اگر مسئول یا مالک یک عملیات تولیدی باشید، احتمال این که حداقل در یک مرحله از کارتان، نیاز به خرید محصولات فولادی (خواندن کدهای محصولات فولادی ) داشته باشید، وجود دارد. اما در همان دقایق اول گشت و گذار در محصولات فولادی متوجه خواهید شد که اسامی محصولات موجود، می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد. علاوه بر این که معمولا اسامی این محصولات، از حروفی تشکیل شده است که برای مخاطب عادی در نگاه اول می‌تواند بی‌معنی به نظر برسد، در بعضی موارد تشابه زیادی هم بین این اسامی وجود دارد که می‌تواند شما را گیج کند. برای همین آشنایی با اسامی آهن‌آلات، می‌تواند شما را در خرید بهتر و راحت‌تر، یاری کند.

اما از طرفی دیگر، آشنایی با اسامی آهن‌آلات، می‌تواند شما را در شناسایی نوع یک محصول کمک کند. در صورتی که در بازار محصولات فولادی، بعد از این که اسم یک محصول ذکر شده، چند حرف انگلیسی و رقم هم در ادامه بیان می‌شود که حتی در صورت آشنایی با اسامی آهن‌آلات هم نمی‌توانید خیلی از آن‌ها سر در بیاورید. این حروف و ارقام، معمولا برگرفته از فرمول شیمیایی هستند که در ساخت آلیاژ فولادی که ماده‌ی اولیه‌ی محصول بوده است، مورد استفاده بوده. برای همین، دانش کمی از علم شیمی، یا کمی دانش تجربی، در این مرحله از خرید به کمک شما خواهد آمد.

در ادامه، با بیان یک مثال، سعی می‌کنیم تا بیشتر شما را درباره‌ی این موضوع راهنمایی کنیم. محصولی با نام ورق فولادی MO40 را در نظر بگیرید. به طور کلی، فولاد از ترکیب کربن و آهن به دست می‌آید. اما محصولات فولادی که در بازار وجود دارند، هیچوقت فقط از این فرمول تبعیت نمی‌کنند. برای تقویت برخی ویژگی‌های خاص، استفاده از عناصر دیگری که بتواند آلیاژ فولادی را بهبود ببخشد، رایج است. یکی از این عناصر که در تولید آلیاژهای فولادی زیادی به چشم می‌خورد، عنصر مولیبدن است که می‌تواند مقاومت و تحمل فولاد را افزایش دهد. این عنصر، در جدول تناوبی که شاید با نام جدول مندلیف هم آن را بشناسید، با نام اختصاری MO شناخته می‌شود. پس تکلیف یک بخش دیگر از نام محصول مشخص شد. این حروف اختصاری را تقریبا در همه‌ی محصولات فولادی می‌توانید پیدا کنید. در خیلی از موارد، حتی این حروف اختصاری، نمایانگر استفاده از چندین عنصر در ترکیب آلیاژ فولادی هستند.

بخش حروف انگلیسی را که کنار بگذاریم، نوبت به اعدادی می‌رسد که در نام یک محصول فولادی به چشم می‌خورند. احتمال این که در یک فروشگاه محصولات فولادی، چندین محصول با نام ورق MO ببینید که فقط در اعداد آخرشان با یکدیگر تفاوت دارند، زیاد است. این اعداد، بیانگر ترکیبی هستند که از عناصر در ساخت آلیاژ فولادی، وجود دارد. یعنی این که آهن، کربن و سایر عناصر به کار رفته، با چه نسبتی با یکدیگر ترکیب شده‌اند و میزان استفاده از عنصر اصلی، چقدر است. معمولا هر چقدر این عدد بیشتر شود، با توجه به این که ویژگی بارز آلیاژ فولادی که با استفاده از آن عنصر به دست آمده است، بیشتر می‌شود، قیمت خرید محصول نیز افزایش خواهد یافت.

با آشنایی با این فرمول، تقریبا می‌توانید نام تمامی محصولات فولادی موجود در بازار را رمزگشایی کنید.