دو سال طول کشید تا پزشکان بفهمند چرا استفراغ این زن متوقف نمی‌شود

دو سال طول کشید تا پزشکان بفهمند چرا استفراغ این زن متوقف نمی‌شود

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

زن ۲۳ ساله‌ای وارد بیمارستان شد و مدام استفراغ داشت.

تقریباً دو سال بود که زن جوان تقریباً هر ماه با علائم مشابه حالت تهوع، درد شکم و استفراغ غیرقابل کنترل به اورژانس مراجعه می کرد.

پزشکان در ابتدا فکر می‌کردند که ناراحتی‌های بیمار ناشی از گاستروپارزی است، وضعیتی که معده به درستی تخلیه نمی‌شود. این اختلال گوارشی معمولاً افراد مبتلا به دیابت را تحت تأثیر قرار می دهد که این بیمار به آن مبتلا بود.

با این حال، مطالعات قبلی و اسکن‌های دستگاه گوارش او حالت عادی را نشان می‌داد و داروهای تجویز شده برای درمان گاستروپارزی کمکی به او نمی‌کرد نمی‌کرد.

بر اساس گزارشی که اخیراً در مجله آمریکایی گزارش‌های موردی American Journal of Case Reports  منتشر شده است، تنها زمانی که این زن به مصرف کننده مکرر حشیش اشاره کرد، پزشکان او فکر  تشخیص جدید به ذهنشان متبادر شد.

یک سرنخ کلیدی حمام آب گرم بود که علائم او را تسکین می‌داد

در یکی از آزمایش‌های اورژانسی، آزمایش ادرار بیمار برای حشیش مثبت شد و او به پزشکان گفت که حداقل پنج بار در هفته حشیش می‌کشد.

او گفت که دو روز قبل از آخرین ویزیتش در بیمارستان سیگار درای حشیش کشیده است. اما سیگار کشیدن علائم او را کاهش نداد. در واقع، تنها چیزی که حال او را بهتر می‌کرد حمام آب گرم در خانه بود. (بسیاری از مردم از حشیش برای کاهش حالت تهوع استفاده می کنند، چه برای خماری یا علائم بیماری مزمن.)

نشان داده شده که در دوزهای پایین، این دارو در کمک به درمان حالت تهوع، به ویژه برای بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند، مؤثر است.

اما در دوزهای بالا، همیشه اینطور نیست. در این شرایط، پزشکان متوجه شدند که این دارو در واقع باعث ناراحتی گوارشی بیمار شده است.

پزشکان تشخیص دادند که این زن به سندرم استفراغ کانابینوئید (CHS) مبتلا است، بیماری‌ای که با حملات تهوع و استفراغ شدید در افرادی که مکرراً برای مدت طولانی از دوزهای بالای شاهدانه استفاده می‌کنند، همراه است.

یکی از ویژگی های کلیدی CHS این است که بیماران گزارش می دهند که حمام یا دوش آب گرم می تواند به تسکین علائم کمک کند. مشخص شده که مبتلایان ساعت ها در آب گرم می گذرانند تا حالت تهوع خود را تسکین دهند.

علائم بیمار با ترک حشیش متوقف شد تنها درمان دائمی برای CHS ترک حشیش است.

پس از تشخیص CHS، بیمار مشاوره دریافت کرد تا به او کمک کند مصرف حشیش را متوقف کند. او به مدت دو ماه موفق بود و در طی آن هیچ علامتی نداشت، اما با شروع مجدد مصرف حشیش، حالت تهوع و استفراغ دوباره برگشت.

پزشکان گفتنمد که پرونده این بیمار بر اهمیت در نظر گرفتن سابقه دارویی کامل برای همه بیماران، به ویژه بیمارانی که تهوع و استفراغ شدیدی را تجربه می کنند که تنها با دوش آب گرم یا حمام آب گرم فروکش می کند، تاکید می‌کند.

آنها می گویند که از آنجایی که استفاده تفریحی حشیش در ۱۰ سال گذشته در ۲۱ ایالت و واشنگتن دی سی قانونی شده است، پزشکان ممکن است بیماران بیشتری را با CHS در اتاق های اورژانس ببینند زیرا مصرف حشیش گسترده‌تر می شود.

این مقاله در اصل توسط Business Insider منتشر شده است.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =