رویت توده عظیم متان در استان فارس

رویت توده عظیم متان در استان فارس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

در این دوره از کنفرانس بین‌المللی اقلیم سازمان ملل متحد، وب‌سایت بلومبرگ در یک همکاری با شرکت نظارت بر انتشار گازهای گلخانه ای جی‌اچ‌جی‌ست، به طور انحصاری تصاویر ماهواره‌ای جدیدی را از انتشار گاز متان در سراسر جهان منتشر می‌کند.

در همین راستا، تصاویر جدیدی مبنی بر انتشار گاز متان در نزدیکی یک تأسیسات سوخت فسیلی، در نقطه‌ای دورافتاده از استان فارس، منتشر شده است. شرکت جی‌اچ‌جی‌ست، تشکیل این ابر متانی را به بخش نفت و گاز مرتبط می‌داند و با بررسی‌های صورت گرفته در این راستا، سرعت انتشار متان را ۷۹۵ کیلوگرم در ساعت تخمین زده است.

به گفته این نهاد نظارتی، مقامات شرکت ملی نفت ایران به ایمیلی که در این خصوص خارج از ساعات اداری ارسال شده بود، پاسخ فوری نداده‌اند.

انتشار متان در حوالی ایستگاه تقویت فشار گاز ارسنجان-خیرگو رخ داده است. این سایت دارای سه کمپرسور برای تقویت فشاز گازی و ارسال روزانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز به تهران با ۱۰۵۰ کیلومتر فاصله در شمال آن است و جهت افزایش ظرفیت انتقال در فصول سرد تعبیه شده است.

 گزارش هفته گذشته نهاد گلوبال انرژی مانیتور حاکی از  آن است که تنها ۳۰ شرکت سوخت فسیلی، تولیدکننده حدوداً نیمی از گازهای گلخانه‌ای جهان در بخش انرژی هستند؛ در این بین، شرکت ملی نفت ایران با تولید معادل ۴۹۵.۶ میلیون تن گاز کربن‌دی‌اکسید، در صدر لیست قرار دارد. پس از شرکت نفت ملی ایران به ترتیب شرکت گازپروم روسیه و چاینا انرژی چین با تولید معادل ۳۴۴.۴ و ۳۰۲.۴ میلیون تن در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

شرکت ملی نفت ایران، گازپروم روسیه و چاینا انرژی چین، به ترتیب دارای بیشترین میزان تولید گاز گلخانه‌ای در بخش انرژی هستند.

این در حالی است که چندی پیش ناسا در گزارشی از تشکیل توده‌ای از گاز متان به ابعاد نزدیک به پنج کیلومتر در جنوب تهران خبر داد. به گفته ناسا این ابر متانی غول‌آسا به یکی از نواحی دفع زباله تهران مرتبط بوده است. بر اساس این گزارش، ناسا تاکنون بیش از ۵۰ نقطه در جهان را به عنوان منشأ انتشار گاز متان معرفی کرده که جنوب تهران یکی از آن نقاط است.

تصویر ناسا از انتشار گاز متان در جنوب تهران.

انتشار این خبر با تکذیب گزارش ناسا و واکنش عجیب شهردار تهران، علیرضا زاکانی، روبرو شد:

«هنوز از سوی دستگاه‌های بالادستی چیزی به ما اعلام نشده است و البته ناسا همه چیزش دروغ است و این هم دروغ است.»

زاکانی، شهردار تهران

در این خصوص، حسین حیدریان، معاون پردازش و دفع سازمان پسماند شهرداری تهران به اکو ایران گفت: «در مرکز آراد کوه ۶۰ سال است که زباله‌ها پردازش و دفن می‌شوند و اگر به ایجاد ابر متان بود، در این مدت نیز باید این ابر دیده می‌شد.»

وی در ادامه افزود: «در گذشته ما در آراد کوه دفن مطلق داشتیم که از دهه ۸۰ میزان دفن مطلق کاهش داشته و در حال حاضر بیشتر زباله‌هایی که به آراد کوه می‌رسد، پردازش می‌شود و بخش آلی زباله نیز را به صورت هوازی تبدیل به  کربن‌دی‌اکسید می‌کنیم و تولید متان به اندازه‌ای نیست که ابری ایجاد کند.»

در این بین پیام جوهرچی، معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌ زیست در این رابطه توضیح داده است که مراکز دفن قدیمی به طور قطع قابلیت دفع متان را دارند و نمی‌توان این موضوع را حاشا کرد. وی در مورد عکس ناسا افزود که حجم مشاهده شده در آن مکان مشکوک است.

حدود ۳۰ درصد از گرمایش زمین به سبب انتشار گاز متان است که ممکن است ناشی از استخراج یا حمل و نقل سوخت فسیلی، یا پسماند و زباله باشد. این گاز گلخانه‌ای قوی که ۸۴ برابر بیشتر از دی‌اکسیدکربن در گرمایش اتمسفر قدرت دارد، به طور معمول به دنبال تولید نفت یا زغال‌سنگ ایجاد می‌شود و اگر زیرساخت مناسبی برای عرضه متان به بازار وجود نداشته باشد، به ناچار در جو رها می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی از اپراتورهای نفت و گاز خواسته است تا تمامی تخلیه‌های غیراضطراری متان را متوقف کنند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =