رازی که در خون خرس‌هایی که به خواب زمستانی می‌روند، پنهان است!

رازی که در خون خرس‌هایی که به خواب زمستانی می‌روند، پنهان است!

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

چیزی عجیب در خون خرس‌های سیاه وجود دارد که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ۷ ماه در سال به خواب زمستانی بروند و در عین حال تناسب اندام و سلامتی خود را حفظ کنند. یک مطالعه جدید به کشف این معما کمک کرده است.

اگر ما انسان‌ها سعی می‌کردیم به اندازه یک خرس سیاه در خواب بمانیم، ماهیچه‌های ما به دلیل کمبود شدید فعالیت بدنی شروع به تحلیل یا آتروفی می‌کردند. اما هنگامی که یک خرس در آغاز بهار از لانه خود خارج می شود، بدنش لاغر است اما دچار تحلیل عضلانی نیستو یعنی توده عضلانی و توان این موجود با وجود نداشتن حرکات، حتی برای نوشیدن یا خوردن، مدفوع یا ادرار کردن، حفظ می‌شود.

سال‌هاست که دانشمندان تلاش می‌کنند بفهمند این ابر«قدرت» چگونه ممکنت شده. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که املاح موجود در خون خرس کلیدی هستند و جالب است که آنها حتی می‌توانند از آتروفی شدن ماهیچه‌های انسان جلوگیری کنند.

ممکن است در ابتدا احمقانه به نظر برسد، اما زمانی که محققان ژاپنی سرم خون هفت خرس در خواب زمستانی را گرفتند و آن را مستقیماً به کشت بافتی  سلول‌های ماهیچه اسکلتی انسان اضافه کردند، متوجه افزایش محتوای پروتئین سلول ها در عرض ۲۴ ساعت شدند!

نکته بعدی این بود که کاهش تولید پروتئین تنظیم‌گری که نقش مهمی آتروفی عضلانی دارند، مشاهده شد.

این تغییرات سلولی تنها زمانی مشاهده شد که خون در زمان خواب زمستانی اضافه شده بود. هنگامی که در تابستان از خرس سیاه فعال خون گرفته شد، سرم روند طبیعی تخریب پروتئین در سلول‌های ماهیچه‌های اسکلتی انسان را متوقف نکرد.

فیزیولوژیست -میتسونوری میازاکی- از دانشگاه هیروشیما نتیجه‌گیری می‌کند: «ما نشان داده‌ایم که «فاکتوری» موجود در سرم خرس در خواب زمستانی ممکن است متابولیسم پروتئین را در سلول‌های ماهیچه اسکلتی انسان کشت داده شده تنظیم کند و به حفظ توده عضلانی کمک کند.»

با این حال، این عامل هنوز به صورت دقیق شناسایی نشده

“با شناسایی این “عامل” در سرم خرس در خواب زمستانی، می‌توان راه‌هایی توانبخشی موثری را در انسان ایجاد کرد.

منبع: PLOS One

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =