دانشمندان سلول‌های مصنوعی «زنده» مونتاژ کردند، با استفاده از قطعات باکتری‌ها

دانشمندان سلول‌های مصنوعی «زنده» مونتاژ کردند، با استفاده از قطعات باکتری‌ها

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

جالب نیست که شما قطعاتی از خودروهای مختلف را بردارید و آنها را روی یک شاسی نو سر هم کنید و دست آخر بتوانید موتورش را روشن کنید و با آن راه بروید؟ این کاری است که دانشمندان البته به تازگی با مهارت انجام داده‌اند و سلول‌های مصنوعی زنده ساخته‌اند.

محققان دانشگاه بریستول در بریتانیا با طراحی سیستمی که چندین عملکرد کلیدی یک سلول زنده از جمله تولید انرژی و بیان ژن را انجام می‌دهد، گام بزرگی در زمینه زیست‌شناسی مصنوعی برداشته‌اند.

سلول ساخته شده مصنوعی آن‌ها حتی از یک شکل کروی به شکل شبیه آمیب در طی ۴۸ ساعت اول “زندگی” تبدیل شد، که نشان می‌دهد سلول آنها زنده و پویا است.

حتی ساده‌ترین موجودات نیز برای رشد و تکثیر به عملیات بیوشیمیایی بی‌شماری متکی هستند که شبیه‌سازی و ایجاد آنها بسیار دشوار است.

دانشمندان قبلاً بر روی سلول‌های مصنوعی انجام عملکردهایی مانند بیان ژن، کاتالیز آنزیم یا فعالیت ریبوزیم را تمرین کرده بودند.

اگر دانشمندان راز ساخت سفارشی و برنامه‌ریزی سلول‌های مصنوعی با قابلیت تقلید را کشف کنند، کاربردهای متعددی در پزشکی خواهد داشت.

در حالی که برخی از تلاش‌های مهندسی پزشکی بر طراحی مجدد خود طرح‌ها متمرکز هستند، برخی دیگر در حال بررسی راه‌هایی برای ساده‌سازی سلول‌ها هستند.

در آخرین شاهکار مهندسی زیستی ، محققان از دو کلنی باکتریایی – اشریشیا کلی و سودوموناس آئروژینوزا – برای تامین قطعات استفاده کردند.

قطعات این دو باکتری وارد ریز قطرات خالی در یک مایع چسبناک شدند.

سپس دانشمندان حاصل کارشان را در مایعی حاوی در لیزوزیم (یک آنزیم) و ملیتین (پلی پپتیدی که از زهر زنبور عسل می‌آید) فرو کردن و پروتوسل‌های پوشش داده شده با غشاء تحویل گرفتند.

سپس دانشمندان نشان دادند که سلول‌ها قادر به پردازش پیچیده هستند، مانند تولید مولکول ذخیره انرژی ATP از طریق گلیکولیز، و رونویسی و ترجمه ژن‌ها.

نویسنده اول، شیمیدانی به نام Can Xu می‌گوید: «رویکرد مونتاژ مواد زنده، به ما ما فرصتی را برای ساخت از پایین به بالا ساختار‌های سلولی زنده/سنتتیک همزیست می‌دهد.»

به عنوان مثال، با استفاده از باکتری‌های مهندسی شده، می‌توان ماژول‌های پیچیده‌ای را برای توسعه در زمینه‌های تشخیصی و درمانی زیست‌شناسی مصنوعی و همچنین در تولید زیستی و زیست‌فناوری ساخت.

در آینده، این نوع از فناوری سلول‌های مصنوعی می‌تواند برای بهبود تولید اتانول برای سوخت‌های زیستی و فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

سلول‌های مصنوعی را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که مانند باکتری‌های بنفش فتوسنتز کنند یا مانند باکتری‌های کاهنده سولفات از مواد شیمیایی انرژی تولید کنند.

این مقاله در Nature منتشر شده است.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + بیست =