایش‌های تهاجمی و پرهزینه برای افراد و افزایش اضطراب آن‌ها شود، قابل چشم‌پوشی نیست. البته خوشبختانه محققان می‌گویند این تست در ۹۹ درصد مواقع در نمایش نتیجه منفی درست عمل کرده است.

نتایج این تحقیق هنوز در مجلات علمی منتشر نشده و به داوری نرسیده است.

اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =