دستگاه MRI ام آر آی قابل حمل می‌تواند رایج‌ترین اشکال سکته مغزی را با دقت تشخیص دهد

دستگاه MRI ام آر آی قابل حمل می‌تواند رایج‌ترین اشکال سکته مغزی را با دقت تشخیص دهد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

تحقیقات جدید نشان داده است که نخستین دستگاه MRI قابل حمل در جهان می‌تواند سکته‌های ایسکمیک را به دقت قابل قبولی تشخیص دهد. این دستگاه در سال ۲۰۲۰ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مورد تایید قرار گرفته و محققان نشان داده‌اند که می‌تواند به اندازه دستگاه‌های بزرگ‌تر و گران‌تر MRI موثر و تشخیص دهنده باشد.

شرکت فناوری پزشکی Hyperfine برای اولین بار دستگاه MRI قابل حمل خود را در سال ۲۰۱۹ رونمایی کرد. این دستگاه که متعاقباً Swoop نام گرفت، از آن زمان با فناوری یادگیری ژرف بهینه‌سازی شده تا تصاویر خود را بهبود بخشد.

البته محققان هنوز در حال بررسی بهترین راه‌های استفاده از  آن در موقعیت‌های واقعی هستند. جدیدترین تحقیق به این موضوع می‌پردازد که MRI قابل حمل تا چه اندازه سکته‌های ایسکمیک که رایج‌ترین شکل سکته هستند را تشخیص می‌دهد.

دو نوع سکته مغزی وجود دارد: ایسکمیک و هموراژیک. سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می‌دهد که یک لخته جریان خون را در مغز مسدود کند، در حالی که سکته هموراژیک نتیجه خونریزی در مغز است.

هنگامی که بیمار با علائم سکته به اورژانس مراجعه می‌کند، بسیار مهم است که پزشکان به سرعت تشخیص دهند که آیا سکته مغزی ایسکمیک یا هموراژیک است. برای مثال، درمان سکته مغزی مشکوک به ایسکمیک با رقیق‌کننده‌های خون، در صورتی که سکته واقعاً هموراژیک باشد، می‌تواند کشنده باشد.

مطالعه جدید به بررسی این موضوع پرداخته که دستگاه MRI قابل حمل با چه دقتی می‌تواند سکته مغزی ایسکمیک را تشخیص دهد.

با همکاری محققان دانشکده پزشکی ییل و دانشگاه هاروارد، ۵۰ بیمار از بیمارستان ییل نیوهون مورد بررسی قرار گرفتند. هر بیمار اسکن MRI معمولی برای تایید تشخیص سکته مغزی ایسکمیک داشت. سپس آن‌ها با دستگاه MRI قابل حمل اسکن شدند، که مشخص شد می‌تواند لخته‌های خون مغز را در ۹۰ درصد از بیمارها به دقت تشخیص دهد. دستگاه قابل حمل در وضعیت اورژانس آزمایش شد و مشخص شد که لخته‌های خونی به قطر ۴ میلی متر را تشخیص دهد.

این یافته‌ها کاربرد بالینی این دستگاه‌های جدید MRI قابل حمل (pMRI) را تایید می‌کند. اگرچه آن‌ها نمی‌توانند جزئیات دقیق یک MRI معمولی را نشان بدهند، اما سیستم در دسترس‌تری هستند.

دستگاه‌های MRI سنتی به تکنسین‌های آموزش دیده و زیرساخت‌های پرهزینه نیاز دارند. کل اتاق‌ باید برای قرار دادن آنها تجهیز شود، در حالی که این دستگاه‌های قابل حمل را می‌توان به سادگی انتقال داد، بیماران را می‌توان در کنار تخت خود اسکن کرد و ارائه دهندگان به حداقل آموزش برای راه اندازی دستگاه‌ها نیاز دارند.

منبع: ییل نیوز


<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 8 =