درمان جایگزینی هورمون در زنان یائسه ممکن است خطر زوال عقل کاهش دهد

درمان جایگزینی هورمون در زنان یائسه ممکن است خطر زوال عقل کاهش دهد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

تحقیقات جدید نشان داده که درمان جایگزینی هورمون (HRT) می‌تواند به سلامت مغز و عملکرد شناختی بهتر در زنانی که در معرض خطر ژنتیکی بالای ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند، کمک کند. این یافته‌ها مشاهده‌ای هستند و علیتی نیستند. دانشمندان در تلاش هستند تا بفهمند چرا زنان به طور کلی در مقایسه با مردان بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

آن ماری مینیهان، محقق ارشد این مطالعه جدید توضیح می‌دهد: «علاوه بر افزایش طول عمر، تصور می‌شود که دلیل شیوع بیشتر زول عقل زنان، به اثرات یائسگی و تأثیر فاکتور خطر ژنتیکی APOE4 در زنان مربوط باشد.»

«ما می‌خواستیم بفهمیم که آیا جایگزینی هورمون یا HRT می‌تواند از کاهش شناختی در حامل‌های در معرض خطر APOE4 جلوگیری کند یا خیر.»

حدود یک زن از هر چهار زن حامل ژن APOE4 است که می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در فرد افزایش دهد. در این مطالعه جدید داده‌های یک مطالعه سلامت مغز در حال انجام بررسی شدند و به محققان توانستند در مورد اثرات HRT در زنان دارای ژنوتیپ APOE4 به نتیجه برسند.

یافته‌ها نشان داد که HRT با حجم بزرگتر آنتورینال و آمیگدال و پاسخ بهتر به تست‌های حافظه مرتبط است. راشا صالح، محقق دیگری که روی این مطالعه کار می‌کند، گفت که مزایای HRT در زنان دارای ژنوتیپ APOE4 که هورمون درمانی را در سنین پایین شروع کرده‌اند، مشهودتر است.

صالح گفت: «ما دریافتیم که استفاده از HRT با حافظه بهتر و حجم مغز بیشتر در بین حاملان ژن APOE4 در معرض خطر مرتبط است.»

البته مطالعات قبلی که به بررسی اثرات HRT بر روی شناخت افراد بعدی می‌پرداخت، نتایج متفاوتی را ارائه کرده بودند و برخی از محققان پیشنهاد کرده‌اند که زمان‌بندی درمان می‌تواند کلیدی برای اثرات محافظت عصبی آن باشد.

برای مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ ، نشان داده بود HRT تنها در صورت شروع زودهنگام خطر زوال عقل را کاهش می‌دهد.

ن یافته‌های جدید محدودیت‌هایی دارند، باید مطالعات بیشتری انجام شود تا بفهمیم آیا HRT واقعاً از زوال شناختی در دوره‌های «طولانی‌تر» جلوگیری می‌کند یا خیر.

مرحله بعدی این تحقیق بررسی این موضوع است که کدام جمعیت می توانند بیشترین بهره را از HRT ببرند و چه نوع HRT می‌تواند در پیشگیری از زوال عقل موثرتر باشد.

هورنبرگر می‌گوید: «هنوز خیلی زود است که با اطمینان بگوییم HRT خطر زوال عقل را در زنان کاهش می‌دهد، اما نتایج تازه اهمیت بالقوه HRT و داروهای شخصی‌سازی‌شده را در کاهش خطر آلزایمر نشان می‌دهد.»

مطالعه جدید در Alzheimer’s Research & Therapy منتشر شده.

منبع: دانشگاه آنگلیای شرقی

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 15 =