رد مجدد درخواست تجدیدنظر جولیان آسانژ؛ خطر استرداد به آمریکا جدی شد

رد مجدد درخواست تجدیدنظر جولیان آسانژ؛ خطر استرداد به آمریکا جدی شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

«جولیان آسانژ»، بنیان‌گذار وب‌سایت ویکی‌لیکس (WikiLeaks) که در بریتانیا دستگیر شده است، در آستانه استرداد به ایالات‌متحده آمریکا قرار دارد؛ چرا که درخواست تجدیدنظر او برای لغو حکم قبلی رد شده است. وکلای آسانژ می‌گویند او اکنون به‌طرز خطرناکی در معرض ریسک بازگشت به آمریکا قرار دارد و اگر چنین اتفاقی بیفتد، تا آخر عمر در این کشور در حبس قرار خواهد گرفت.

به گزارش گیزمودو، جولیان آسانژ با ادعای نقض قانون جاسوسی ۱۹۱۷ و هک کامپیوترها با ۱۸ اتهام کیفری در آمریکا روبه‌رو است. حالا به‌تازگی یک قاضی دیوان عالی بریتانیا با درخواست تجدیدنظر آسانژ برای جلوگیری از استرداد او به آمریکا مخالفت کرده است.

این قاضی اظهار داشته که هیچ‌کدام از چهار استدلال آسانژ برای درخواست تجدیدنظر قابل بحث نبوده است. وکلای این سوت‌زن مشهور سعی داشتند دادگاه را متقاعد کنند که تلاش آمریکا برای بازگرداندن آسانژ به خاک این کشور، متأثر از انگیزه‌های سیاسی است.

زندگی پرتلاطم و سلامت روان جولیان آسانژ

سال‌های اخیر برای جولیان آسانژ، سال‌های پرآشوبی بوده است. او به مدت هفت سال به سفارت اکوادور در انگلیس پناه برده بود، اما درنهایت از این سفارت‌خانه اخراج و در سال ۲۰۱۹ توسط پلیس لندن دستگیر شد. از آن زمان تاکنون، او در زندان بلمارش لندن حضور دارد و در تلاش است تا مانع از بازگشت خود به ایالات‌متحده شود.

حامیان آسانژ و روان‌شناس او که در این مدت چندین‌بار معاینه‌اش کرده است، هشدار داده‌اند که بنیان‌گذار ویکی‌لیکس درصورت استرداد به آمریکا و حبس طولانی‌مدت در انفرادی با ریسک بسیار جدی خودکشی مواجه است. پیش‌تر یک قاضی بریتانیایی با استناد به همین دلایل درخواست استرداد آسانژ را رد کرده بود، اما یک دادگاه دیگر در اواخر سال ۲۰۲۱ این تجدیدنظر را لغو کرد.

«استلا آسانژ»، همسر جولیان، می‌گوید او هفته آینده یک بار دیگر از دیوان عالی بریتانیا درخواست تجدیدنظر می‌کند. سپس پرونده وی در یک استماع عمومی با حضور دو قاضی جدید بررسی خواهد شد. استلا امید دارد که این درخواست‌ها مؤثر واقع شوند و از بازگشت بنیان‌گذار ویکی‌لیکس به آمریکا جلوگیری کنند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =