راه جدید درمان سرطان‌های پیشرفته: ترکیب یک مولکول اسیدی با یک داروی ایمنی‌درمانی

راه جدید درمان سرطان‌های پیشرفته: ترکیب یک مولکول اسیدی با یک داروی ایمنی‌درمانی

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

محققان دانشگاه‌ ییل و دانشگاه رود آیلند (URI) با اتصال دارو‌های ایمونوتراپی به مولکولی که جستجوگر محیط اسیدی سلول‌های سرطانی است، روش جدیدی را برای مبارزه با سرطان پیدا کرده‌اند. در آزمایشات روی موش‌ها، یک دوز واحد برای ریشه کن کردن تومور‌های پیشرفته کافی بود.

بزرگترین سلاح ما در برابر سرطان – و در واقع همه بیماری‌ها – سیستم ایمنی ما است، اما حتی گاهی اوقات به کمک نیاز دارد. ایمونوتراپی یکی از روش‌هاست، یکی از روش‌های موسوم به مهارکننده‌های‌ ایست بازرسی ایمنی است. این دارو‌ها به طور مؤثر ترمز‌های طبیعی پاسخ ایمنی را از بین می‌برند و به آن اجازه می‌دهند برای مدت طولانی‌تری با سرطان مبارزه کند.

اما آن‌ها روی تومور‌های «سرد» که فعالیت ایمنی کمی برمی‌انگیزند، کار نمی‌کنند. بنابراین نوع دیگری از دارو‌ها به نام آگونیست‌های STING طراحی شده‌اند تا این تومور‌های سرد را به تومور‌های گرم تبدیل کنند که بیشتر پذیرای ایمونوتراپی هستند. اما این‌ها معایب خود را نیز دارند – یعنی هدف قرار دادن آن‌ها  دشوار است.

و اینجاست که مطالعه جدید کاربرد پیدا می‌کند. محققان دانشگاه Yale و URI از مولکولی به نام پپتید درج با pH پایین (pHLIP) برای هدایت کردن دارو به مکان تومور اسنفاده کرده اند. pHLIP به محیط‌های اسیدی کشیده می‌شود، مانند محیط‌هایی که سرطان در اطراف خود ایجاد می‌کند.

دونالد انگلمن، یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: «زمانی که pHLIP با یک غشای سلولی با pH خنثی مواجه می‌شود، برای مدت کوتاهی روی سطح می‌نشیند و سپس کنار می‌رود. » اما اگر در یک محیط اسیدی باشد، پپتید به شکل یک مارپیچ جمع می‌شود، از غشای سلولی عبور می‌کند و در آنجا باقی می‌ماند.

تومور درمان نشده (بالا سمت چپ) بسیار اسیدی است، همانطور کهدر فلورسانس آن (بالا سمت راست) دیده می‌شود. با این حال، طی چند روز پس از درمان جدید، تومور (پایین سمت راست) شروع به کوچک شدن می‌کند و اسیدیته آن کاهش می‌یابد (پایین سمت راست)

این تیم pHLIP را با آگونیست‌های STING همراه کردند، به طوری که اولی دومی را به سلول‌های سرطانی منتقل می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا وارد سلول توموری شوند.

آزمایش‌ها روی موش‌ها‌امیدوارکننده بوده- محققان pHLIP-STING را به ۲۰ موش مبتلا به تومور‌های روده بزرگ (کولورکتال) کوچک تزریق کردند و دریافتند که پس از یک بار تزریق، تومور‌ها در ۱۸ موش در عرض چند روز کاملاً ناپدید شدند. در گروه دیگری با تومور‌های بزرگتر، در هفت موش از هر ۱۰ موش تومور ناپدید شده.

در مقایسه، گروه دیگری از ۱۰ موش فقط STING را بدون استفاده از  pHLIP دریافت کردند. رشد تومور در هر ۱۰ مورد کمی کند شد، اما تومور‌ها باقی ماندند.

حتی به نظر می‌رسید که این درمان جدید اثر طولانی مدتی داشته باشد. این تیم سلول‌های سرطانی جدیدی را به موش‌های تحت درمان که به مدت ۶۰ روز بدون تومور بودند تزریق کردند  و هیچ تومور جدیدی ایجاد نشد که نشان می‌دهد حافظه ایمنی شکل گرفته است.

البته این روش جدید هنوز در مورد نمونه‌های انسانی آزمایش نشده استو

این تحقیق در مجله Frontiers of Oncology منتشر شد.

منبع: URI

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =