رونمایی از سیستم ضدهوایی خودکار RAPIDFire که می‌تواند پهپادها را به‌طور گروهی نابود کند [تماشا کنید]

رونمایی از سیستم ضدهوایی خودکار RAPIDFire که می‌تواند پهپادها را به‌طور گروهی نابود کند [تماشا کنید]

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

دو شرکت Nexter و Thales در نمایشگاه تجهیزات دفاعی دریایی Euronaval 2022 در پاریس از سامانه جدید برجک جنگی خودکار RAPIDFire رونمایی کردند. این برجک‌ها برای مقابله با تهدیدهای هوایی و سطح دریا کاربرد دارند.

امروزه با ظهور جنگ‌افزارهای نامتقارن، تجهیزات چند میلیارد دلاری مثل ناوها در معرض تهدید ابزارهای ارزان قیمتی مثل پهپادها و مین‌های شناور قرار می‌گیرند. حالا Nexter و Thales سیستم RAPIDFire را طراحی کرده‌اند تا به‌طور خودکار و خودمختار بتواند تهدیدهای خشکی و دریا را شناسایی و منهدم کند.

برجک RAPIDFire چه قابلیت‌هایی دارد؟

این برجک پیشرفته برای دستیابی به سرعت بالا می‌تواند ۱۴۰ فشنگ را در یک ردیف قرار دهد تا بدون نیاز به مداخله در عملیات‌های طولانی استفاده شود. RAPIDFire بر اساس سیستم جنگی CTA International با مهمات ۴۰ میلی‌متری و سیستم دیداری مخصوص همین استاندارد ساخته شده و فقط درون یک برجک زرهی کوچک‌تر قرار گرفته است.

این برجک با فشنگ‌های ضدهوایی (A3B) سازگار شده و پیکربندی آن به گونه‌ای است که امکان خرابی را به حداقل می‌رساند. RAPIDFire که از دور هدایت می‌شود، همچنین یک سامانه کنترل آتش اپترونیک با دقت بالا دارد. این سامانه از دید چندطیفی و دامنه‌یاب لیزری نرخ بالا بهره می‌برد و می‌تواند به‌صورت خودکار مهمات مدنظر خود را برای مقابله با تهدیدها انتخاب کند.

برجک RAPIDFire

به همین سبب، RAPIDFire قادر است تهدیدهای سطحی یا پهپادها را به‌صورت انفرادی یا جمعی خنثی کند. سازندگان این سیستم می‌گویند برجک آن‌ها همچنین قادر است در برابر موشک‌های چندگانه که در حملات اشباع به سمت هدف پرتاب می‌شوند، ایستادگی کند.

این برجک با توانایی مقابله با جت‌های جنگنده، هلیکوپترهای جنگی و موشک‌ها از فاصله ۴ کیلومتری کمترین آسیب را در نبردها دریافت خواهد کرد. RAPIDFire قرار است از سال آینده در نیروی دریایی فرانسه به کار گرفته شود. این سیستم همچنین قابل تغییر کارکرد برای بهره‌گیری در نیروهای زمینی ارتش و سامانه‌های CAESAR MkII خواهد بود.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =