درد مزمن لگن در زنان چه علت‌هایی دارد و چطور تشخیص داده می‌شود؟

درد مزمن لگن در زنان چه علت‌هایی دارد و چطور تشخیص داده می‌شود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

درد مزمن لگن درد در ناحیه زیر شکم و بین باسن است که شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

در بسیاری از موارد نمی‌توان یک علت واحد را برای درد مزمن لگن شناسایی کرد. در این صورت، هدف از درمان کاهش درد و سایر علائم و بهبود کیفیت زندگی شما است.

علائم

هنگامی که از شما خواسته می‌شود درد خود را مشخص کنید، ممکن است به جای اشاره به یک نقطه، دست خود را روی کل ناحیه لگن خود بکشید. ممکن است درد مزمن لگنی خود را به یک یا چند روش زیر توصیف کنید:

 • درد شدید و مداوم
 • دردی که می‌آید و می‌رود (متناوب)
 • درد کسل‌کننده
 • درد‌های شدید یا گرفتگی
 • فشار یا سنگینی در عمق لگن شما

علاوه بر این، ممکن است تجربه کنید:

 • درد هنگام مقاربت
 • درد هنگام اجابت مزاج یا ادرار کردن
 • درد هنگام نشستن طولانی مدت

ناراحتی شما ممکن است پس از ایستادن طولانی مدت تشدید شود و ممکن است زمانی که دراز می‌کشید تسکین یابد. درد ممکن است خفیف و آزاردهنده باشد یا آنقدر شدید باشد که کار را از دست بدهید، نتوانید بخوابید و ورزش نکنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

با هر مشکل درد مزمن، تشخیص اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید، می‌تواند دشوار باشد. به طور کلی، اگر درد لگن زندگی روزمره شما را مختل می‌کند یا اگر به نظر می‌رسد علائم شما بدتر می‌شود، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

علل

درد مزمن لگن یک بیماری پیچیده است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات، یک اختلال ممکن است به عنوان علت شناخته شود.

با این حال، در موارد دیگر، درد ممکن است نتیجه چندین بیماری باشد. به عنوان مثال، یک زن ممکن است به اندومتریوز و سیستیت بینابینی مبتلا باشد که هر دو به درد مزمن لگن کمک می‌کنند.

برخی از علل درد مزمن لگن عبارتند از:

 • اندومتریوز: این وضعیتی است که در آن بافت از پوشش داخلی رحم شما (رحم) در خارج از رحم شما رشد می‌کند. این رسوبات بافتی به چرخه قاعدگی شما پاسخ می‌دهند، درست مانند پوشش داخلی رحم – ضخیم شدن، شکسته شدن و خونریزی هر ماه با افزایش و کاهش سطح هورمون شما. از آنجایی که در خارج از رحم شما اتفاق می‌افتد، خون و بافت نمی‌توانند از طریق واژن از بدن شما خارج شوند. در عوض، آن‌ها در شکم شما باقی می‌مانند، جایی که ممکن است منجر به کیست‌های دردناک و نوار‌های فیبری بافت اسکار (چسبندگی) شوند.
 • مشکلات اسکلتی عضلانی. شرایطی که بر استخوان‌ها، مفاصل و بافت‌های همبند (سیستم اسکلتی- عضلانی) شما تأثیر می‌گذارد – مانند فیبرومیالژیا، تنش عضلانی کف لگن، التهاب مفصل شرمگاهی (سمفیز شرمگاهی) یا فتق – می‌تواند منجر به درد مکرر لگن شود.
 • بیماری التهابی مزمن لگن. اگر یک عفونت طولانی مدت، که اغلب از راه جنسی منتقل می‌شود، باعث ایجاد زخم شود که اندام‌های لگنی شما را درگیر کند، این اتفاق می‌افتد.
 • باقیمانده تخمدان. پس از برداشتن رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ با جراحی، ممکن است به طور تصادفی یک تکه کوچک از تخمدان در داخل باقی بماند و بعداً کیست‌های دردناک ایجاد شود.
 • فیبروم‌ها: این رشد غیرسرطانی رحم ممکن است باعث فشار یا احساس سنگینی در قسمت پایین شکم شما شود. آن‌ها به ندرت باعث درد شدید می‌شوند مگر اینکه از منبع خون محروم شوند و شروع به مردن کنند (تخریب).
 • سندرم روده تحریکپذیر. علائم مرتبط با سندرم روده تحریک‌پذیر – نفخ، یبوست یا اسهال – می‌تواند منبع درد و فشار لگن باشد.
 • سندرم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی). این وضعیت با درد مکرر در مثانه و نیاز مکرر به ادرار همراه است. ممکن است با پر شدن مثانه درد لگنی را تجربه کنید که ممکن است پس از تخلیه مثانه به طور موقت بهبود یابد.
 • سندرم احتقان لگن. برخی از پزشکان معتقدند بزرگ شدن ورید‌های‌واریسی در اطراف رحم و تخمدان‌ها ممکن است منجر به درد لگن شود. با این حال، سایر پزشکان خیلی کمتر مطمئن هستند که سندرم احتقان لگن دلیلی برای درد لگن است، زیرا اکثر زنان با ورید‌های بزرگ در لگن هیچ درد مرتبطی ندارند.
 • عوامل روانشناسی. افسردگی، استرس مزمن یا سابقه سوء استفاده جنسی یا فیزیکی ممکن است خطر درد مزمن لگن را افزایش دهد. پریشانی عاطفی درد را بدتر می‌کند و زندگی با درد مزمن به پریشانی عاطفی کمک می‌کند. این دو عامل اغلب به یک چرخه معیوب تبدیل می‌شوند.

تشخیص

پی بردن به علت درد مزمن لگنی شما اغلب شامل فرآیند حذف می‌شود زیرا بسیاری از اختلالات مختلف می‌توانند باعث درد لگن شوند.

علاوه بر شرح حال مفصل در مورد درد، سابقه سلامت شخصی و سابقه خانوادگی، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک دفترچه از درد و سایر علائم خود داشته باشید.

آزمایش‌ها یا معایناتی که ممکن است پزشک شما پیشنهاد دهد عبارتند از:

 • معاینه لگن. این می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت، رشد غیر طبیعی یا عضلات کف لگن را نشان دهد. پزشک شما نواحی حساس را بررسی می‌کند. اگر در طول این معاینه احساس ناراحتی کردید، به پزشک خود اطلاع دهید، به خصوص اگر درد مشابه دردی است که تجربه کرده‌اید.
 • تست‌های آزمایشگاهی در طول معاینه لگن، پزشک ممکن است برای بررسی عفونت‌هایی مانند کلامیدیا یا سوزاک، آزمایشگاه‌ها را تجویز کند. همچنین ممکن است پزشک آزمایش خون را برای بررسی تعداد سلول‌های خونی و آزمایش ادرار برای بررسی عفونت دستگاه ادراری تجویز کند.
 • سونوگرافی. این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختار‌های درون بدن شما استفاده می‌کند. این روش به ویژه برای تشخیص توده‌ها یا کیست‌ها در تخمدان‌ها، رحم یا لوله‌های فالوپ مفید است.
 • سایر آزمایشات تصویربرداری پزشک شما ممکن است برای کمک به تشخیص ساختار‌ها یا رشد غیرطبیعی اشعه ایکس شکم، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را توصیه کند.
 • لاپاراسکوپی در طول این روش جراحی، پزشک یک برش کوچک در شکم شما ایجاد می‌کند و یک لوله نازک متصل به یک دوربین کوچک (لاپاراسکوپ) را وارد می‌کند. لاپاراسکوپ به پزشک اجازه می‌دهد تا اندام‌های لگنی شما را ببیند و بافت‌های غیر طبیعی یا علائم عفونت را بررسی کند. این روش به ویژه در تشخیص اندومتریوز و بیماری التهابی مزمن لگن مفید است.

درمان

هدف از درمان کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است.

اگر پزشک شما بتواند علت خاصی را مشخص کند، درمان روی آن علت متمرکز خواهد شد. با این حال، اگر علتی را نتوان شناسایی کرد، درمان بر مدیریت درد و سایر علائم متمرکز خواهد شد. برای بسیاری از زنان، رویکرد بهینه شامل ترکیبی از درمان‌ها است.

دارو‌ها

بسته به علت، پزشک ممکن است تعدادی از دارو‌ها را برای درمان بیماری شما توصیه کند، مانند:

 • مسکن‌ها. دارو‌های ضد درد بدون نسخه، مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، سایرین) یا استامینوفن (تیلنول، دیگران)، ممکن است نسبی درد لگن شما را تسکین دهند. گاهی اوقات ممکن است یک مسکن تجویزی لازم باشد. با این حال، دارو‌های ضد درد به تنهایی به ندرت مشکل درد مزمن را حل می‌کند.
 • درمان‌های هورمونی برخی از زنان متوجه می‌شوند که روز‌هایی که درد لگن دارند ممکن است با مرحله خاصی از چرخه قاعدگی و تغییرات هورمونی که تخمک‌گذاری و قاعدگی را کنترل می‌کند، همزمان باشد. در این صورت، قرص‌های ضد بارداری یا سایر دارو‌های هورمونی ممکن است به تسکین درد لگن کمک کنند.
 • آنتی بیوتیک‌ها. اگر عفونت منبع درد شما باشد، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • دارو‌های ضد افسردگی برخی از انواع دارو‌های ضد افسردگی می‌توانند برای درد‌های مزمن مفید باشند. به نظر می‌رسد دارو‌های ضد افسردگی سه حلقه‌ای، مانند آمی‌تریپتیلین، نورتریپتیلین (Pamelor) و غیره، دارای اثرات تسکین دهنده درد و همچنین ضد افسردگی هستند. آن‌ها ممکن است به بهبود درد مزمن لگن حتی در زنانی که افسردگی ندارند کمک کنند.

سایر روش‌های درمانی

پزشک شما ممکن است درمان‌ها یا روش‌های خاصی را به عنوان بخشی از درمان درد مزمن لگن توصیه کند. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فیزیوتراپی تمرینات کششی، ماساژ و سایر تکنیک‌های آرامش بخش ممکن است درد مزمن لگن شما را بهبود بخشد. یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در انجام این درمان‌ها کمک کند و به شما در ایجاد استراتژی‌های مقابله با درد کمک کند. گاهی اوقات فیزیوتراپ‌ها با استفاده از ابزار پزشکی به نام تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) نقاط خاصی از درد را هدف قرار می‌دهند. TENS تکانه‌های الکتریکی را به مسیر‌های عصبی مجاور می‌رساند. فیزیوتراپیست‌ها همچنین ممکن است از یک تکنیک روانشناسی به نام بیوفیدبک استفاده کنند که به شما کمک می‌کند مناطقی از عضلات سفت را شناسایی کنید تا بتوانید آرام‌سازی آن نواحی را یاد بگیرید.
 • تحریک عصبی (تحریک نخاع). این درمان شامل کاشت دستگاهی است که مسیر‌های عصبی را مسدود می‌کند تا سیگنال درد نتواند به مغز برسد. بسته به علت درد لگن شما ممکن است مفید باشد.
 • تزریق نقطه ماشه‌ای اگر پزشک نقاط خاصی را پیدا کند که در آن احساس درد می‌کنید، ممکن است از تزریق داروی بی‌حس‌کننده به آن نقاط دردناک (نقاط ماشه‌ای) سود ببرید. این دارو که معمولاً یک بی‌حس‌کننده موضعی طولانی اثر است، می‌تواند درد را مسدود کرده و ناراحتی را کاهش دهد.
 • روان درمانی. اگر درد شما می‌تواند با افسردگی، سوء استفاده جنسی، اختلال شخصیت، ازدواج مشکل دار یا یک بحران خانوادگی در هم تنیده باشد، ممکن است صحبت با یک روانشناس یا روانپزشک مفید باشد. انواع مختلفی از روان درمانی مانند درمان شناختی رفتاری و بیوفیدبک وجود دارد. صرف نظر از علت اصلی درد شما، روان درمانی می‌تواند به شما در ایجاد استراتژی‌هایی برای مقابله با درد کمک کند.

عمل جراحی

برای اصلاح یک مشکل زمینه‌ای که باعث درد مزمن لگن می‌شود، پزشک ممکن است یک روش جراحی مانند:

 • جراحی لاپاروسکوپی. اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، پزشکان می‌توانند چسبندگی یا بافت آندومتر را با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی حذف کنند. در طول جراحی لاپاراسکوپی، جراح شما یک ابزار باریک بینایی (لاپاروسکوپ) را از طریق یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما وارد می‌کند و ابزاری را برای برداشتن بافت آندومتر از طریق یک یا چند برش کوچک اضافی وارد می‌کند.
 • هیسترکتومی در موارد نادر پیچیده، پزشکان ممکن است برداشتن رحم (هیسترکتومی)، لوله‌های فالوپ (سالپنژکتومی) یا تخمدان‌ها (اووفورکتومی) را توصیه کنند. انجام این روش پیامد‌های سلامتی مهمی دارد. پزشک قبل از اینکه این گزینه را توصیه کند، مزایا و خطرات را به تفصیل مورد بحث قرار خواهد داد.

برنامه‌های توانبخشی درد

ممکن است لازم باشد ترکیبی از رویکرد‌های درمانی را امتحان کنید تا بتوانید بهترین روش را پیدا کنید. در صورت لزوم، ممکن است وارد برنامه توانبخشی درد شوید.

این نوع برنامه‌ها، مانند مرکز توانبخشی درد در کلینیک مایو، معمولاً یک رویکرد تیمی برای درمان، از جمله جنبه‌های پزشکی و روان‌پزشکی ارائه می‌کنند.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

درد مزمن می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی روزمره شما داشته باشد. وقتی درد دارید، ممکن است در خوابیدن، ورزش کردن یا انجام کار‌های فیزیکی مشکل داشته باشید.

درد مزمن همچنین می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود که به نوبه خود ممکن است درد شما را بدتر کند.

تکنیک‌های آرام‌سازی می‌توانند به کاهش تنش، کاهش درد، آرام کردن احساسات و القای خواب کمک کنند. بسیاری از تکنیک‌ها را می‌توان به تنهایی یاد گرفت، مانند مدیتیشن و تنفس عمیق.

طب جایگزین و طب سوزنی

شواهد محدود نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است برای برخی از علل درد لگن مفید باشد.

در طول درمان طب سوزنی، یک پزشک سوزن‌های‌ریزی را در نقاط دقیق وارد پوست شما می‌کند. تسکین درد ممکن است از‌ ترشح اندورفین، مسکن‌های طبیعی بدن شما حاصل شود، اما این تنها یکی از بسیاری از تئوری‌ها در مورد نحوه عملکرد طب سوزنی است. طب سوزنی به طور کلی یک درمان بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود.

اگر در نظر دارید یک درمان مکمل یا جایگزین را امتحان کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − ده =